GCh Meliagold The Phantom Menace
Retriever (Golden)
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Joy Gray
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 6 6 6 12 N/A
Group Ranking: 27 27 27 60 N/A
All Breed Ranking: 111 111 111 332 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   89
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pierre Talbot 17 (4-8-2-4)
  Group 4th   Pierre Talbot 56
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 17 (3-9-2-4)

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Shawn Bennett N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 16 (3-7-3-4)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Dann Wilson N/A

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Starr White N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 12-18 Month Dog Class   Desmond Murphy N/A
  Winners Dog   Patricia Nemirovsky de Alsina (1-3-2-2)
  Best Of Winners   Patricia Nemirovsky de Alsina (1-3-2-2)
Saturday 1st 12-18 Month Dog Class   Andrew Brown N/A
  Reserve Winners Dog   Allan Brown N/A
Friday Winners Dog   Nicholas De Bedout (1-4-3-5)
  1st 12-18 Month Dog Class   Nicholas De Bedout N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-6-5-1)
  1st 12-18 Month Dog Class   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   David Swartwood (1-2-2-1)
  Winners Dog   David Swartwood (1-2-2-1)
Saturday Winners Dog   James Reynolds (1-2-3-1)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (1-2-3-1)
Friday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Winners   Jean-Louis Blais (2-3-2-1)
  Winners Dog   Jean-Louis Blais (2-3-2-1)
  Reserve Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Winners   Sue-Ellyn Rempel (1-1-3-0)
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (1-1-3-0)
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2019

Win Record - 2019
Show Date
Oshawa Obedience Association July 20 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Mary Monteith 71.0

     
Print embed Here
               

Sponsored By