BISS BPISS GChS LongonLovings Dreams in Darkness
Dachshund (Miniature Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Selina Kyle - (Female)
Owner: Tonia Bogart, Cayley Labash, Kirrie Ginter, Gisele Blair
Breeder: Gisele Blair
Conformation Handler: Trina Neil & Connie Krohn
Website: http://Www.oenomelaussies.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 4 2
Group Ranking: 21 14 22 61 16
All Breed Ranking: 162 112 210 425 103

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 2 5   0 0 0 0 1   230
Win Record - 2024
Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Meyer 0
  Group 4th   David Gilmour 5
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 7
Friday Best Of Breed   Linda Scanlon 0
  Group 3rd   Linda Scanlon 8

Show Date
Aristocrat Hound Association April 19 to April 19, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Lynne Harwood 2 (0-0-1-2)

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lesley Hiltz 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Karen Day 3 (0-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Richard Lewis 2 (0-0-1-2)
  Group 4th   Richard Lewis 30
Thursday Best Of Breed   Darle Heck 2 (0-1-1-1)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (1-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Lee Anne Bateman 63
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 4 (1-1-0-3)
  Group 4th   Gunnar Nymann 43

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Friday Group 4th   Lyzane Hamel 6
  Best Of Breed   Lyzane Hamel 0
  Best Of Breed   Todd Foley 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Mario Knoll N/A
Saturday Group 1st   Ana Beatriz Knoll 32
  Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Guy Spagnolo 21

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Best Of Breed   John Bryson 3 (1-0-1-2)
Friday Select Bitch   Kim Meredith-Cavanna N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 47 47 47 42 40
All Breed Ranking: 445 489 473 438 395

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 6 4 3 1   0 0 0 0 0   245
Win Record - 2023
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 28 to December 30, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 4th   Karen Day 9
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 12
Thursday Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 2nd   Lynn White 12

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Shawn Nichols 12

Show Date
Prairie Dachshund Club October 08 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Gael Morison N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Terry Gains N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Marilyn O'Neill 8
  Group 1st   Jocelyne Gagne 8
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Sunday Group 1st   Carmen Haller 12
  Group 1st   Brenton Wright 9
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 9
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 2nd   Edna St Hilaire 9
  Group 2nd   Judith Shurb 11
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Prairie Dachshund Club June 17 to June 17, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karen Day 7 (1-5-0-2)
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Karen Day N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Anna Hewson 4 (0-4-0-1)
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (0-4-0-2)
  Best Of Breed   Sandra Anderson 4 (0-4-0-1)
  Group 2nd   Sandra Anderson 24
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 6 (0-4-1-2)
  Best Of Breed   Donna Conod 5 (1-4-0-1)
  Group 1st   Donna Conod 27

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 21, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (0-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 1 (0-0-0-2)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 4 (1-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (1-2-0-1)
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-2-0-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 6 (1-5-0-1)
Saturday Best Of Breed   Ashley Reid 6 (1-5-0-1)
  Group 3rd   Ashley Reid 42
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 5 (1-4-0-1)

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 26 24 29 41
All Breed Ranking: 202 195 195 209 267

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 11 17 9 6   0 0 0 1 5   554
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (1-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 4 (1-2-0-2)
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 4 (1-2-0-2)
Friday Group 3rd   Thomas Alexander 27
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (1-2-0-2)

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 3rd   Carol Graham 38
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 4th   Joyce Love 30

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 2 (1-0-0-2)
Friday Best Of Breed   David Swartwood 2 (1-0-0-2)

Show Date
Miramichi Kennel Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 13
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 1st   Jo Ann Pavey 14
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 11

Show Date
Fredericton Kennel Club September 21 to September 22, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Laurent Heinesche 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Laurent Heinesche 11
Wednesday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Wayne Thompson 10

Show Date
Oromocto Kennel Club September 19 to September 20, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed LTD Breed Show Wendy Anderson 0
  Best Of Breed   Jack Kilgour 1 (0-0-1-1)
  Group 1st LTD Breed Show Wendy Anderson 9
  Group 2nd   Jack Kilgour 9
Monday Group 1st   Kathrine Grant 12
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 1 (0-0-1-1)

Show Date
Charlotte County Kennel Club September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Bennett 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Shawn Bennett 11
Saturday Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-0-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mike Jackman 0
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doris Willis 0
  Group 1st   Doris Willis 13
Sunday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 3rd   Glen Stark 10
Saturday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 2nd   Laurel Deptuch 11
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 10

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 2nd   Ted Fahlgren 3
Wednesday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 4
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 5
Tuesday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 2nd   Judith Shurb 5
  Group 2nd   Douglas Anderson 3
Monday Best Of Breed   Patrick Mudge 0
  Group 1st   Patrick Mudge 5

Show Date
Prairie Dachshund Club August 14 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Brown 2 (0-1-1-1)

Show Date
Manitoba Hound Club August 13 to August 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Thora Brown 25
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (0-1-2-1)

Show Date
Manitoba & North Western Ontario Dachshund Club August 12 to August 12, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Penny Lewis 2 (0-1-1-1)
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Penny Lewis N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Allan Brown 18
  Best Of Breed   David Gilmour 0
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 2nd   Irene Latchford 24
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 2nd   Margaret Jones 18
Thursday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 4th   Grant Townsend 15

Show Date
Alberta Dachshund Club August 05 to August 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best In Multi Breed Specialty   Linda Kraft N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Merla Thomson 0
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Thursday Group 4th   Robert Rowbotham 24
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   Stewart Dankner 10
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-0-1)
  Group 3rd   David Gilmour 6
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-1-0-1)
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 11
Friday Best Of Breed   David Denis 1 (0-1-0-1)

Show Date
Portage Kennel Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-1-1)
  Group 1st   Shawn Nichols 14
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Jo Ann Pavey 15
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Patricia Taylor 14
  Group 3rd   Raymond Yurick 13

Show Date
Prairie Dachshund Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-1-1)

Show Date
Prairie Canine Academy June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Opposite Sex   Lana Ferguson N/A
Saturday Group 3rd   Vickie Umpleby 12
  Group 4th   Rick Fehler 14
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Penny Lewis 0
  Group 4th   Penny Lewis 13

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 3rd   Yvonne Savard 2
  Group 1st   Sharon Derrick 4
Sunday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Winners Bitch   Terry Gains (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Winners Bitch   Gail Forsythe (Dr) (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 2nd   Terry Gains 3
Saturday Group 2nd   Rick Fehler 3
  Group 1st   Corinne Walker 3
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Winners Bitch   Rick Fehler (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Winners Bitch   Corinne Walker (0-1-0-0)
  1st 12-18 Month Bitch Class   Corinne Walker N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Jean Tremblay (0-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Jean Tremblay N/A
  Best Of Breed   Jean Tremblay 0
Saturday Winners Bitch   Glen Stark (0-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Friday Winners Bitch   Jean-Christophe Boulinguez (0-1-0-1)
  1st Open Bitch Class   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 1 (0-1-0-1)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 20 20 18 N/A N/A
Group Ranking: 325 319 299 N/A N/A
All Breed Ranking: 2392 2326 2170 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 2   5
Win Record - 2021
Show Date
Federation of Dachshund Clubs of Canada [National] October 23 to October 23, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Victoria Thomas (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Victoria Thomas N/A
  Best Of Breed   Victoria Thomas 2 (0-1-0-2)

Show Date
Prairie Dachshund Club October 22 to October 22, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Shawn Nichols (0-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-1-0-2)
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Shawn Nichols N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Winners Bitch   Terry Gains (0-1-0-0)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Winners Bitch   Patricia Lanctot (0-1-0-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Patricia Lanctot N/A
Thursday Winners Bitch   Honey Glendinning (0-1-0-1)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-0-1)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday 1st Junior Puppy Bitch Class   Sandy Alexander N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Reserve Winners Bitch   Thomas Alexander N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Thomas Alexander N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By