GCh Coton Field Grand Prix
Coton De Tulear
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner:
Breeder:
Handler:
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 5 5 4 4 4
All Breed Ranking: 42 41 35 35 35

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 1 0 0   0 0 0 0 0   343
Win Record - 2020
Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Igor Vygouzov 268 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 41
Saturday Best Of Breed   Igor Vygouzov 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Igor Vygouzov 44
Friday Group 2nd   Julio Ronco 31
  Best Of Breed   Julio Ronco 2 (0-2-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 6 6 8 8 8
All Breed Ranking: 35 35 46 41 48

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 3 12 19 5 8   0 0 1 1 2   2198
Win Record - 2018
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 11 to November 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 2nd   Kim Hamel 33 (0-0-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Susan Foster 286 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Susan Foster 0
  Group 1st   Susan Foster 46 (0-0-1-0)

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Joe Lobb 276 (0-0-2-0)
  Group 1st   Janet Lobb 47 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Friday Best Of Breed   Murray Eason 1 (0-0-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Sunday Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Best Of Breed   Norman Kenney 0
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 13 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 48
Saturday Group 2nd   Juan Naveda Carrero 60
  Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
Friday Group 2nd   Dianne Tyssen 41
  Best Of Breed   Dianne Tyssen 0
Thursday Group 1st   Colm Hastings 39
  Best Of Breed   Colm Hastings 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Patricia Hastings 26
  Best Of Breed   Patricia Hastings 0
Sunday Group 4th   James Reynolds 23
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 32
Friday Group 2nd   Lynda Saranchuk 26
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (0-2-3-1)
Sunday Select Dog   Terry Gains N/A
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 5 (0-2-3-1)
  Group 2nd   William Gunn 23
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 09 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Karen Day 32
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Orford 0
Friday Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Group 3rd   Francois Bernier 35
Thursday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 4th   Wendy Hamilton-Petkau 29

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 04 to August 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 3rd   Gloria Geringer 44

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sergio Pizzorno 0
  Group 1st   Sergio Pizzorno 51
Sunday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 4th   Margaret Jones 42
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 65
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Robert Hutton 0

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Marion Postgate 0
Saturday Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 25
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
Friday Group 1st   Riad Katrib Mir (Dr) 36
  Best Of Breed   Riad Katrib Mir (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Dianne Ivey 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Lanctot 30
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
Friday Group 4th   Patricia Lanctot 18
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Group 3rd   Ann Hennigan 13
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 14
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 4th   Robert Whitney 6

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Capone 0
  Group 1st   Carlos Capone 40
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 2nd   Tempest Deptuch 41
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
Thursday Best Of Breed   Paula Hartinger 0

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 4th   Mike Jackman 14
Sunday Reserve Best In Show   David Swartwood 151 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 27
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Kathrine Grant 20

Show Date
Toy Dog Club Of Alberta, Edmonton June 02 to June 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Keith Brown 0
  Group 4th   Keith Brown 41

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sharon Newcomb 0
Sunday Best Of Breed   Raymond Filburn 0
  Group 2nd   Raymond Filburn 50
Saturday Best Of Breed   David Kelland 0
  Group 2nd   David Kelland 65
Friday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 2nd   Heather Langfeld 20
Saturday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 3rd   Vickie Umpleby 20
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 2nd   Patricia Taylor 13

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ronnie Natividad 0
Sunday Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
  Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 67
Saturday Best Of Breed   William Robert Russell 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
  Group 4th   Aida Rivera Franco 39
Thursday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Bruce Fraser 31
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Sunday Best Of Breed   Sharron Taylor 0
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 0
  Group 4th   Ekarat Sangkunakup 30
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 2nd   Francis Smith Moffat 45

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arne Foss 0
  Group 1st   Arne Foss 41
Saturday Best Of Breed LTD Breed Show Francesco Cochetti 0
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 2nd LTD Breed Show Francesco Cochetti 35
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pedro Gonzalez-Teja 0
  Winners Dog   Pedro Gonzalez-Teja N/A
  Group 1st   Pedro Gonzalez-Teja 46
Saturday Group 2nd   Andy Gong 30
  Best Of Breed   Andy Gong 0
  Winners Dog   Andy Gong N/A
Friday Best Of Breed   Garry Dryburgh 0
  Winners Dog   Garry Dryburgh N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 6 6 N/A
Group Ranking: 230 230 218 210 N/A
All Breed Ranking: 1872 1861 1761 1679 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   35
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Shawn Nichols (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC November 10 to November 11, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Martin Doherty N/A
  Winners Dog   Martin Doherty (1-0-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Winners Dog   Dianne Ivey (1-0-1-0)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 4th LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 34
  Best Of Breed   Tomasz Borkowski (Dr) 1
  Best Of Breed LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz 1
  BPIG LTD Breed Show Malgorzata Supronowicz N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By