Ch St Johns Masterpiece At Homestead
Griffon (Brussels)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Leon - (Male)
Owner: St Johns Kennels & Evelyn Hole & Nancy Ball
Breeder: St Johns Kennel
Conformation Handler: Hailey Griffith
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 3 3 2 2 2
Group Ranking: 61 61 57 51 47
All Breed Ranking: 455 455 438 387 365

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   28
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Sharon Luckhart 0
Thursday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 4th   Irene Latchford 26

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 5 5 13 N/A N/A
Group Ranking: 113 111 491 N/A N/A
All Breed Ranking: 831 812 3694 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 2   0 0 0 0 0   104
Win Record - 2019
Show Date
Caledon Kennel Association December 13 to December 15, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Starr White N/A
  Best Of Opposite Sex   Raymond Lariviere N/A

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Andrew Brown 4 (0-3-1-1)
  Group 2nd   Andrew Brown 75
Saturday Best Of Opposite Sex   Nicholas De Bedout N/A
Friday Best Of Breed   Fred Bassett 2 (1-1-0-1)
  Winners Dog   Fred Bassett (1-1-0-1)
  Best Of Winners   Fred Bassett (1-1-0-1)
  1st Open Dog Class   Fred Bassett N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 16 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  1st Open Dog Class   Sandy Alexander N/A
  Group 4th   Sandy Alexander 10
  1st Open Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Sandy Alexander N/A
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Winners Dog   Michael Lanctot N/A
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Thomas Alexander N/A
  Group 4th   Thomas Alexander 10
  1st Open Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  1st Open Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 08 to November 10, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  1st Open Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Winners Dog   Robert Hutton (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Robert Hutton 1 (1-0-0-1)
  1st Open Dog Class   Robert Hutton N/A
Friday 1st Open Dog Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Winners Dog   Cheryl Myers-Egerton (1-0-1-0)

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Winners Dog   David Swartwood N/A
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Winners Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Susan St.John-Brown 3 (1-0-2-1)
  Winners Dog   Susan St.John-Brown (1-0-2-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Gary Anderson 3
Saturday Best Of Winners   Virginia Lyne (1-1-3-0)
  Winners Dog   Virginia Lyne (1-1-3-0)
Friday Reserve Winners Dog   Gloria Kerr N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Breed   Ian Rasmussen 0
  1st Open Dog Class   Ian Rasmussen N/A
Sunday Winners Dog   Glen Stark (1-0-1-0)
  1st Open Dog Class   Glen Stark N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By