MBIS RBIS BISS CAN GCH / MBOSS AM GCH Arwins Divinedreams Wind Charm
Pomeranian
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Female)
Owner: Leslie Kromm
Breeder:
Conformation Handler: Owner
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 5 6 6 6 7
All Breed Ranking: 25 31 30 30 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 2 14 13 8 6   1 0 0 1 3   2651
Win Record - 2019
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Carlos Navarro Seemann 37
  Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-0-1-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Joanne Fernall 33
Sunday Group 1st   Jo Ann Pavey 56
Saturday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 333
  Group 1st   Raymond Yurick 51
Friday Group 1st   Bruce Fraser 46

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 04 to October 06, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kathrine Grant 19
  Group 1st   Barbara Heal 29
  Best Of Breed   Kathrine Grant 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-1-0-1)
Saturday Group 3rd   Stephen Dainard 22
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 16
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1 (0-1-0-1)
Friday Group 3rd   Linda Kraft 26
  Group 4th   Sue-Ellyn Rempel 22
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2 (1-1-0-1)

Show Date
Pomeranian Club Of BC September 28 to September 28, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Weng Woh Chan 14
  Best Canadian Bred   Weng Woh Chan N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 26 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karen Day 38
  Best Of Breed   Karen Day 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Anthony Kelly N/A
Friday Select Bitch   Claudio Rossi N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Kim Skiba N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A
Saturday Group 2nd   Murrel Purkhiser 29
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 5 (2-1-1-2)
Friday Group 3rd   Kim Hamel 26
  Best Of Breed   Kim Hamel 5 (1-1-2-2)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sylvia Barkey 19
  Group 2nd   Stephen Dainard 23
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Group 2nd   Rita Walker 24
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Best Of Breed   Mike Jackman 0

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Richard Paquette 12
  Best Of Breed   Richard Paquette 5 (1-2-1-2)
Saturday Group 2nd   Robert Rowbotham 15
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (2-2-0-2)
Friday Group 4th   Mel Saranchuk 11
  Group 1st   Richard Lopaschuk 12
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 5 (3-1-0-2)
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 4 (2-1-0-2)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Raymond Lariviere 37
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 8 (5-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   John Rowton 8 (5-2-0-2)
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 7 (4-2-0-2)
Thursday Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 39
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 8 (5-2-0-2)

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 03 to August 03, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Vicki Abbot 54
  Best Of Breed   Vicki Abbot 10

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carlos Quinones 7 (3-2-2-1)
Sunday Group 2nd   Patricia Nemirovsky de Alsina 80
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 8 (3-2-2-2)
Saturday Best Of Breed   Dan Ericsson 10 (4-3-2-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Joanne Paulk N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 6 (3-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Patricia Hastings 6 (3-2-0-2)
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 4 (1-2-0-2)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-2-0-2)

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Terill Udenberg (Dr) 126
  Group 1st   Edgar Bajona 21
  Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 19
  Best Of Breed   Edgar Bajona 5
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 3
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 19
  Group 1st   Wayne Thompson 18
  Best Of Breed   Yvonne Savard 5
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 18
  Group 2nd   Elaine Whitney 16
  Best Of Breed   Heather Langfeld 4
  Best Of Breed   Elaine Whitney 4

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Lee Steeves N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Saturday Group 1st   Rita Walker 16
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Select Bitch   Joy Lynne Huntley N/A

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta, Edmonton June 01 to June 01, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Glen Stark 60
  Best Of Breed   Glen Stark 4

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 6 (2-3-1-1)
Sunday Group 4th   Lew Olson 51
  Best Of Breed   Lew Olson 7 (3-2-1-2)
Saturday Group 3rd   Mary Napper 61
  Best Of Breed   Mary Napper 8 (3-3-1-2)
Friday Group 2nd   Mark Lucas 61
  Best Of Breed   Mark Lucas 6 (2-3-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 2nd   Avery Gaudin 55
  Best Of Breed   Avery Gaudin 4 (1-2-0-2)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 4 (1-2-0-2)
Friday Group 2nd   Janet Lobb 46
  Best Of Breed   Janet Lobb 3 (1-1-0-2)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Mike Macbeth 18
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Group 2nd   Denys Janssen 18
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 19
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judi Elford 434 *
  Group 1st   Judi Elford 68
  Best Of Breed   Judi Elford 8 (5-0-1-3)
Saturday Best In Show   Francesco Cochetti 459 *
  Group 1st   Francesco Cochetti 69
  Best Of Breed   Francesco Cochetti 8 (5-0-1-3)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 2 2 2 4 4
Group Ranking: 23 22 20 28 29
All Breed Ranking: 136 132 122 160 178

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 9 7 6   0 0 0 0 0   752
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
Saturday Group 2nd   James Frederiksen 70
  BPIG   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   James Frederiksen 5 (3-1-1-1)
  Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
Friday BPIG   Jon Cole N/A
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 31
  BPIG   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
Sunday Best Puppy In Show   Norman Kenney N/A
  Group 4th   Yvonne Savard 31 (1-1-2-1)
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 4 (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
Saturday Group 2nd   Norman Kenney 51
  Best Of Breed   Norman Kenney 5 (1-2-1-2)
  Best Puppy In Breed   Norman Kenney N/A
Friday Select Bitch   Judith Taylor N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 28 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Bruce Owen N/A
  Group 1st   Bruce Owen 22
  BPIG   Bruce Owen N/A
  Best Of Opposite Sex   Valerie Gervais N/A
  Best Puppy In Breed   Valerie Gervais N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 5 (1-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
Saturday BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 2nd   Fred Dewsbury 19
  BPIG   Fred Dewsbury N/A
  Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 4 (1-1-2-1)
  Best Puppy In Breed   Fred Dewsbury N/A
Friday Group 3rd   Bonnie Derry 21
  BPIG   Bonnie Derry N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Bonnie Derry 7 (3-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-0-1-1)
  Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
Sunday Best Puppy In Show   James Reynolds N/A
  Group 1st   James Reynolds 32
  BPIG   James Reynolds N/A
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Saturday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (1-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
Friday BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 2 (1-0-0-2)
  Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
Sunday BPIG   Terry Gains N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
Saturday Best Of Breed   William Gunn 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
Friday BPIG   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-1-0-1)
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Janet Buchanan 16
  Best Of Breed   Janet Buchanan 0
Sunday Group 2nd   Sandra Mashford 34
  BPIG   Sandra Mashford N/A
  Best Of Breed   Sandra Mashford 6
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 6
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 5

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 2nd   Kristen Francis 28
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Puppy In Breed   Vickie Umpleby N/A
  Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   John Rowton 13
  BPIG   John Rowton N/A
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Group 3rd   Michelle Scott 13
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 13
  BPIG   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Thursday Best Puppy In Show   Stephen Andrews N/A
  BPIG   Joan Colbourn N/A
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Elaine Whitney N/A
  BPIG   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 5 (2-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Karen Day N/A
Saturday Best Of Breed   Sandra Orford 5 (2-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Sandra Orford N/A
Friday Group 4th   Francois Bernier 34
  BPIG   Francois Bernier N/A
  Best Of Breed   Francois Bernier 5 (2-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Francois Bernier N/A
Thursday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 5 (2-2-1-1)
  Best Puppy In Breed   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Sergio Pizzorno 44
  BPIG   Sergio Pizzorno N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Sunday Group 3rd   Margaret Jones 45
  BPIG   Margaret Jones N/A
  Best Of Breed   Sergio Pizzorno 2
Saturday BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Breed   Rafael de Santiago 2
Friday Best Of Breed   Robert Hutton 2

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Aramis (Joy) Lim 43
  BPIG   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 6 (4-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
Saturday BPIG   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (2-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
Friday Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
Thursday Best Of Breed   Joseph Gregory 3 (1-2-0-1)
  Best Puppy In Breed   Joseph Gregory N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 7
Saturday Best Puppy In Show   Michael Hill N/A
  Group 2nd   Michael Hill 31
  BPIG   Michael Hill N/A
  Best Of Breed   Michael Hill 8
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 8

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Patricia Lanctot 18
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 5
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 5
Sunday Best Puppy In Show   Grant Townsend N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 2nd   Grant Townsend 31
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Grant Townsend 6

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jacqueline Rusby 16
  BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Winners Bitch   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Puppy In Breed   Wayne Thompson N/A
  Winners Bitch   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Rusby N/A
Friday Group 3rd   Honey Glendinning 13
  BPIG   Honey Glendinning N/A
  Group 3rd   Linda Kraft 13
  Winners Bitch   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Winners Bitch   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By