Ch Valbydane N EBD Legacy Of Dragons
Great Dane
(Click on breed to view standings)

Call Name: Stoic - (Male)
Owner: Peggy Mignon
Breeder: Katie Chappelle, Peggy Mignon, Georgia Hymmen
Conformation Handler: Peggy Mignon
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 39 39 37 36 33
Group Ranking: 417 409 396 376 351
All Breed Ranking: 2617 2570 2447 2311 2213

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 0   0 0 0 0 0   20
Win Record - 2023
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rita Walker N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Pierrette McLean N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-0-1-1)
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 13
Tuesday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-0-1-1)
Monday Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-0-1-1)

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta [Specialty] July 15 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Tony Vandendool N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 37 32 29 N/A
Group Ranking: 470 438 412 N/A
All Breed Ranking: 3322 3129 2930 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2022
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Patricia Cummins N/A
Sunday BPIG   Ann Felske-Jackman N/A
  Best Puppy In Breed   Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 6 (2-0-1-4)
Saturday Best Puppy In Breed   Kim Hamel N/A
  Best Of Opposite Sex   Kim Hamel N/A
  Winners Dog   Kim Hamel (3-2-0-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Kim Hamel N/A
Friday Best Puppy In Breed   Raymond Yurick N/A
  Best Of Winners   Raymond Yurick (1-2-0-1)
  Best Of Breed   Raymond Yurick 3 (1-2-0-1)
  Winners Dog   Raymond Yurick (1-2-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Raymond Yurick N/A

Show Date
Great Dane Club of Canada [Midwest Division Regional] September 03 to September 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Best Of Winners   Kathrine Grant (2-5-3-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (2-5-3-4)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Glen Stark N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Glen Stark N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Doris Willis N/A
  Best Of Winners   Doris Willis (2-3-2-3)
  Winners Dog   Doris Willis (2-3-2-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Doris Willis N/A
Saturday Winners Dog   Laurel Deptuch (1-1-2-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Laurel Deptuch N/A
Friday Winners Dog   Tempest Deptuch (2-3-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Tempest Deptuch N/A

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-0-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
Tuesday Best Puppy In Show   Judith Shurb N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Winners Dog   Judith Shurb (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A
  BPIG   Judith Shurb N/A
Monday Reserve Best Puppy In Show   Patricia Cummins N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Cummins N/A
  Winners Dog   Patricia Cummins (0-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Cummins N/A
  BPIG   Patricia Cummins N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Michel Chaloux (2-5-4-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michel Chaloux N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Merla Thomson N/A
  Winners Dog   Merla Thomson (2-5-4-3)
  1st Junior Puppy Dog Class   Merla Thomson N/A
Friday Winners Dog   Linda Kraft (1-4-3-4)
  1st Junior Puppy Dog Class   Linda Kraft N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Nancy Tibben N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Nancy Tibben N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Rick Gschwender N/A

Show Date
Great Dane Club of Canada [Regional] June 03 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Opposite in Juvenile Sweeps   Kelly Gunsch N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By