GCh Tidewalker Epsilon Grace
Australian Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gracie - (Female)
Owner: Caren Holtby, Alan Hannebauer, Karen McColm
Breeder: Caren Holtby, Alan Hannebauer, Karen McColm
Conformation Handler: Caren Holtby
Website: http://www.Tidewalker.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 205 201 192 183 166
All Breed Ranking: 2118 2077 1963 1857 1673

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   31
Win Record - 2023
Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 1 (1-0-0-1)
  Best Brace In Group   Sandra Lex N/A
  Group 3rd   Sandra Lex 30
Saturday Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A
  Best Brace In Group   Stewart Dankner N/A
Friday Best Of Breed   Esther Joseph 1 (1-0-0-1)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 3
Group Ranking: 43 40 45 64
All Breed Ranking: 421 411 386 429 645

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 2 3   0 0 0 0 0   239
Win Record - 2022
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 20
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 22
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Catalan 0
Saturday Best Brace In Show   Luis Catalan N/A
  Best Of Breed   Elizabet Caminade-Lavault 0
  Best Brace In Group   Elizabet Caminade-Lavault N/A
  Group 4th   Elizabet Caminade-Lavault 31
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 1st   Stewart Dankner 27
Sunday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 0
  Group 2nd   Sei-ichiro Ishimaru 30
Saturday Best Of Breed   Philip John 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Darle Heck 11
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Tuesday Group 4th   Mary White 9
  Best Of Breed   Mary White 0
Monday Group 2nd   Ainslie Mills 12
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Sunday Group 3rd   Terry Carter 12
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Cindy Lane N/A
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5 (2-2-0-2)
  Best Owner Handled In Group   Johan Becerra-Hernandez N/A
Friday Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A
Thursday Select Bitch   Robert Rowbotham N/A

Show Date
BC All Terrier Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Francis Smith Moffat N/A
  Best Brace In Group   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ekarat Sangkunakup N/A
Saturday Best Of Breed   John Rowton 2 (1-0-0-2)
Friday Select Bitch   David Denis N/A
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 1 (1-0-0-1)

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 1 (1-0-0-1)
Saturday Select Bitch   Dana Garcia Tice N/A
Friday Select Bitch   Anik Primeau N/A
Thursday Select Bitch   Johan Becerra-Hernandez N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Robert Denis N/A
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3 (2-1-0-1)
  Best Brace In Group   Rosemary Shoreman N/A
  Group 4th   Rosemary Shoreman 52

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Mike Jackman N/A
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 4 (1-2-0-2)
  Best BBE In Group   Marilyn O'Neill N/A
Friday Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 3 6 6 5 4
Group Ranking: 84 209 194 177 133
All Breed Ranking: 828 1944 1820 1622 1131

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   56
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sandy Alexander 39
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (2-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (2-1-0-2)

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (2-1-0-2)
Thursday Select Bitch   Honey Glendinning N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Allan Brown N/A
Saturday Best Of Winners   Darle Heck (2-2-0-1)
  Winners Bitch   Darle Heck (2-2-0-1)
  1st Open Bitch Class   Darle Heck N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ainslie Mills
  Winners Bitch   Ainslie Mills
Saturday Winners Bitch   Margaret Jones
  Best Of Winners   Margaret Jones
Friday Winners Bitch   Susan Norris-Jones (1-1-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Sandy Alexander (0-4-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (0-4-0-0)
Sunday Reserve Winners Bitch   Mel Saranchuk N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Mel Saranchuk N/A
Saturday Winners Bitch   Lynda Saranchuk (0-4-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 3 (0-4-0-0)
Friday Winners Bitch   Richard Lopaschuk (0-4-0-0)
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-4-0-0)

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Bitch   Nancy Popovich N/A

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Bitch   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Of Winners   Carol Graham (2-2-1-1)
  Winners Bitch   Carol Graham (2-2-1-1)
Friday Reserve Winners Bitch   Robert Rowbotham N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Winners   Shawn Nichols (2-2-1-1)
  Reserve Winners Bitch   Shawn Nichols N/A
  Winners Bitch   Shawn Nichols (2-2-1-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By