BIS ,BISS,Can.GCh , Am. Ch.Divine Acres Don’t Stop Believe’N at Danetastix
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Luna - (Female)
Owner: Tam Pregent & Scott Johnson
Breeder: Carolyn McNamara & Stephanie Taylor
Conformation Handler: Scott Johnson
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 2 8
Group Ranking: 5 5 3 23 79
All Breed Ranking: 18 18 11 150 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 1 2 0 2   0 0 0 0 0   556
Win Record - 2020
Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 3
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 5
  Best Of Breed LTD Breed Show Dana Garcia Tice 4

Show Date
Ontario Breeders Association February 28 to March 01, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   David Gilmour 0

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kathryn Young 39
  Best Of Breed   Kathryn Young 0
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 2nd   James Reynolds 49
Friday Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lana Ferguson 45
  Best Of Breed   Lana Ferguson 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 1 (1-0-0-1)
  Group 4th LTD Breed Show Michael Woods (Dr) 39
Saturday Best In Show   Arne Foss 369 *
  Best Of Breed LTD Breed Show Peter Machen 2
  Best Of Breed   Arne Foss 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Arne Foss 67
Friday Best Of Breed   Michael Hill 1 (1-0-0-1)
Thursday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 6 5 5 8
Group Ranking: 64 84 73 67 79
All Breed Ranking: 439 570 541 508 570

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 3 3   0 0 0 0 1   223
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doug Windsor 40
  Best Of Breed   Wendy Schira 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 3 (0-1-1-2)
Friday Best Of Breed   Allison Jones (Dr) 1 (0-1-0-1)

Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lloyd Constantine-Amodei 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 2 (1-1-0-1)

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 06 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 1 (0-0-1-1)
  Group 4th   Ron Mahon 17

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Allan Brown N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A
Friday Best Of Breed   Geoff Whitfield 1 (0-0-1-1)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gary Anderson N/A
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-0-1-1)

Show Date
Essex County Kennel Club August 31 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Judith Taylor 7
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Sunday Group 4th   Ann Hennigan 10
  Group 1st   Dana Cline 16
  Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Dana Cline 0

Show Date
Great Dane Club of Canada [National] August 24 to August 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Nancy Simmons N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Leif-Herman Wilberg 1 (1-0-0-1)
  Group 3rd   Nancy Simmons 14
Saturday Select Bitch   Fabian Daza N/A

Show Date
Markham Kennel Club August 20 to August 21, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Doug Windsor 1 (0-0-0-2)
  Select Bitch   Tim Doxtater N/A
  Group 3rd   Doug Windsor 31
Tuesday Best Of Breed   Wendy Schira 3 (1-1-0-2)

Show Date
Association Of Great Dane Fanciers August 10 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 19
  Best In Juvenile Sweepstakes   Noreena Seery N/A
Saturday Select Bitch   Naida Parker N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 4 (1-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-2-0-2)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4 (1-2-0-2)
  Group 4th   Patricia Nemirovsky de Alsina 29

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 4 (0-2-1-2)
  Best Of Opposite Sex   Joy Hodgkinson N/A
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 4 (0-2-1-2)
  Best Of Breed   Michael Gelinas 4 (0-2-1-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 23 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Schira 2 (1-0-1-1)
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 2 (1-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Best Puppy In Breed   Karl Erik Johansson N/A
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 2 (1-0-1-1)
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 0
  Best Puppy In Breed   Robert Shreve N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Senior Puppy Bitch Class   Grant Townsend N/A
  Winners Bitch   Grant Townsend (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Saturday Winners Bitch   Lee Anne Bateman (0-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  1st Senior Puppy Bitch Class   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Winners Bitch   Francisco Chapa Guajardo (Dr) (0-1-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 42 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 583 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 3621 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Mary Spinelli N/A
  Winners Bitch   Mary Spinelli (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Mary Spinelli N/A
Friday 1st Junior Puppy Bitch Class   Brenda Wilson N/A
  Reserve Winners Bitch   Brenda Wilson N/A
Thursday Best Of Winners   Lee Steeves (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  1st Junior Puppy Bitch Class   Lee Steeves N/A
  Winners Bitch   Lee Steeves (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Lee Steeves N/A

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Judi Elford (0-3-1-0)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Judi Elford N/A
  Best Puppy In Breed   Judi Elford N/A
  Best Of Opposite Sex   Judi Elford N/A
Saturday 1st Junior Puppy Bitch Class   Judith Taylor N/A
  Winners Bitch   Anik Primeau (0-3-1-0)
  Best Puppy In Breed   Anik Primeau N/A
  Best Of Breed   Anik Primeau 3 (0-3-1-0)
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-3-1-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 4 (0-3-1-1)
  1st Junior Puppy Bitch Class   Anik Primeau N/A

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Carol Graham N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Bruce Fraser N/A

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Bitch Class   Sharon Derrick N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Raymond Yurick N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Michael Gelinas N/A
Friday Best Baby Puppy In Show   Michael Gelinas N/A
  Best Baby Puppy In Group   Sandy Gelinas N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday 1st 3-6 Month Bitch Class   Judith Shurb N/A
Saturday 1st 3-6 Month Bitch Class   Davida Brown N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By