Ch FoxFire's Out of This World NTD-M ATD
Beagle
(Click on breed to view standings)

Call Name: Orbit - (Male)
Owner: Lexus Watt, Samantha Lengyel
Breeder: Samantha Lengyel
Handler:
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 17 16 N/A N/A N/A
Group Ranking: 215 196 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 1715 1575 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2024
Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 2 (2-0-1-0)
Saturday Select Dog   Linda St-Hilaire N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 2 (2-0-1-0)
Friday Winners Dog   Diane Fast (3-0-0-0)
  Best Of Breed   Diane Fast 2 (3-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Diane Fast N/A
  Reserve Winners Dog   Michelle Scott N/A
  2nd Open Dog Class   Michelle Scott N/A
  Group 4th   Diane Fast 5

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 30 29 28 28 26
Group Ranking: 529 519 501 473 418
All Breed Ranking: 4352 4264 4066 3850 3512

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2023
Show Date
North Shore Dog Club August 11 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Murray Eason N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Murray Eason N/A
  Reserve Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Jo Ann Pavey N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Jo Ann Pavey N/A
Friday 2nd Junior Puppy Dog Class   Ron Mahon N/A
  Best Of Opposite Sex   Aramis (Joy) Lim Jr N/A
  Winners Dog   Aramis (Joy) Lim Jr (2-1-0-1)
  Reserve Winners Dog   Ron Mahon N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Aramis (Joy) Lim Jr N/A

Show Date
Lakehead Kennel Club July 28 to July 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Ted Fahlgren (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 2 (2-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Ted Fahlgren N/A
  Winners Dog   Ted Fahlgren (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Robert Whitney N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Robert Whitney N/A
  Reserve Winners Dog   Jean Tremblay N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Jean Tremblay N/A
Friday Reserve Winners Dog   Elaine Whitney N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Elaine Whitney N/A
  Winners Dog   Anna Hewson (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Winners   Anna Hewson (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (2-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Anna Hewson N/A

Show Date
Kenora & District Dog Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Heather Langfeld N/A
  Winners Dog   Heather Langfeld (1-1-0-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Heather Langfeld N/A
  Best Of Opposite Sex   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Dog   Joy Lynne Huntley (1-1-0-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Joy Lynne Huntley N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Edgar Bajona N/A
  Winners Dog   Edgar Bajona (0-0-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Edgar Bajona N/A
  Winners Dog   Carmen Haller (1-1-0-2)
  Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Carmen Haller N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A
  Winners Dog   Joyce Love (1-2-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Joyce Love N/A
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-2-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 09 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sylvia Barkey (1-3-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Sylvia Barkey N/A
Saturday Winners Dog   William Byrne (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   William Byrne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   William Byrne N/A
  Winners Dog   Judith Byrne (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Terry Carter N/A
  Winners Dog   Terry Gains (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Terry Gains N/A
  Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Terry Gains N/A
  Winners Dog   Terry Carter (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Terry Carter N/A
  Best Of Winners   Terry Carter (1-3-0-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By