AmCH BISS Can GCH CinniBon's She's The One CGN
Boxer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Elle - (Female)
Owner: Gloria Bracchetti; Ernie Perry & Bonnie Wagaman
Breeder: Bonnie Wagaman & Carol Nieblas
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 5 4 4
Group Ranking: 22 23 23 21 25
All Breed Ranking: 128 128 122 116 148

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 5 12 9   0 0 0 0 1   721
Win Record - 2019
Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Carl Liepmann 1
Friday Group 4th   Arley Hussin 16

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gary Anderson 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   John Wade 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 13 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Deirdre McKinnon 9
  Best Of Opposite Sex   Laurel Deptuch N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   Pamela Bruce 8
  Group 4th   Vickie Umpleby 7
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 06 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Shirley Bell 3 (0-0-1-3)
Friday Best Of Breed   Niksa Lemo 0

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Kim Meredith-Cavanna 45
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 5
Friday Group 1st   Bruce Owen 32
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 32
  Best Of Breed   Bruce Owen 4
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ann Felske-Jackman 27
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 5 (1-2-1-2)
Saturday Group 4th   Guillermo Carrillo 53
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo 3 (1-1-1-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A
Wednesday Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)
Tuesday Group 4th   Judith Byrne 13
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Denise Cornelssen N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 7

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Letitia Bett 12
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Thursday Group 3rd   Dianne Miller 17
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Wednesday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0

Show Date
London Canine Association July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Melvin Beech 5
  Best Of Breed   Philip Wendling 5 (1-3-0-2)
Saturday Best Of Breed   Ed Wild 5 (1-3-0-2)
Friday Group 4th   Stewart Dankner 14
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (1-0-0-1)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 06 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Patricia Taylor 23
  Select Bitch   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-1-0-2)
  Best Of Breed   Irene Latchford 2 (0-1-0-2)

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 04 to July 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-1-0-1)
Thursday Group 3rd   Nancy Tibben 22
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Nancy Tibben 1 (0-1-0-1)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Kresten Scheel 23
Saturday Group 4th   Brenton Wright 17
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (1-0-0-1)
Friday Group 4th   Birte Scheel 16
  Best Of Breed   Brian Taylor 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Birte Scheel 1 (1-0-0-1)

Show Date
Monarch Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Tannis Postma 21
  Group 3rd   Heather Langfeld 16
  Best Of Breed   Tannis Postma 3
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Saturday Group 1st   Rita Biddle 31
  Best Of Breed   Corinne Walker 3
  Best Of Breed   Rita Biddle 1
Friday Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 13
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1

Show Date
Boxer Club Of Canada [National] June 09 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Strachan N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Jos De Cuyper N/A
Sunday Group 3rd   David Strachan 71
  Best Of Breed   Michael Canalizo 18 (5-6-4-4)
Saturday Best Of Opposite Sex   Garry Newton N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Nelson Huber N/A

Show Date
K-W Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 2 (2-0-0-1)

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Carol Gray 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 26 to April 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Rita Walker 23
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Group 3rd   Jocelyne Gagne 17
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Friday Group 2nd   Dianne Miller 25
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ole Nielsen 21
  Group 3rd   Gerson Ayala 29
  Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (0-1-1-3)
  Best Of Breed   Gerson Ayala 4 (0-1-1-3)
Saturday Best Of Breed   Phred Wong 6 (1-2-3-1)
  Best Of Breed   Judith Taylor 7 (1-2-3-2)
Friday Select Bitch   Chakkapan Chantarasmee N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (1-2-1-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Karl Erik Johansson N/A
  Select Bitch   Wendy Schira N/A
Saturday Select Bitch   Jon Cole N/A
  Select Bitch   Doug Windsor N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
Friday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Best Of Breed   Catherine Barlow 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (2-0-1-1)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 6 6 5 7
Group Ranking: 51 61 56 57 99
All Breed Ranking: 297 372 347 341 555

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 4 6 5   0 0 0 0 0   353
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Mary Spinelli 27
  Best Of Breed   Mary Spinelli 3 (3-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 3 (3-0-0-1)
Thursday Best Of Breed   Lee Steeves 2 (2-0-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Donna Conod 15
  Best Of Breed   Donna Conod 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Judi Elford 3 (2-1-0-1)
Saturday Group 4th   Judith Taylor 18
  Group 3rd   Anik Primeau 21
  Best Of Breed   Judith Taylor 3 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Anik Primeau 3 (2-1-0-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Thora Brown N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Opposite Sex   Jack Ireland N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Moses N/A
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 4 (0-2-0-3)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 4 (0-2-0-3)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Margaret Jones 10
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (1-0-0-1)
Saturday Group 3rd   Melody Roth 17
  Group 2nd   Heather Langfeld 25
  Best Of Breed   Melody Roth 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1 (1-0-0-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Carol Graham 26
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 2nd   Bruce Fraser 30
  Best Of Breed   Bruce Fraser 2 (0-0-1-2)
Friday Group 3rd   Nancy Tibben 16
  Best Of Breed   Nancy Tibben 2 (0-1-1-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Davor Javor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ursula (Timmy) Ralfe N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (2-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (2-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 5 (2-3-0-1)
  Best Of Breed   Dianne Ivey 5 (2-3-0-1)

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Group 2nd   Philip Wendling 29
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Group 4th   Jacqueline Rusby 22
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 29
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Thursday Group 3rd   Jocelyne Gagne 13
  Best Of Breed   Tony Vandendool 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 2 (0-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Cathy Delmar 2 (0-2-0-1)
Friday Group 3rd   Sean Delmar 10
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Robert Shreve 1
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Elizabeth Hindley 2

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Beverly Capstick N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 37 37 36 N/A N/A
Group Ranking: 526 524 489 N/A N/A
All Breed Ranking: 3192 3175 3009 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Select Bitch   Brian Reid N/A
Wednesday Select Bitch   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Group 3rd   Bonnie Derry 11
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Rick Fehler N/A
  BPIG   Donna Conod N/A
  Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Select Bitch   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Select Bitch   Donna Conod N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Select Bitch   Glen Stark N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Select Bitch   Richard Paquette N/A
  Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Boxer Club of Central Ontario August 07 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Carlos Quinones N/A
  Winners Bitch   Carlos Quinones N/A

Show Date
Boxer Club of Canada [National] August 06 to August 06, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ann Gilbert N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Gilbert N/A
  Winners Bitch   Ann Gilbert N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Carlos Quinones N/A
Saturday 2nd Senior Puppy Bitch Class   Michael Hill N/A

Show Date
Northern Ontario Boxer Club August 05 to August 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   David Gilmour N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Bitch Class   Jean Lawless N/A
  Best Puppy In Breed   Jean Lawless N/A
  Winners Bitch   Jean Lawless (0-1-1-1)
Sunday 1st Junior Puppy Bitch Class   George Marquis N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Ronald Spritzer (Dr) N/A
  Reserve Winners Bitch   Ronald Spritzer (Dr) N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Shirley Bell N/A
  Best Puppy In Breed   Shirley Bell N/A
  Winners Bitch   Shirley Bell (0-2-1-1)

Show Date
K-W Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Reserve Winners Bitch   Jocelyne Gagne N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Reserve Winners Bitch   Wendy Schira N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Edgar Bajona N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Juan Miranda Saucedo N/A
  Best Baby Puppy In Group   Juan Miranda Saucedo N/A
  1st 3-6 Month Bitch Class   Juan Miranda Saucedo N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By