BPIS Can GCh Kandansk Aftermath
Poodle (Miniature)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Katniss - (Female)
Owner: Natasha Taphorn and Kathryn Albrecht
Breeder: Owner
Conformation Handler: Natasha Taphorn
Website: http://www.kandansk.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 6 5 5 5 3
Group Ranking: 90 86 83 79 69
All Breed Ranking: 765 748 719 687 629

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 2 1   0 0 0 0 0   115
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 5 (2-3-0-1)
  Group 4th   James Reynolds 31
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 3 (0-3-0-1)
  Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 46
Friday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 5 (2-3-0-1)

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ann Hennigan 14
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4 (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Ann Hennigan 4 (1-1-1-2)
  Group 3rd   Edgar Bajona 15
Saturday Select Bitch   Letitia Bett N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 4 (1-1-1-1)
  Select Bitch   Tempest Deptuch N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 38 38 47 61 54
All Breed Ranking: 270 266 350 482 437

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 0 7 8   0 0 0 0 0   348
Win Record - 2017
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1 (0-0-0-2)
  Group 3rd   Ainslie Mills 9
Saturday Select Bitch   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Michael Hill 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Jacqueline Rusby 7
  Group 4th   Michael Hill 7

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 03 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-0-0-2)
  Group 4th   Shawn Nichols 41
Saturday Best Of Breed   Gunnar Nymann 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Denise Cornelssen 42

Show Date
Battle River Canine Association October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 3rd   Grant Townsend 52
Friday Select Bitch   Patricia Taylor N/A

Show Date
Northwinds Dog Club October 21 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elaine Whitney 4
  Group 4th   Elaine Whitney 16
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 6

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 3rd   Sharon Derrick 3
Saturday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 1st   Grant Townsend 6
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 3rd   Darle Heck 2

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 1

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 5
  Best Of Breed   Avery Gaudin 5
  Group 4th   Doug Gaudin 19

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Sunday Best Of Breed   Fred Bassett 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 1

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Donna Conod 21
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0
  Group 1st   Fred Dewsbury 20
Sunday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Michael Lanctot 11
Saturday Best Of Breed   Walter Pinsker 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Group 3rd   Gail Forsythe (Dr) 16

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 7
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 3rd   Darle Heck 10
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 15 to April 17, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Shoreman 1
Sunday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Karsten Kaemling 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 4
Friday Best Of Breed   Tanya Stockmari 5

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 3rd   Mary White 19
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 0
Friday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 23 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Fabricio Pastor 0
  Group 4th   Fabricio Pastor 11
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 1

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 3 3 4 4 4
Group Ranking: 65 65 100 99 90
All Breed Ranking: 570 564 893 908 842

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 1   150
Win Record - 2016
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 06 to November 07, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 27
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0

Show Date
Group Six Specialty Club Of British Columbia November 05 to November 05, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 40

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 5
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 3

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 6
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 7

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 04 to March 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Valerie Gervais 2
  Best Of Breed   Yvonne Savard 2
  Group 4th   Yvonne Savard 25
Saturday Best Of Breed   Doug Windsor 2
  Best Of Breed   Linda Kraft 2
  Group 2nd   Linda Kraft 29
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2
  Best Of Breed   Honey Glendinning 2

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 6 6 36 N/A N/A
Group Ranking: 99 98 522 N/A N/A
All Breed Ranking: 787 782 4303 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   102
Win Record - 2015
Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Ham 3
Saturday Best Of Breed   Ian Rasmussen 3
  Group 4th   Ian Rasmussen 54
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 2
  Group 3rd   Sharon Derrick 42

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 2
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 11 11 10 9 21
Group Ranking: 171 171 164 151 293
All Breed Ranking: 1611 1582 1505 1425 2701

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 1   41
Win Record - 2014
Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 12 to September 14, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Carmen Haller N/A
  BPIG   Len Harfield N/A
  Group 2nd   Len Harfield 28
  Best Of Breed   Len Harfield 2
Saturday Best Of Breed   Robert Denis 0

Show Date
Poodle Club of Alberta September 12 to September 12, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Multi-Breed Specialty   Elaine Whitney N/A
  Best Opposite In Multi-Breed Specialty   Elaine Whitney N/A
  Best Puppy In Breed   Elaine Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 3

Show Date
Edmonton Kennel Club August 07 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Melvin Beech 2
Friday Best Of Breed   Murray Eason 2
Thursday Best Of Breed   Brenton Wright 1
  BPIG   Brenton Wright N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 01 to August 04, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jorge Nallem 2
Saturday Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 1

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 0
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Yukon Kennel Club June 13 to June 15, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  BPIG   Darle Heck N/A
  BPIG   Thomas Nesbitt N/A
Friday BPIG   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 04 to April 06, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By