CH Woodside's Bella Jun
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Bella - (Female)
Owner: Cortnie Partner,Jody Duin,Parker Duin
Breeder: Woodside German Shepherds
Conformation Handler: Courtney Penner
Website: http://www.woodsidegs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 3 4 6
Group Ranking: 10 18 25 28 45
All Breed Ranking: 82 118 166 216 320

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 12 7 10 6   0 0 0 0 0   831
Win Record - 2018
Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Elaine Whitney 31
  Best Of Breed   Elaine Whitney 7 (2-2-2-2)
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 7 (2-2-2-2)
Friday Best Of Breed   Allan Brown 7 (2-2-2-2)
Thursday Best Of Breed   Thora Brown 6 (2-1-2-2)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 6
Sunday Group 4th   Sharon Redmer 60
  Best Of Breed   Sharon Redmer 7
Saturday Group 1st   Pamela Bruce 111
  Best Of Breed   Pamela Bruce 8
Friday Group 4th   Sergio Pizzorno 65
  Best Of Breed   Sergio Pizzorno 7

Show Date
Prince George Kennel Club July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Patricia Taylor 109 (1-1-2-1)
  Group 2nd   Valerie Gervais 16
  Group 1st   Patricia Taylor 24
  Best Of Breed   Valerie Gervais 5 (1-1-2-2)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (1-1-2-1)
Saturday Group 3rd   John Hodgkinson 13
  Group 2nd   Floyd Jobson 18
  Best Of Breed   John Hodgkinson 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Floyd Jobson 3 (1-1-1-1)
Friday Group 1st   Sharon Derrick 24
  Group 1st   Nancy Popovich 24
  Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (1-1-2-2)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-1-2-1)

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Ann Hennigan N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 10
  Group 1st   Jacqueline Rusby 13
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
Saturday Group 4th   William Byrne 8
  Group 3rd   Judith Byrne 10
  Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Judith Byrne 0
Friday Group 3rd   Linda Kraft 11
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Linda Kraft 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 9
  Group 1st   Nancy Popovich 9
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 3rd   Guy Jeavons 9
  Group 1st   Cec Ringstrom 11
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 2 (0-2-0-1)
Friday Group 1st   Harold Pybus 12
  Group 1st   Ainslie Mills 10
  Best Of Breed   Harold Pybus 4 (2-2-0-1)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (1-1-0-1)

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Group 3rd   Judith Shurb 11
  Best Of Breed   Judith Shurb 2 (1-1-0-1)
Monday Best Of Breed   David Denis 2 (1-1-0-1)
Sunday Group 2nd   Kathrine Grant 15
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-0-1)
Saturday Group 4th   David Swartwood 8
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (1-1-0-1)

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Vickie Umpleby 15
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3
Saturday Group 4th   Heather Langfeld 8
  Best Of Breed   Heather Langfeld 3

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Janet Lobb 18
  Group 1st   Joe Lobb 18
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-0-2)
Sunday Group 2nd   David Swartwood 17
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 14
  Best Of Breed   David Swartwood 1 (0-0-0-2)
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 17
  Winners Bitch   Lee Anne Bateman (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-0-1)
  Winners Bitch   Brenton Wright (0-1-0-1)

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Rick Fehler 6
  Best Of Breed   Rick Fehler 4 (1-3-0-1)

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 15
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Sharron Taylor 3
Friday Group 3rd   Francis Smith Moffat 22
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Reynolds N/A
Saturday Select Bitch   Terry Carter N/A
Friday Select Bitch   Jack Kilgour N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Corinne Walker 27
  Winners Bitch   Garry Dryburgh (1-1-0-3)
  Best Of Breed   Garry Dryburgh 4 (1-1-0-3)
  Best Of Winners   Garry Dryburgh (1-1-0-3)
Saturday Winners Bitch   Pedro Gonzalez-Teja (1-1-0-3)
  Best Of Winners   Pedro Gonzalez-Teja (1-1-0-3)
  Winners Bitch LTD Breed Show Danielle Dryburgh (0-1-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Danielle Dryburgh 1 (0-1-0-1)
Friday Winners Bitch   Andy Gong (1-1-0-2)
  Best Of Breed   Andy Gong 3 (1-1-0-2)
  Best Of Winners   Andy Gong (1-1-0-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By