GCh Stonedach's Miracle Man
Dachshund (Standard Smooth)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rip - (Male)
Owner: D.Wile-Chaulk & R.Lelievre
Breeder: Rachelle Lelievre
Conformation Handler: D.Wile-Chaulk
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 3 3 N/A N/A
Group Ranking: 56 81 59 N/A N/A
All Breed Ranking: 486 637 450 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 0 0 2   0 0 0 0 0   76
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 19
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 4th   Ainslie Mills 16
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 17

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (1-0-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mario Knoll 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Ana Beatriz Knoll 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Guy Spagnolo 1 (1-0-1-0)
  Group 4th   Guy Spagnolo 19

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 4 4 4 3 2
Group Ranking: 63 59 55 51 45
All Breed Ranking: 591 578 539 498 455

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 6 1 0 0   0 0 0 0 0   171
Win Record - 2023
Show Date
Prairie Dachshund Club October 08 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gael Morison N/A

Show Date
Alberta Dachshund Club October 07 to October 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Jack Kilgour N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Dawson N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
Saturday Reserve Best In Show   Nancy Popovich 109
  Best Owner Handled In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Nancy Popovich 11
  Group 1st   Lee Anne Bateman 12
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Group 1st   Edna St Hilaire 10
  Group 1st   Judith Shurb 12
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Best Of Breed   Judith Shurb 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judy McVeigh N/A
  Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Derry N/A

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Yvonne Savard 10
  Group 1st   Shawn Nichols 10
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 8

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Michael Woods (Dr) N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 4 3 3 3
Group Ranking: 91 86 76 81
All Breed Ranking: 639 622 592 568 612

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 5 1   0 0 0 0 0   151
Win Record - 2022
Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-1-1)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 30 to October 02, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Michael Lanctot 9
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Doug Gaudin 13
  Group 2nd   Avery Gaudin 12

Show Date
Alberta Dachshund Club August 05 to August 05, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Linda Kraft (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Winners   Linda Kraft (1-2-1-0)
  Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Linda Kraft N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Merla Thomson N/A
  Winners Dog   Merla Thomson (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Merla Thomson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Winners   Lee Anne Bateman (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 47

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Patricia Lanctot 12
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Best Of Winners   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Winners   Patricia Lanctot (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 2nd   Michael Lanctot 16
Saturday Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Winners   Geraldine Taylor (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Group 3rd   Thomas Alexander 13
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Group 3rd   Geraldine Taylor 13
  Best Of Winners   Thomas Alexander (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Thomas Alexander (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Winners   Ainslie Mills (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Ainslie Mills (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Opposite Sex   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-1-0-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 3rd   Ainslie Mills 13

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Winners Dog   Carmen Haller (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carmen Haller N/A
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Winners Dog   Grant Townsend (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Grant Townsend N/A
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Winners Dog   Rick Fehler (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Rick Fehler N/A
  Best Puppy In Breed   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Winners Dog   Darle Heck (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Darle Heck N/A
  BPIG   Darle Heck N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Winners   Janet Lobb (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Janet Lobb (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Mel Saranchuk N/A
  Winners Dog   Mel Saranchuk (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Mel Saranchuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Winners   Lynda Saranchuk (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Winners Dog   Wayne Thompson (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Wayne Thompson N/A
Friday Winners Dog   Guy Jeavons (1-0-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By