Am GCHG Can GCH Int CH Bonchien Lawless v Jet
Schipperke
(Click on breed to view standings)

Call Name: Riot - (Male)
Owner: Kristen Henry and Susan Woodliffe
Breeder: Kristen Henry and Susan Woodliffe
Conformation Handler: Terry Bernier-Siborne
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 2 2 2
All Breed Ranking: 7 7 9 9 9

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 16 6 8 2   0 0 0 0 0   1110
Win Record - 2020
Show Date
Societe Canine de Quebec September 19 to September 20, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 31
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Group 2nd   Sandra Anderson 30

Show Date
Northern Alberta Canine Association August 29 to August 29, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 21

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Roger Hartinger 9
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Saturday Group 2nd   Judith Byrne 12
  Group 2nd   William Byrne 11
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Best Of Breed   William Byrne 0
Friday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 13
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 16

Show Date
Halifax Kennel Club March 06 to March 08, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Group 3rd   Allan Brown 12
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 15
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 15
Friday Group 2nd   Wendy Anderson 12
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0

Show Date
Victoria City Kennel Club February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kim Hamel 28
  Best Of Breed LTD Breed Show Harto Stockmari 1
  Group 1st LTD Breed Show Harto Stockmari 39
  Best Of Breed   Kim Hamel 2
Saturday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 38
Friday Group 1st   Hans Almgren 31
  Best Of Breed   Hans Almgren 2

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 32
Saturday Group 1st   James Reynolds 33
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 0
  Group 4th   Tabatha Buckley-Bettis 23

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Sandra Anderson 13
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 18
Sunday Group 3rd   Richard Paquette 16
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Karen Day 19
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Saturday Best Of Breed   Robert Denis 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Robert Denis 19
  Group 3rd   Rick Fehler 18

Show Date
Ladies Kennel Club of BC February 07 to February 09, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Virginia Lyne 251 *
  Group 1st   Virginia Lyne 33
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 1st   Raymond Yurick 33
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 180 (0-0-1-0)
  Group 1st   Bruce Fraser 26
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Pamela Bruce 27
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 3rd   John Constantine-Amodei 32
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 1st   Terry Carter 44
  Best Of Breed   Terry Carter 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 3rd   Karen Day 19

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 6 8
All Breed Ranking: 25 29 32 48 67

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 7 33 23 20 9   0 0 1 0 1   3154
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Constantine-Amodei 22
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 4 (0-2-1-2)
Saturday Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 35
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4 (0-2-1-2)
Friday Best Of Breed   Starr White 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 21
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-1-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 23
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (0-0-1-1)
Saturday Reserve Best In Show   Michelle Scott 197
  Group 1st   Michelle Scott 23
  Best Of Breed   Peter Scott 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ron Mahon 17
  Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)

Show Date
Nanaimo Kennel Club November 30 to December 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Barbara Heal 23
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-1-0)
Saturday Group 1st   Ainslie Mills 30
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (1-0-1-0)

Show Date
Tyee Kennel Club November 28 to November 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Best In Show   Ainslie Mills 263 (1-0-1-0)
  Group 1st   Stephanie Rickard 25
  Best Of Breed   Stephanie Rickard 1 (1-0-1-0)
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Judy McVeigh 22

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Trotter 12
  Group 1st   Charles Trotter 11
  Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Best Of Breed   Patricia Trotter 0
Saturday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 5
  Group 1st   Guy Jeavons 11
Friday Group 3rd   Judith Shurb 8
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 1st   Linda Kraft 13

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 22
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 22
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Friday Group 2nd   Carmen Haller 13
  Group 2nd   Yvonne Savard 16
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Group Six Specialty Club Of BC November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 3rd   Maribel Sy 52

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Patricia Lanctot 34
Sunday Group 3rd   Michael Lanctot 54
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Group 3rd   Jon Cole 54
  Best Of Breed   Jon Cole 0
Friday Best Of Breed   Marion Postgate 0
  Group 1st   Marion Postgate 49

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 3 (2-0-2-0)
  Group 4th   Javinder Singh Pawar 26
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 3 (2-0-2-0)
  Group 2nd   Judith Byrne 34
Friday Group 2nd   William Byrne 40
  Best Of Breed   William Byrne 3 (2-0-2-0)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carlos Navarro Seemann 163 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Judith Byrne 17
Saturday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Carlos Navarro Seemann 23
Friday Best Of Breed   William Byrne 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   William Byrne 20

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 44
Sunday Best Of Breed   Shaun Watson 0
  Group 3rd   Shaun Watson 45
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 47
Friday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 38

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Barbara Heal 9
  Group 3rd   Kathrine Grant 11
Saturday Group 1st   Stephen Dainard 18
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 16
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 9
  Group 1st   Linda Kraft 15
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 3rd   Karen Day 49
Saturday Best Of Breed   Claudio Rossi 0
  Group 4th   Claudio Rossi 34
Friday Best Of Breed   Weng Woh Chan 0
Thursday Group 1st   Dianne Ivey 27
  Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 12 to September 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Jacques Dupas 0
Saturday Group 2nd   Melba Castro (Dr) 39
  Best Of Breed   Melba Castro (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Mark Anderson 0
  Group 4th   Mark Anderson 24
Thursday Best Of Breed   Monika Blaha 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Sylvia Barkey 151 *
  Best Of Breed   James Ham 0
  Group 1st   James Ham 20
  Group 2nd   Rita Walker 15
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Sunday Reserve Best In Show   Stephen Dainard 137 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 18
Saturday Group 2nd   Pamela Bruce 15
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ann Hennigan 10
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Susan Norris-Jones 9
  Group 2nd   Edgar Bajona 10
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 1 (0-1-1-0)
Friday Group 4th   Bonnie Derry 3
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
  Group 3rd   Bruce Fraser 9

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Harold Pybus 1 (0-0-2-0)
Friday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Thursday Best Of Breed   Diane Fast 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Dan Ericsson 51
  Best Of Breed   Dan Ericsson 0
Sunday Best Of Breed   Vicki Abbot 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th LTD Breed Show Raymundo Lo 36
  Best Of Breed LTD Breed Show Raymundo Lo 0
Friday Best Of Breed   Joanne Paulk 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 34
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Thursday Group 4th   Charles Olvis 23
  Best Of Breed   Charles Olvis 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 10
  Group 2nd   Edgar Bajona 10
Sunday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 107
  Group 1st   Yvonne Savard 14
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 14
Saturday Group 2nd   Elaine Whitney 12
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 1st   Heather Langfeld 14
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  Group 3rd   Rita Walker 8
  Group 3rd   Bruce Fraser 8
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 13

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 2nd   Ainslie Mills 29
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 27
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 22
Friday Reserve Best In Show   Michelle Scott 118 (0-0-1-0)
  Group 1st   Diane Fast 30
  Group 1st   Michelle Scott 31
  Best Of Breed   Diane Fast 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glen Stark 1 (0-0-2-0)
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 3 (1-0-3-0)
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (1-0-3-0)
  Group 2nd   Ricardo Saldana 50
Friday Group 3rd   Barbara Heal 43
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-0-3-0)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Terry Gains 9
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Sunday Group 1st   Grant Townsend 11
  Group 1st   Carmen Haller 11
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Best In Show   Michelle Scott 116 *
  Group 1st   Michelle Scott 10
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 4th   Honey Glendinning 8
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donnelle Richards 1 (0-0-2-0)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 1 (0-0-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Judi Elford 44

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mike Jackman 10
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 123 (1-0-1-2)
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 15
Friday Group 1st   Brenton Wright 15
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 4 4 4 4 3
Group Ranking: 73 69 64 62 54
All Breed Ranking: 595 580 553 529 485

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 0   0 0 0 0 0   154
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Shawn Nichols N/A
Saturday Select Dog   Ekarat Sangkunakup N/A

Show Date
Schipperke Club Of Canada [National] June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Keith Brown N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sharon Newcomb 43
  Best Of Breed   Sharon Newcomb 5 (1-2-2-1)
Sunday Select Dog   Ole Nielsen N/A
Saturday Group 3rd   Raymond Filburn 54
  Best Of Breed   Raymond Filburn 8 (2-3-3-1)
Friday Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 57
  Best Of Breed   David Kelland 7 (1-3-3-1)

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 73 71 65 61 57
All Breed Ranking: 682 672 635 593 545

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 3 0 1   0 0 0 0 1   125
Win Record - 2016
Show Date
Schipperke Club Of Canada [National] August 05 to August 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 19

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 6
  Group 2nd   Wayne Thompson 27
Saturday Group 2nd   Robert Denis 32
  Best Of Breed   Robert Denis 8
Friday Group 2nd   Grant Townsend 26
  Best Of Breed   Grant Townsend 8
Thursday Group 4th   Barbara Heal 21
  Best Of Breed   Barbara Heal 7

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 8 8 8 8 7
Group Ranking: 223 219 213 194 173
All Breed Ranking: 2034 1987 1914 1793 1638

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   30
Win Record - 2013
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 28 to June 30, 2013
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Show   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  BPIG   Carol Graham N/A
  Group 1st   Carol Graham 30

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By