AM GCH CAN GCH Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Sky - (Male)
Owner: Jay Shen; Weiwei Shen; Elizabeth & Jack Milam
Breeder: Elizabeth & Jack Milam, Perry Payson
Conformation Handler: Jay Shen
Website: https://www.facebook.com/bluemount.ca
https://www.bluemount.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 22 21 18 15 14
All Breed Ranking: 184 180 167 151 142

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 7 9 5 3   0 0 0 0 0   560
Win Record - 2019
Show Date
Halifax Kennel Club August 30 to September 01, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Guy Jeavons 14
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Cherie Holmes 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Denys Janssen N/A
Friday Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   Ed Wild 11
  Select Dog   Valerie Gervais N/A

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 4 (0-1-3-1)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (0-2-4-1)
  Group 3rd   Barbara Heal 24
  Group 2nd   Sylvia Barkey 28
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-1-3-1)
Friday Best In Show   Doug Gaudin 149 *
  Group 1st   Doug Gaudin 26
  Group 1st   Avery Gaudin 27
  Best Of Breed   Doug Gaudin 6 (1-2-3-1)
  Best Of Breed   Avery Gaudin 6 (1-2-3-1)

Show Date
Evangeline Kennel Club June 29 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Anderson 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Beverly Capstick 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Sandra Anderson 15
  Group 3rd   Beverly Capstick 13

Show Date
South Shore Kennel Club June 01 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2 (0-1-2-0)
  Group 3rd   Olga Gagne 11
  Group 2nd   Stephen Dainard 13
Saturday Best In Show   Vickie Umpleby 105 *
  Group 1st   Denise Cornelssen 13
  Group 1st   Vickie Umpleby 12
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (0-2-2-0)

Show Date
Tantramar Kennel Club May 18 to May 19, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Lynda Saranchuk 6
  Group 2nd   Mel Saranchuk 10
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 3
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 3
  Group 1st   Bruce Owen 9
  Group 4th   Jacqueline Rusby 6

Show Date
Moncton Kennel Club May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (1-0-2-0)
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 14
  Group 1st   Shawn Nichols 16
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 2 (1-0-2-0)
Saturday Select Dog   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Andrea Robins 3 (2-0-2-0)
  Group 2nd   Andrea Robins 14

Show Date
Fredericton Kennel Club April 13 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 10
  Group 4th   Kristen Francis 9
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (1-1-3-0)
Saturday Select Dog   Andrew Beare N/A
  Best Of Breed   Berri Beare 3 (1-1-2-0)
  Group 3rd   Berri Beare 9

Show Date
Halifax Kennel Club February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Peter Machen N/A
  Reserve Winners Dog   Peter Machen N/A
Saturday Best Of Breed   William Byrne 2 (2-1-0-0)
  Reserve Winners Dog   David Kelland N/A
  Group 2nd   William Byrne 13
  1st Open Dog Class   William Byrne N/A
  Winners Dog   William Byrne (2-1-0-0)
  1st Open Dog Class   David Kelland N/A
  Best Of Winners   William Byrne (2-1-0-0)
Friday 1st Open Dog Class   Karen Day N/A
  Winners Dog   Karen Day (2-1-2-0)
  Group 2nd   Karen Day 14
  Best Of Winners   Karen Day (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Karen Day 4 (2-1-2-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 59 57 55 51 N/A
Group Ranking: 358 342 336 N/A
All Breed Ranking: 3173 3097 2982 2887 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   11
Win Record - 2018
Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Harto Stockmari 11
  1st Junior Puppy Dog Class   Harto Stockmari N/A
  Winners Dog   Harto Stockmari (2-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Harto Stockmari N/A
  Best Of Winners   Harto Stockmari (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Harto Stockmari 3 (2-1-0-1)
  BPIG   Harto Stockmari N/A
Sunday 2nd Junior Puppy Dog Class   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Reserve Winners Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Winners Dog   Bruce Owen (2-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (2-1-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
Friday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A
  Winners Dog   Elaine Whitney (1-0-0-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Robert Whitney N/A
  Best Of Opposite Sex   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Robert Whitney (1-0-0-2)

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday 1st 3-6 Month Dog Class   Michelle Scott N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Bill Walkey N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Paula Hartinger N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By