Ch Shadyhill's Keepin' Secrets
Spaniel (American Cocker)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Tryst - (Male)
Owner: Christine Pollen
Breeder: Jean DeWolfe
Conformation Handler: Chris Downing
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 5 5 5 6
Group Ranking: 81 78 73 98 102
All Breed Ranking: 381 372 353 484 504

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 6 2 1   0 0 0 0 0   259
Win Record - 2019
Show Date
Island Dog Club October 26 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Lopaschuk 28
  Group 2nd   Cheryl Myers-Egerton 30
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 4 (0-2-2-1)
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Olga Gagne 32
  Best Of Opposite Sex   Michelle Scott N/A

Show Date
Pictou County Kennel Club September 07 to September 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John (Fred) Peddie 8
  Select Dog   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 1 (0-0-2-0)
Saturday Group 3rd   Pierrette McLean 8
  Group 2nd   Rosemary Shoreman 10
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 12 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 4th   Lee Steeves 11

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Wendy Schira 19
  Group 1st   Lee Steeves 30
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Best Of Breed   Lee Steeves 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG LTD Breed Show Laurie Campbell N/A
  Group 2nd LTD Breed Show Laurie Campbell 59
  Best Puppy In Breed   Carlos Navarro Seemann N/A
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 9 (6-1-3-0)
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Laurie Campbell N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Laurie Campbell 7 (5-0-3-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 9 (6-1-3-0)
Friday Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 6 (5-0-2-0)
  Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel (5-0-2-0)
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Jean Delisle N/A
  Winners Dog   Jean Delisle (4-0-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 63 61 57 54 N/A
Group Ranking: 1080 1051 996 962 N/A
All Breed Ranking: 5374 5240 4995 4806 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   1
Win Record - 2018
Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Virginia Lyne N/A
  2nd Senior Puppy Dog Class   Virginia Lyne N/A
Saturday Winners Dog   Wendy Paquette (2-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Paquette N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Elliot More (Dr) N/A
Friday Winners Dog   John Rowton (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   John Rowton N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Wendy Paquette N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Eugene Blake N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Eugene Blake N/A
Saturday Winners Dog   Jeffrey Pepper (2-6-2-0)
  Best Puppy In Breed   Jeffrey Pepper N/A
  Best Of Winners   Jeffrey Pepper (2-6-2-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Jeffrey Pepper N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Michael Leonard N/A
  Winners Dog   Michael Leonard (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Michael Leonard N/A

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sandy Alexander (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Best Of Winners   Sandy Alexander (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (1-1-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Sandra Lex N/A
  BPIG   Sandra Lex N/A
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Winners Dog   Sandra Lex N/A
  Best Puppy In Breed   Lucie Paradis (Dr) N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley N/A
  Best Puppy In Breed   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
  Winners Dog   Cec Ringstrom N/A
  Best Puppy In Breed   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Carmen Haller N/A
  Best Baby Puppy In Group   Carmen Haller N/A
Thursday Best Baby Puppy In Group   Michael Gelinas N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By