Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog
Old English Sheepdog
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Barbara Lamb, Johanna Miller, Woody Nelson
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 5 7 5
Group Ranking: 27 27 37 47 87
All Breed Ranking: 213 205 253 322 556

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 9 7 3   0 0 0 0 0   452
Win Record - 2019
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best In Limited Breeds Show   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Joy Lynne Huntley 1

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
Friday Group 2nd   Brian Taylor 35
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 34
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Best Of Breed   Brian Taylor 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 2nd   John Wade 31
  Best Of Breed   John Wade 0
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Friday Group 3rd   Linda Kraft 16
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Deirdre McKinnon 16
  Group 2nd   Vickie Umpleby 20
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Saturday Group 3rd   Thora Brown 14
  Group 2nd   Tempest Deptuch 20
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Friday Group 2nd   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Brenda Wilson 0
  1st Open Dog Class   Brenda Wilson N/A
  Winners Dog   Brenda Wilson N/A
Saturday Best Of Breed   John Muldoon 0
  1st Open Dog Class   John Muldoon N/A
  Winners Dog   John Muldoon N/A
Friday Group 3rd LTD Breed Show Anna Hewson 18
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Anna Hewson 0
  1st Open Dog Class   Margaret Moran McQuinn N/A
  Winners Dog   Margaret Moran McQuinn N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st Open Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
  1st Open Dog Class   Wendy Schira N/A
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Winners Dog   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Winners Dog   Wendy Schira N/A
Tuesday Group 4th   Sylvia Barkey 18
  Group 3rd   Tim Doxtater 25
  1st Open Dog Class   Sylvia Barkey N/A
  1st Open Dog Class   Tim Doxtater N/A
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Winners Dog   Sylvia Barkey N/A
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Winners Dog   Tim Doxtater N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Gutenberg Soares 27
  Best Of Breed   Gutenberg Soares 1 (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Gutenberg Soares N/A
  Winners Dog   Gutenberg Soares (1-0-1-0)
Sunday Group 2nd   Yvonne Savard 28
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 32
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  1st Open Dog Class   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Edgar Bajona N/A
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Winners Dog   Edgar Bajona N/A
Saturday Group 4th   Len Harfield 12
  1st Open Dog Class   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  Winners Dog   Len Harfield (1-0-0-1)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Taylor 17
  Group 2nd   Joanne Fernall 15
  Winners Dog   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Winners Dog   Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
Saturday Group 4th   Irene Latchford 14
  Winners Dog   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Winners Dog   Irene Latchford N/A
  Best Of Breed   Irene Latchford 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Mike Jackman 22
  Winners Dog   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Winners Dog   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Thursday Group 3rd   Avery Gaudin 21
  Winners Dog   Avery Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Winners Dog   Nancy Tibben N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By