MBPIS MBPISS GCH. TUXNTAILS MALACHI
Schnauzer (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: KHI - (Male)
Owner: Heather Orr
Breeder: Heather Orr & Mark Winsor
Conformation Handler: Heather Orr
Performance Handler: Heather Orr
Website: http://www.tuxntail.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 25 24 23 19 19
All Breed Ranking: 254 240 242 227 232

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 12 11 10   0 0 0 0 0   374
Win Record - 2019
Show Date
United Kennel Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Pamela Bruce N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 11
  Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 4 (2-2-1-0)
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 10
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (1-0-1-0)
Friday Group 4th   Linda Kraft 7
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-0-1-1)

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 29 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Elizardo Valadez 8
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Mary White 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Heather Langfeld 3 (0-3-1-0)
Thursday Group 3rd   France Godbout 11
  Best Of Breed   France Godbout 3 (0-3-1-0)

Show Date
Rideau Terrier Club [Miniature Schnauzer] August 25 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   David Kirkland N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sylvia Barkey N/A
  Select Dog   Barbara Heal N/A
Saturday Group 4th   Pamela Bruce 21
  Best Of Breed   Pamela Bruce 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Stephen Andrews N/A
Friday Select Dog   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (1-0-1-0)

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ed Wild 9
  Group 4th   Grant Townsend 6
  Best Of Breed   Ed Wild 1
  Best Of Breed   Grant Townsend 1

Show Date
Societe Canine de Quebec August 02 to August 04, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Joy Lynne Huntley 7
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (0-1-2-0)
Saturday Group 1st   Glen Stark 9
  Best Of Breed   Glen Stark 2 (0-1-2-0)
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 8
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-1-2-0)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Len Harfield 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (1-2-1-0)
Friday Group 4th   Alejandro Rojas Sanchez 12
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Leyda Perez 3 (1-2-1-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (0-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (0-2-1-1)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Avery Gaudin 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 3 (0-3-1-0)
Thursday Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Sandra Anderson 3 (0-3-1-0)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Group 1st   Diane Adorno-LeGrande 8
  Group 2nd   Allan Brown 6
  Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-2-1-0)
Friday Group 2nd   Jaime Ganoza 7
  Group 2nd   Stephen Andrews 11
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Andrews 2 (0-2-1-0)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 13 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 8
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (0-4-2-1)
Saturday Select Dog   Ted Fahlgren N/A
Friday Group 3rd   Kristen Francis 8
  Best Of Breed   Kristen Francis 5 (0-4-2-0)
Thursday Best Of Breed   Brian Taylor 1 (0-1-1-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 18
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (0-2-1-0)

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wendy Anderson 7
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
Saturday Group 4th   Judith Taylor 5
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Friday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 7 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Patricia Nemirovsky de Alsina N/A
Saturday Group 4th   Patricia Lanctot 9
  Group 3rd   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-2-2-0)
Friday Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 3 (0-2-2-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 12
  Group 1st   Paula Hartinger 11
  Best Of Breed   Barbara Heal 2
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Group 3rd   Roger Hartinger 6
  Group 2nd   Davor Javor 8
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2
  Best Of Breed   Davor Javor 1

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Jocelyne Gagne 6
  Group 2nd   Rita Walker 8
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Group 3rd   Sylvia Barkey 3
  Group 4th   Richard Lopaschuk 1
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 11
  Group 2nd   Valerie Gervais 13
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Barbara Heal 4
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Group 2nd   Shawn Nichols 6
  Group 3rd   John Hodgkinson 3
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   John Hodgkinson 2 (1-1-1-0)
Friday Group 3rd   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 2 (1-1-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 54 54 52 63 74
All Breed Ranking: 565 548 537 636 774

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 1 1   0 0 1 0 1   164
Win Record - 2018
Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2 (0-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2 (0-1-2-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 9 (0-9-1-0)
  Best Puppy In Breed   Denise Cornelssen N/A
Friday BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Group 4th   Michael Lanctot 12
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 11 (0-10-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 10 (0-10-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A

Show Date
Atlantic Terrier Association September 02 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Harto Stockmari 39
  Best Of Breed   Harto Stockmari 4
  BPIG   Harto Stockmari N/A

Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Harto Stockmari N/A
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
Sunday BPIG   Pierrette McLean N/A
  Best Puppy In Breed   Pierrette McLean N/A
  Select Dog   Pierrette McLean N/A
Saturday BPIG   Bruce Owen N/A
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A

Show Date
Rideau Terrier Club August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Rosalind Kramer N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Alejandro Rojas Sanchez N/A
  Best Of Breed   Janet Buchanan 6
Friday BPIG   Sandra Mashford N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Jacqueline Stacy N/A
Saturday Select Dog   Terry Stacy N/A
Friday BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Select Dog   Barbara Arndt N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Show   Jon Cole N/A
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
Wednesday Group 2nd   Jon Cole 10
  BPIG   Jon Cole N/A
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Deirdre McKinnon N/A
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
Tuesday Group 2nd   Glen Stark 7
  BPIG   Glen Stark N/A
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday BPIG   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
Friday BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  BPIG   Philip Wendling N/A
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Opposite Sex   Philip Wendling N/A
  Best Puppy In Breed   Philip Wendling N/A

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
Saturday BPIG   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 2 (0-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Nesbitt N/A
Thursday BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Sean Delmar N/A
  Best Of Breed   Sean Delmar 2 (0-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Sean Delmar N/A
Saturday BPIG   Dianne Miller N/A
  Best Of Breed   Dianne Miller 4 (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Dianne Miller N/A
Friday BPIG   Cathy Delmar N/A
  Best Of Breed   Dann Wilson 1 (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Dann Wilson N/A
  Best Of Breed   Cathy Delmar 4 (1-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Cathy Delmar N/A

Show Date
Monarch Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 1
  Best Of Breed   Rita Walker 2
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 1
  Best Of Breed   Stephen Andrews 2
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Robert Shreve 3

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Owner Handled In Group   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
  Select Dog   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Select Dog   Kathleen Anderson-Wulff N/A
Friday Winners Dog   Carol Gray (2-4-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Carol Gray N/A
  Best Puppy In Breed   Carol Gray N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (2-4-0-0)
  Best Of Breed   Linda Kraft 5 (2-4-0-0)
  Best Of Winners   Linda Kraft (2-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Gloria Geringer N/A
  Reserve Winners Dog   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Gloria Geringer N/A
Saturday BPIG   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (4-4-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Kathrine Grant N/A
  Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
Friday Group 3rd   Sylvia Barkey 12 (4-4-0-0)
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 7 (4-4-0-0)
  Best Of Winners   Sylvia Barkey (4-4-0-0)
  Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Marilyn O'Neill N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By