Ch Brass Ring Winsome Diamonds Are Forever
Spaniel (English Cocker)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Asher - (Male)
Owner: Simanjit Ahluwalia
Breeder: Lyn Cortright, Chereen Nawrocki, Barry Callis
Conformation Handler: Simanjit Ahluwalia
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 19 16 11 9 7
Group Ranking: 365 257 156 113 64
All Breed Ranking: 1997 1489 893 564 313

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2022
Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club April 08 to April 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Gordon Hayburn N/A
  Best Puppy In Breed   Gordon Hayburn N/A
Sunday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Select Dog LTD Breed Show Sharon Luckhart N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Winners   Mary White (2-1-1-3)
  Best Of Breed   Mary White 6 (2-1-1-3)
  Winners Dog   Mary White (2-1-1-3)
  1st Senior Puppy Dog Class   Mary White N/A
  BPIG   Mary White N/A
Saturday Reserve Winners Dog   James Reynolds N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Friday Best Puppy In Breed   Sharon Derrick N/A
  Winners Dog   Sharon Derrick (2-2-1-2)
  1st Senior Puppy Dog Class   Sharon Derrick N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Jeremy Browne N/A
  1st Senior Puppy Dog Class LTD Breed Show Jeremy Browne N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2021
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 10 to December 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (2-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Winners Dog   Pamela Bruce (2-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Ron Mahon (1-2-1-1)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Ron Mahon N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 20 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ainslie Mills N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Best Puppy In Breed   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jean-Christophe Boulinguez N/A
  Winners Dog LTD Breed Show Lee Anne Bateman (2-2-4-3)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 29 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Wendy Maisey N/A
  Best Of Winners   Wendy Maisey (1-2-2-1)
  Winners Dog   Wendy Maisey (1-2-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Maisey N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Edgar Bajona N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Edgar Bajona N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Allan Pepper N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Allan Pepper N/A
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Allan Pepper N/A
  Best Puppy In Breed   Edgar Bajona N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Winners Dog   Avery Gaudin (2-1-2-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Avery Gaudin N/A
Sunday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Melody Roth N/A
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Melody Roth N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Reserve Winners Dog   Doug Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Michael Woods (Dr) N/A
  Winners Dog   Michael Woods (Dr) (2-2-2-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Jo Ann Pavey N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Heather Langfeld N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Heather Langfeld N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog LTD Breed Show Jeff Horswell N/A
  Winners Dog   Garth Gourlay (2-2-0-4)
  Best Of Opposite Sex   Garth Gourlay N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Denis Kuzelj N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Jeff Horswell N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Davor Javor N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Davor Javor N/A

Show Date
Seaway Kennel Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Stephen Dainard N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 31 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Gordon Hayburn N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Jeremy Browne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By