Can/UKC Ch. Axelbelle Zdenek Archi the Red, IBRH, IBAR, NBAR (Rats! Canada); S and NS (CKC Sprinting); SDIN and SDN (CKC Scent Detection); NC, PTA, PTN (UKC Nosework); NTD (AKC Trick Dog)
Bull Terrier (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Archie - (Male)
Owner: Gail Armstrong
Breeder: Axelbelle Bullies
Conformation Handler: Gail Armstrong
Performance Handler: Gail Armstrong
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 9 9 7 7 7
Group Ranking: 111 111 97 97 97
All Breed Ranking: 903 896 805 805 805

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2020
Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Donna Conod N/A
Friday Select Dog   Bruce Owen N/A
  Select Dog   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 2 (1-1-1-0)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 17 17 16 16 15
Group Ranking: 335 326 311 319 297
All Breed Ranking: 3137 3085 2936 2970 2749

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   13
Win Record - 2019
Show Date
Nipissing Kennel Club October 12 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Ian Rasmussen N/A
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2 (0-0-2-1)

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Select Dog   Sharon Derrick N/A

Show Date
Miniature Bull Terrier Club Of Ontario August 10 to August 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Stud Dog   Dale Schuur N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 09 to August 12, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Guillermo Carrillo (Dr) N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Glenda Goller N/A
Friday Select Dog   Daniel Kwee N/A

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 03 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Derrick Seow N/A
Saturday Select Dog   Yvonne Savard N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Kresten Scheel N/A
Friday Best Of Breed   Birte Scheel 4 (0-2-3-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 24 to May 26, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Saturday Best Of Breed   Fred Dewsbury 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-1-1-0)

Show Date
Arnprior Canine Association May 10 to May 12, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

Show Date
Bull Terrier Fanciers Association May 04 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Scott Ibbitson N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 03 to May 05, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Peter Machen 4 (1-2-2-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 19 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 0
Saturday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Select Dog   Shawn Nichols N/A
  Group 4th   John Hodgkinson N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 11 10 10 10 9
Group Ranking: 291 282 270 263 257
All Breed Ranking: 2854 2781 2676 2586 2546

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   15
Win Record - 2018
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Reeve-Newson (Dr) N/A
Saturday Select Dog   James Reynolds N/A

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Thomas Alexander (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (2-0-0-0)
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (2-0-0-0)
  Reserve Winners Dog   Cec Ringstrom N/A

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Colm Beatie N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Colm Beatie N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Rita McCarry-Beatie N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Rita McCarry-Beatie N/A
Friday Reserve Winners Dog   Davor Javor N/A
  1st 12-18 Month Dog Class   Davor Javor N/A

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners LTD Breed Show Carol Gray (2-2-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Carol Gray 3 (2-2-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Carol Gray (2-2-0-0)
Saturday Best Of Winners   Michael Gelinas (3-3-1-0)
  Winners Dog   Michael Gelinas (3-3-1-0)
Friday Best Of Winners   Sandy Gelinas (2-3-1-0)

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Winners   Aramis (Joy) Lim (1-1-1-0)
  Winners Dog   Aramis (Joy) Lim (1-1-1-0)
Thursday Winners Dog   Maribel Sy (1-1-1-0)

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Thomas Alexander N/A
Friday Winners Dog   Sandy Alexander (1-0-2-0)
  BPIG   Sandy Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Paul Odenkirchen N/A
  Winners Dog   Paul Odenkirchen (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Sandy Alexander N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
  Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Winners Dog   Carlos Flaquer Rocha (Dr) N/A
Saturday BPIG   Kathleen Anderson-Wulff N/A
  Best Puppy In Breed   Mary Spinelli N/A
  Best Of Breed   Mary Spinelli 0
  Winners Dog   Mary Spinelli N/A
Friday Best Puppy In Breed   Linda Kraft N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Winners Dog   Linda Kraft N/A
  Group 4th   Carol Gray 10
  Best Puppy In Breed   Carol Gray N/A
  BPIG   Carol Gray N/A
  Best Of Breed   Carol Gray 0
  Winners Dog   Carol Gray N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Grant Townsend N/A
  Reserve Winners Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Kathrine Grant N/A
  Winners Dog   Kathrine Grant (1-0-1-0)
Friday Best Puppy In Breed   Sylvia Barkey N/A
  Winners Dog   Sylvia Barkey (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Nancy Popovich (1-0-1-0)

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
Friday Reserve Winners Dog   Jacqueline Rusby N/A
  Reserve Winners Dog   Sharon Derrick N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
United Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Larry Kereluke N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By