GCH Bendegeit's Arson Around
Mastiff
(Click on breed to view standings)

Call Name: Gromit - (Male)
Owner: Caleya King
Breeder: Caleya King
Handler:
Website: http://www.bendegeit.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 3 3
Group Ranking: 57 58 56 109 70
All Breed Ranking: 378 390 387 759 479

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 0   0 0 0 0 0   128
Win Record - 2022
Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Letitia Bett 13

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-1-1-1)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-1-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 21 (2-3-1-1)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Dianne Ivey 2 (0-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Rick Gschwender 3 (1-1-1-1)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-0-1-3)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-0-1-3)
  Group 2nd   Grant Townsend 22 (1-3-3-1)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 22
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 3 (0-0-1-3)
  Best Of Breed   Darle Heck 3 (0-0-1-3)
  Group 3rd   Rick Fehler 21

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 3 (0-3-1-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 2 1 1 1
Group Ranking: 69 75 71 65 48
All Breed Ranking: 410 464 450 397 290

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   138
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 4th   Lynn White 25

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (1-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Mary White 2 (1-0-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-1-1-0)
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-1-1-0)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-0-1-1)
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-1-1)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 31 to September 02, 2021
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 2 (0-2-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Philip Wendling 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-2-1-0)
Tuesday Best Of Breed   Valerie Hansen 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 2 (0-2-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 05 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ron Mahon 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Lynn White 2 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Patricia Cummins 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Patricia Cummins 71

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (0-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 3 (0-3-1-0)
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Thomas Alexander 3 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Mary Spinelli 2 (0-2-1-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 86 86 82 77 66
All Breed Ranking: 537 537 514 507 461

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 1   21
Win Record - 2020
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta October 10 to October 11, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 4 (1-2-2-0)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Judith Byrne 12
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Roger Hartinger 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Tannis Postma 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-1-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 2 2 2 2 3
Group Ranking: 124 140 132 126 213
All Breed Ranking: 854 937 893 886 1505

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 3   0 0 0 0 0   101
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1
Saturday Best Of Breed   Peter Martin 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1
  Group 4th   Peter Martin 10
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 1
  Best Of Breed   Donald Mahoney 0

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arthur Fry 1 (1-0-1-0)
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 1 (1-0-1-0)
Friday Best Of Breed   Eric Liebes 1 (1-0-1-0)

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 4th   Joyce Love 18
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 2nd   John Hodgkinson 27
Friday Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Show Date
Canadian Mastiff Club [National] August 18 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Lanctot N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 14 (5-6-2-2)
  Group 4th   Nancy Popovich 30

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 4 (0-1-2-2)
Saturday Best Of Breed   Judi Elford 3 (0-1-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   Francesco Cochetti N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 176 171 163 172 201
All Breed Ranking: 1055 1021 972 1062 1244

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   78
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 5 (2-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   James Frederiksen 6 (2-1-2-2)
Friday Best Of Breed   Jon Cole 2 (0-1-1-1)

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 2 (1-0-1-1)
Saturday Best Of Breed   William (Sandy) Gunn 2 (1-0-1-1)
  Group 3rd   William (Sandy) Gunn 16
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 2 (1-0-1-1)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 3 (2-1-1-0)
Saturday Select Dog   Elaine Whitney N/A
Friday Select Dog   Thora Brown N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Allan Brown N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 2 (1-0-1-1)
  Group 4th   Allan Brown 31

Show Date
Canadian Mastiff Club [National] August 05 to August 05, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace   Rafael de Santiago N/A
  Reserve Winners Dog   Rafael de Santiago N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Keith Brown 2 (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Keith Brown N/A
  Best Of Winners   Keith Brown (2-1-0-0)
  Winners Dog   Keith Brown (2-1-0-0)
Sunday Best Of Winners   Yvonne Savard (3-1-0-0)
  Winners Dog   Yvonne Savard (3-1-0-0)
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (3-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Winners   Cheryl Myers-Egerton (3-1-0-0)
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (3-1-0-0)
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 3 (3-1-0-0)
Friday Best Puppy In Breed   Ole Nielsen N/A
  Best Of Winners   Ole Nielsen (3-1-0-0)
  Winners Dog   Ole Nielsen (3-1-0-0)
  Best Of Breed   Ole Nielsen 3 (3-1-0-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 11 to May 14, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Reserve Winners Dog   Doug Windsor N/A
Saturday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Winners Dog   Terill Udenberg (Dr) (1-0-0-0)
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Winners Dog   Stephen Dainard (1-0-0-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Harto Stockmari N/A
  Best Of Winners   Harto Stockmari (2-2-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Harto Stockmari N/A
  Winners Dog   Harto Stockmari (2-2-0-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Roger Hartinger N/A
  Reserve Winners Dog   Roger Hartinger N/A
Friday Reserve Winners Dog   Irene Latchford N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Opposite Sex   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (2-2-0-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Best Of Opposite Sex   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Winners Dog   Cesar Gutierrez Perez (2-2-0-0)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By