MBIS Can, Am GCHEX Legacyk Breakfast At Tiffany's, FDJ
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Audrey - (Female)
Owner: Nancibeth Koutstaal
Breeder: Nancibeth Koutstaal
Handler: Nancibeth Koutstaal
Website: http://www.legacyk.com/

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 22 22 21 20 19
Group Ranking: 268 262 250 232 210
All Breed Ranking: 1295 1284 1210 1141 1031

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   60
Win Record - 2017
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Edd Bivin N/A
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 5 (2-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Donna Conod 5 (3-2-0-1)
  Group 1st   Donna Conod 55

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 30 30 28 27 24
All Breed Ranking: 123 123 117 111 96

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 4 4 1 1   0 0 0 0 1   712
Win Record - 2016
Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 19

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 7 (3-2-2-1)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada [National] August 27 to August 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Esther Joseph N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 35

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 26
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 3
Friday Best In Show   Tempest Deptuch 76
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2
  Group 1st   Tempest Deptuch 21

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 19 to March 20, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 159 *
  Group 1st   Sandy Alexander 45
  Group 1st   Thomas Alexander 46
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Heather Langfeld 2 (1-1-0-1)
  Group 4th   Dana Cline 48
  Group 1st   Heather Langfeld 49

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 48
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (2-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6 (3-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 6 (3-2-1-1)
  Group 2nd   Jack Ireland 67

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (3-2-0-2)
Saturday Group 2nd   Patricia Lanctot 54
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (3-2-0-2)
Friday Group 2nd   Alan Bennett 60
  Best Of Breed   Alan Bennett 9 (4-3-0-3)
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (2-1-0-1)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 6 6 6 6
All Breed Ranking: 32 36 37 35 35

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 0 20 11 14 3   0 0 0 0 1   2167
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Doug Gaudin 43
  Best Of Breed   Doug Gaudin 7 (2-2-1-3)
Monday Select Bitch   Irene Latchford N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Kristen Francis 53
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (1-0-1-3)
Saturday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 5 (1-0-1-4)
Friday Group 1st   Cheryl Paterson 51
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-0-1-3)

Show Date
German Shorthaired Pointer Club Of Canada November 28 to November 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 24

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Desmond Murphy 16
  Group 3rd   Desmond Murphy 110

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 43
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 1
  Group 2nd   Judith Taylor 47
Friday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 4
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 35

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 4 (0-0-2-3)
  Group 4th   Dana Cline 63
Saturday Best Of Breed   Rui Oliveira 4 (0-0-2-3)
Friday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 3 (0-0-1-3)
  Group 3rd   Rafael Otalora Robayo 46

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 25 to September 27, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (2-0-0-1)
  Group 3rd   Rick Fehler 24
Saturday Best Of Breed   Marjorie Martorella 2 (2-0-0-1)
Friday Best In Show   Brian Taylor 153 *
  Group 1st   Wendy Schira 30
  Best Of Breed   Wendy Schira 2 (2-0-0-1)
  Group 1st   Brian Taylor 37
  Best Of Breed   Brian Taylor 2 (2-0-0-1)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A
Friday Best Of Breed   Klaus Anselm (Dr) 3 (1-1-1-1)
  Best BBE In Group   Klaus Anselm (Dr) N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Group 2nd   Klaus Anselm (Dr) 30

Show Date
Essex County Kennel Club September 05 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Phyllis Pancel 4 (1-2-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Jacqueline Rusby N/A
  Group 3rd   Phyllis Pancel 26

Show Date
Markham Kennel Club August 27 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Heather Langfeld 30
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4
Thursday Group 1st   Judi Elford 22
  Best Of Breed   Judi Elford 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 1
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 49
Friday Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Michelle Scott 46

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 14 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Noe N/A
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Sandra Lex 22
Friday Select Bitch   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Peter Machen 2 (0-0-1-2)
  Group 3rd   Olga Gagne 28

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 6 (2-2-0-3)
  Group 3rd   Patricia Lanctot 22
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (2-2-0-3)
  Group 3rd   Michael Lanctot 22
Wednesday Best Of Breed   Kristen Francis 8 (3-2-0-4)
  Group 1st   Kristen Francis 37
  Best Of Breed   Mike Macbeth 8 (3-2-0-4)
  Group 2nd   Mike Macbeth 33
Tuesday Best Of Breed   Michel Bouchard 7 (2-2-0-4)
  Group 4th   Michel Bouchard 24
  Best Of Breed   Honey Glendinning 7 (2-2-0-4)
  Group 3rd   Honey Glendinning 27

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada August 01 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Award Of Merit   Lynda Flynn N/A

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Brian Taylor 15
  Group 2nd   Brian Taylor 51

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Michael Shoreman 28
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-1-0-2)
  Group 1st   David Paterson 25
  Best Of Breed   Michael Shoreman 3 (0-1-0-3)
Wednesday Select Bitch   Alan Ewles N/A
  Select Bitch   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Kars Dog Club July 17 to July 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Avery Gaudin 40
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 3
  Group 1st   Francois Bernier 50
Friday Best In Show   Mark Houston-McMillan 161
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 38

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 3 (1-1-1-1)
Friday Group 1st   Avery Gaudin 22
  Group 3rd   Cheryl Paterson 19
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 4 (1-1-1-2)

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 20
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
Saturday Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 1
  Best Of Breed   Carol Graham 1
  Group 3rd   Carol Graham 19

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada June 06 to June 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Dana Cline N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carolyn Cederman 6
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 9
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Tempest Deptuch 30
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (2-2-1-2)
Sunday Group 3rd   Pierrette McLean 19
  Best Of Breed   Pierrette McLean 3 (0-0-2-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Nancy Popovich 23
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (1-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-1-0-2)
  Group 2nd   Honey Glendinning 24
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (3-2-0-2)
  Group 3rd   Stephen Dainard 20

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Thomas Alexander 133
  Group 1st   Sumiko Ikeda 23
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 1
Saturday Group 2nd   Heather Langfeld 24
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 1
  Group 1st   Thomas Alexander 24

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 04 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ole Nielsen 4 (1-1-0-3)
  Select Bitch   Len Harfield N/A
Sunday Select Bitch   Janet Lobb N/A
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 6 (2-2-1-2)
  Group 1st   Joe Lobb 39

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (0-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 1 (0-0-0-2)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Starr White N/A
Saturday Group 1st   Jon Cole 85
  Best Of Breed   Jon Cole 7 (2-2-1-3)
Friday Best Of Breed   Sean Shields 4 (1-3-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Taylor 7 (2-4-0-2)
Saturday Best Of Breed   Ron Tolson 7 (2-4-0-2)
Friday Best Of Breed   Doug Windsor 4 (1-3-0-1)
  Group 2nd   Doug Windsor 55
Thursday Group 1st   Judith Taylor 55
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-0-1)

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 6 6 6 7 7
Group Ranking: 90 89 87 111 104
All Breed Ranking: 386 381 357 468 432

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 1 3   0 0 0 0 1   251
Win Record - 2014
Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 03 to October 05, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Rosemary Shoreman 38
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 3
Saturday Group 1st   Michael Shoreman 39
  Best Of Breed   Michael Shoreman 5
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 3
  Best Of Breed   Jeremy Browne 2

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Pierrette McLean N/A
  BPIG   Dianne Miller N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Friday BPIG   Phyllis Wolfish N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 4
  BPIG   Sandy Gelinas N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 4
Friday Best Of Breed   Melvin Beech 3
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Group 4th   Melvin Beech 19
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 5
Saturday Best Of Breed   Patricia Cruz 4
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 4

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2014
Day Position   Judge Points
Thursday BPIG   Donald Emslie N/A
  Group 1st   Donald Emslie 17
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
Wednesday Best Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  BPIG   Tim Doxtater N/A
  BPIG   Doris Willis N/A
  Best Of Breed   Doris Willis 3
  Group 4th   Doris Willis 18
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3
Tuesday Best Puppy In Show   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
  BPIG   Alan Bennett N/A
  Group 3rd   Alan Bennett 18
  BPIG   Judith Shurb N/A
  Group 2nd   Judith Shurb 24
  Best Of Breed   Alan Bennett 3

Show Date
South Western Ontario Sporting Dog Club July 19 to July 20, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Bonnie Threlfall N/A
Saturday BPIG   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 16
  Runner Up In Sweepstakes   Joanne Griffith N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Brian Taylor N/A
Friday BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Group 4th   Fred Dewsbury 30
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 6
  BPIG   Sandra Lex N/A

Show Date
German Shorthaired Pointer Club of Canada June 07 to June 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Linda More N/A
  Best In Juvenile Sweepstakes   Lola Nichol N/A

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 06 to June 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Elliott Weiss N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best BBE In Group   Harry O'Donoghue N/A
  BPIG   Harry O'Donoghue N/A
Thursday BPIG   Ian Rasmussen N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By