MBPIS BBPIS GCh Ethos No Ordinary Love
Whippet
(Click on breed to view standings)

Call Name: Opal - (Female)
Owner: Karen LeJeune & Ivan Busenius
Breeder: Karen LeJeune & Ivan Busenius
Conformation Handler: Karen LeJeune
Performance Handler: Karen LeJeune
Website: http://www.ethoswhippets.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 13 17 26 18 N/A
Group Ranking: 109 111 176 133 N/A
All Breed Ranking: 866 904 1343 976 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 1   0 0 0 0 0   57
Win Record - 2019
Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th   Nancy Popovich 10

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Anna Hewson 27
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (0-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 4 (0-2-1-2)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-1-0-1)
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 5 (1-2-2-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Joe Lobb N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 9 (1-4-2-3)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 7 7 7 7 7
Group Ranking: 56 54 51 50 50
All Breed Ranking: 512 497 478 462 428

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 4 5 1   0 0 0 0 0   183
Win Record - 2018
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-0-1)

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 24 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   William Smith 10
  Best Of Breed   William Smith 2 (0-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   William Smith N/A
Saturday Group 2nd   Denise Smith 14
  BPIG   Denise Smith N/A
  Best Of Breed   Denise Smith 2 (0-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Denise Smith N/A
Friday Best Puppy In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 3rd   Eduardo Gazol Patino (Dr) 12
  BPIG   Eduardo Gazol Patino (Dr) N/A
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Of Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) 2 (0-0-1-2)
  Best Puppy In Breed   Eduardo Gazol Patino (Dr) N/A

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Judy McVeigh N/A
  Group 1st   Judy McVeigh 12
  BPIG   Judy McVeigh N/A
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (0-1-1-3)
  Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
Saturday Best Puppy In Show   Esther Hall N/A
  Group 1st   Esther Hall 13
  BPIG   Esther Hall N/A
  Best Of Breed   Esther Hall 4 (0-1-1-3)
  Best Puppy In Breed   Esther Hall N/A
Friday Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Best Of Opposite Sex   Charles Bett N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Elaine Whitney 32
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3 (0-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
Friday Best Puppy In Breed   Francois Bernier N/A
  Select Bitch   Francois Bernier N/A
Thursday BPIG   Thora Brown N/A
  Best Puppy In Breed   Thora Brown N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Rafael de Santiago N/A
Sunday BPIG   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday BPIG   Robert Hutton N/A
  Best Of Breed   Margaret Jones 3

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Select Bitch   Thomas Alexander N/A
Saturday BPIG   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Of Opposite Sex   Aramis (Joy) Lim N/A
  Best Puppy In Breed   Aramis (Joy) Lim N/A
Friday BPIG   Maribel Sy N/A
  Best Puppy In Breed   Maribel Sy N/A
Thursday BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A
  Select Bitch   Sandy Alexander N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Michael Lanctot 9
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Group 2nd   Patricia Lanctot 12
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Sunday Best Puppy In Show   Rick Fehler N/A
  Group 2nd   Rick Fehler 15
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 3rd   Grant Townsend 13
  BPIG   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Saturday Group 4th   John Hodgkinson 12
  BPIG   John Hodgkinson N/A
  Group 3rd   Joy Hodgkinson 15
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday BPIG   Raymond Filburn N/A
  Best Of Opposite Sex   Raymond Filburn N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Filburn N/A
Sunday BPIG   Ole Nielsen N/A
  Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Select Bitch   Ole Nielsen N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Select Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
Friday Best Puppy In Breed   Keith Brown N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Select Bitch   Doug Windsor N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Wendy Schira N/A
  Select Bitch   Wendy Schira N/A
Saturday Winners Bitch   Stephen Dainard (1-2-2-1)
  Best Of Winners   Stephen Dainard (1-2-2-1)
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
Friday Winners Bitch   Terill Udenberg (Dr) (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Harto Stockmari N/A
  Best Of Breed   Harto Stockmari 7 (0-2-1-5)
  Winners Bitch   Harto Stockmari (0-2-1-5)
  Best Puppy In Breed   Harto Stockmari N/A
Saturday BPIG   Roger Hartinger N/A
  Winners Bitch   Roger Hartinger (0-2-2-4)
  Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
Friday BPIG   Paula Hartinger N/A
  Winners Bitch   Paula Hartinger (0-2-0-3)
  Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Winners Bitch   Cesar Gutierrez Perez (3-4-2-4)
  Best Of Winners   Cesar Gutierrez Perez (3-4-2-4)
  Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   James Reynolds N/A
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Best Puppy In Breed   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 19 to January 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Show   Robert Indeglia (Dr) N/A
  Best Baby Puppy In Group   Robert Indeglia (Dr) N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Bonnie Derry N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By