MBIS GCH. ORMAR Vultus Regius Venustas
Poodle (Standard)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Vultus - (Female)
Owner: Patrick Maxwell
Breeder: Ora Marcus (Ormar Standard Poodles, Perm. Reg'd.)
Conformation Handler: Terry Bernier-Siborne
Website: https://www.whitelotuspetspa.com/
https://www.whitelotuspetspa.com/


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 3 3 3 3 4
All Breed Ranking: 10 9 8 9 10

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
17 16 68 21 3 4   0 0 0 0 1   6935
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Linda Kraft 23
  Best Of Breed   Linda Kraft 6 (1-3-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Terry Carter N/A
  Select Bitch   Jack Ireland N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 7 (1-5-1-1)
  Group 3rd   Shawn Nichols 39
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 7 (1-5-1-1)
Friday Group 3rd   James Frederiksen 38
  Best Of Breed   James Frederiksen 6 (1-3-2-1)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 7 (3-1-2-2)
  Group 2nd   Thora Brown 16
Saturday Group 2nd   Peggy Gutierrez-Otero 15
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 6 (3-1-1-2)
Friday Group 1st   Allan Brown 13
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-0-1-2)

Show Date
Poodle Specialty Club of BC October 07 to October 07, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Canadian Bred In Specialty   Shawn Nichols N/A
  Best Canadian Bred   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 15
  Best In Multi Breed Specialty   Shawn Nichols N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 217 (2-0-3-3)
  Group 1st   Yvonne Savard 54
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 7 (2-0-3-3)
Sunday Best In Show   Norman Kenney 308 *
  Group 1st   Norman Kenney 61
  Best Of Breed   Harold Pybus 8 (4-1-2-2)
Saturday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 84
  Best Of Breed   Norman Kenney 12 (3-4-3-3)
Friday Group 1st   Brenton Wright 66
  Best Of Breed   Brenton Wright 9 (2-2-3-3)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Forte N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Martin Baskaran N/A
Thursday Best Of Breed   Carlos Quinones 10 (1-6-2-2)
  Group 2nd   Carlos Quinones 50

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Dianne Tyssen 52
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 9
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 7
  Group 1st   Jacqueline Rusby 62
Friday Best Of Breed   Colm Hastings 7
  Group 1st   Colm Hastings 62
Thursday Best In Show   Jacqueline Rusby 192
  Group 1st   Juan Naveda Carrero 48
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 4

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Sunday Group 1st   Patricia Hastings 43
  Best Of Breed   Patricia Hastings 6 (1-2-1-3)
Friday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Starr White 55
  Group 1st   Starr White 6
  Best Of Breed   Starr White 2 (0-1-1-1)
Sunday Reserve Best In Show   Kathrine Grant 77
  Reserve Best In Show   Thomas Alexander 72
  Group 1st   Thomas Alexander 7
  Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Kathrine Grant 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (0-1-1-1)
Saturday Best In Show   Jacqueline Rusby 100 *
  Best In Show   Patricia Taylor 107 *
  Group 1st   Patricia Taylor 5
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Jacqueline Rusby 7
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-1-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Barbara Arndt 70 *
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Philip Wendling 8
  Group 1st   Ed Wild 10

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Bitch   Vickie Umpleby N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 1st   Bonnie Derry 12
Saturday Best Of Breed   Andrea Robins 0
  Group 1st   Mary White 17
Friday Reserve Best In Show   Robert Denis 128
  Best Of Breed   Dianne Ivey 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Dianne Ivey 14
  Best Of Breed   Robert Denis 0
  Group 1st   Robert Denis 15

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Karen Day 26
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 39
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-1-1)
Friday Group 2nd   Thora Brown 40
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Allan Brown 36

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Pamela Bruce 61
  Best Of Breed   Pamela Bruce 4
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 4
  Group 2nd   Margaret Jones 61

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Riad Katrib Mir (Dr) N/A

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 13
  Group 1st   Mel Saranchuk 13
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 1st   James Reynolds 16
  Best Of Breed   James Reynolds 1 (1-0-0-1)

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Grant Townsend 149 *
  Group 1st   Donna Conod 17
  Group 1st   Grant Townsend 17
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-0-1)

Show Date
Club Canin du Bas St-Laurent July 14 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 1st   Doug Gaudin 9
  Group 2nd   Virginia Lyne 10
Saturday Best In Show   Jacqueline Rusby 113
  Reserve Best In Show   Doug Gaudin 112
  Group 1st   Jacqueline Rusby 10
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 1st   Avery Gaudin 11

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Federico Fernandez 60 *
  Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 1st   Doris Willis 6
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  Group 1st   Federico Fernandez 6
Saturday Best In Show   Kathrine Grant 64 *
  Reserve Best In Show   William Gunn 58
  Group 1st   William Gunn 6
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 1st   Kathrine Grant 6

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Ann Hennigan 10
  Group 1st   Elaine Whitney 16
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Group 1st   Robert Whitney 15
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jacqueline Rusby 131 *
  Select Bitch   Wayne Thompson N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 14
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (0-1-1-2)
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 3 (0-1-1-2)
  Group 2nd   Judith Byrne 15
  Best Of Breed   William Byrne 3 (0-1-1-2)
  Group 1st   William Byrne 18
Friday Best In Show   Linda Kraft 131 *
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (0-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
  Group 1st   Linda Kraft 19

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Paula Hartinger 6 (1-3-0-3)
  Group 1st   Paula Hartinger 28
Thursday Best Of Breed   Roger Hartinger 6 (1-3-0-3)
  Group 2nd   Roger Hartinger 23

Show Date
Kenora & District Dog Club June 08 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 3
  Group 2nd   Joan Beech 10
  Best Of Breed   Ron Mahon 3
  Group 2nd   Ron Mahon 10
Saturday Best Of Breed   Jack Ireland 3
  Group 2nd   Jack Ireland 11
  Best Of Breed   Ed Wild 3
  Group 1st   Ed Wild 14
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
  Best Of Breed   Brenton Wright 3
  Group 2nd   Vickie Umpleby 10
  Group 1st   Brenton Wright 12

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Sharon Newcomb N/A
Sunday Best In Show   Raymond Filburn 474 *
  Group 1st   Keith Brown 71
  Best Of Breed   Keith Brown 6 (1-3-2-1)
Saturday Group 1st   Raymond Filburn 63
  Best Of Breed   Raymond Filburn 5 (1-2-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   David Kelland N/A

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 118
  Group 1st   Vickie Umpleby 9
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1
Saturday Reserve Best In Show   Patricia Taylor 138
  Group 1st   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1
Friday Group 1st   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Ed Wild 23
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-0-1)
Sunday Group 1st   Grant Townsend 23
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 18
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-2-0-1)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 116 *
  Reserve Best In Show   Ed Wild 108 (0-0-0-1)
  Group 1st   Vickie Umpleby 9
  Group 1st   Ed Wild 9
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Friday Reserve Best In Show   Denise Cornelssen 93 (1-4-7-0)
  Group 1st   Rick Fehler 9
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 9

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
  Group 4th   Lee Anne Bateman 20
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 4
  Group 3rd   Patricia Lanctot 21
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 4
  Group 2nd   Michael Lanctot 24

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Marilyn O'Neill 79 (0-0-0-2)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 7
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-0-0-2)
Friday Reserve Best In Show   Jacqueline Rusby 88 (0-2-0-2)
  Reserve Best In Show   Sharon Derrick 87 (0-2-0-2)
  Group 1st   Jacqueline Rusby 13
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (0-2-0-2)
  Group 1st   Sharon Derrick 13 (0-2-0-2)
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3 (0-2-0-2)

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 2nd   Terry Gains 50
  Best Of Breed   Terry Gains 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
Saturday Reserve Best In Show   Harto Stockmari 392 (1-2-1-1)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Paula Hartinger 54
Friday Best In Show   Paula Hartinger 417 *
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Harto Stockmari 45

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bruce Fraser 5
  Group 2nd   Bruce Fraser 47
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5
Saturday Group 1st   Francis Smith Moffat 56
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 6

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   James Reynolds 40
Saturday Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ann Hennigan 137 (0-0-2-1)
  Group 1st   Ann Hennigan 18
  Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Ann Hennigan 2 (0-0-2-1)
Saturday Group 2nd   Letitia Bett 18 (0-0-2-2)
  Group 2nd   Charles Bett 16
  Best Of Breed   Letitia Bett 3 (0-0-2-2)
  Best Of Breed   Charles Bett 3 (0-0-2-2)
Friday Group 4th   Tempest Deptuch 13
  Best Of Opposite Sex   Wendy Paquette N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (0-0-2-3)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Darle Heck 254 *
  Group 1st   Francesco Cochetti 28
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 6
Saturday Best In Show   Francesco Cochetti 273 *
  Best Of Breed   Arne Foss 6
  Group 1st   Arne Foss 27
Friday Best In Show   Arne Foss 252 *
  Group 1st   Darle Heck 23
  Best Of Breed   Darle Heck 4

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Andy Gong 27 (1-4-1-2)
  Best Of Breed   Andy Gong 7 (1-4-1-2)
Saturday Best Of Breed   Garry Dryburgh 8 (1-4-2-2)
  Group 1st   Garry Dryburgh 48
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Hennigan 6 (1-4-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Danielle Dryburgh 48
Friday Best Of Opposite Sex   Pedro Gonzalez-Teja N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Friday Select Bitch   Rita Walker N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 19 19 19 18 21
Group Ranking: 116 115 110 129 162
All Breed Ranking: 932 929 870 1038 1386

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 1   0 0 0 0 0   91
Win Record - 2017
Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 1
  Group 1st   Elaine Whitney 23

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed LTD Breed Show Marion Postgate 0
  Group 4th LTD Breed Show Marion Postgate 28

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3
  Group 2nd   Denise Cornelssen 20
Friday Best Of Breed   Sheila Verhulst 4
  Group 2nd   Sheila Verhulst 20

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 13 13 18 18 N/A
Group Ranking: 73 71 100 102 N/A
All Breed Ranking: 682 672 893 941 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 2 0   0 0 0 0 1   125
Win Record - 2016
Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Cecilia Martinez N/A
  Group 1st   Cecilia Martinez 19
  Best Of Breed   Cecilia Martinez 2
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 2
Friday BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Terry Carter 3
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 3

Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 4

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 4

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 4
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 3

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Richard Meen (Dr) N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 4
Saturday BPIG   Judy Horton N/A
  Best Of Breed   Judy Horton 4
Friday BPIG   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 3

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Eugenio Aguilo Gonzales N/A
  Best Of Breed   Daniel Ceres Rubio 3
  BPIG   Daniel Ceres Rubio N/A
  Group 3rd   Daniel Ceres Rubio 31

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harto Stockmari 2
  Group 2nd   Harto Stockmari 22
Saturday Group 3rd   Elaine Ty 17
  Best Of Breed   Elaine Ty 2
Friday BPIG   Jo Schepers N/A
  Best Of Breed   Jo Schepers 2

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By