CH Pageska's OL Murphy NA
Griffon (Wire-Haired Pointing)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Murphy - (Male)
Owner: Matthew Gorham
Breeder: Paige Pettis
Handler: Paige Pettis
Website: http://www.griffontownkennel.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 10 10 10 11 9
Group Ranking: 551 545 547 611 564
All Breed Ranking: 2726 2694 2791 3179 2952

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   18
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Joanne Fernall N/A
  Best Of Breed   Joanne Fernall 3 (1-1-1-1)
Saturday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Friday Select Dog   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Island Dog Club October 29 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   William Byrne (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Winners   William Byrne (1-2-0-0)
  Best Of Breed   William Byrne 2 (1-2-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Rafael Otalora Robayo N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   William Byrne N/A
  Winners Dog   Rafael Otalora Robayo (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Rafael Otalora Robayo (1-1-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Rafael Otalora Robayo N/A
Saturday Winners Dog   Adriana Gaitan Villegas (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-2-0-0)
  Best Of Winners   Adriana Gaitan Villegas (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Judith Byrne (1-2-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Adriana Gaitan Villegas N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  Best Of Winners   Judith Byrne (1-2-0-0)

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 19 to August 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   William (Sandy) Gunn (1-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   William (Sandy) Gunn N/A
  Best Of Winners   William (Sandy) Gunn (1-3-0-0)
  Best Of Breed   William (Sandy) Gunn 3 (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William (Sandy) Gunn N/A
Saturday Winners Dog   Thomas Alexander (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Winners Dog   Ann Hennigan (1-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Ann Hennigan N/A
  Best Of Winners   Ann Hennigan (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 3 (1-3-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ann Hennigan N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Cruz N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jack Ireland N/A
  BPIG   Patricia Cruz N/A
  Winners Dog   Patricia Cruz (1-3-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Cruz N/A
  Best Of Winners   Patricia Cruz (1-3-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Cruz 3 (1-3-0-0)
  Winners Dog   Jack Ireland (1-3-0-0)
  Best Of Opposite Sex   Jack Ireland N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By