Ch Toulin's Glenroslin Geordie
Scottish Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Geordie - (Male)
Owner: Liz Lewis & Bob Kerr
Breeder: Liz Lewis
Conformation Handler: Bob Kerr
Website: http://www.toulin.com
http://www3.sympatico.ca/kerr.glenroslin/home.html


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 24 24 24 24 N/A
Group Ranking: 458 457 429 409 N/A
All Breed Ranking: 4314 4289 4070 3860 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2017
Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Carol Gray N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Carol Gray N/A
  Best Of Winners   Carol Gray (2-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Carol Gray N/A
  Winners Dog   Carol Gray (2-2-1-0)
Saturday 1st Senior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (2-2-1-0)
  Best Of Winners   Robert Rowbotham (2-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Robert Rowbotham (2-2-1-0)
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Richard Paquette N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Larry Kereluke N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Paquette N/A
  Winners Dog   Richard Paquette (2-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Larry Kereluke N/A
  Winners Dog   Larry Kereluke (2-0-2-0)

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Michel Bouchard (2-1-1-0)
  Best Of Winners   Michel Bouchard (2-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michel Bouchard N/A
  Reserve Winners Dog   Ray Smith N/A
  Best Puppy In Breed   Ray Smith N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
  Best Puppy In Breed   Jose Antonio Molina Ortiz N/A
  Winners Dog   Jose Antonio Molina Ortiz (1-0-1-0)

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Peter Machen (1-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   Peter Machen N/A
Saturday Winners Dog   Erodotus Neofytou (1-1-3-0)
  Best Of Winners   Erodotus Neofytou (1-1-3-0)
  Best Puppy In Breed   Erodotus Neofytou N/A
Friday Winners Dog   Luiz Ribas Silva (1-1-2-0)
  Best Of Winners   Luiz Ribas Silva (1-1-2-0)
  Best Puppy In Breed   Luiz Ribas Silva N/A

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Ole Nielsen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Raymond Lariviere N/A
  Best Of Winners   Ole Nielsen (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Winners Dog   Ole Nielsen (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Raymond Lariviere N/A
  Winners Dog   Raymond Lariviere (2-0-1-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Joan Beech N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Melvin Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  Winners Dog   Joan Beech (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Winners Dog   Melvin Beech (1-1-1-0)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   John Constantine N/A
  Winners Dog   John Constantine (2-4-2-4)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Jean Lawless N/A
  Winners Dog   Jean Lawless (2-6-1-4)

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Richard Paquette N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   John Walsh N/A
  Best Baby Puppy In Group   John Walsh N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Ann Long-Doyle N/A
  Best Baby Puppy In Group   Ann Long-Doyle N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Sharon Derrick N/A
  Best Baby Puppy In Group   Patricia Taylor N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Patricia Taylor N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Sharon Derrick N/A

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Mel Saranchuk N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Juan Miranda Saucedo N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Katelon Bajona-Fox N/A

Show Date
Nickel District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Carol Gray N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Carol Gray N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Ole Nielsen N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Ole Nielsen N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Doug Windsor N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Doug Windsor N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By