Ch Astablak's Silver Hammer At Trailroc
Siberian Husky
(Click on breed to view standings)

Call Name: Maxwell - (Male)
Owner: Wayne & Barbara Collins & Eric Schweichler
Breeder: Wayne & Barbara Collins
Conformation Handler: Wayne & Barbara Collins & Eric Schweichler
Website:

dog photo
 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 28 25 15 N/A N/A
Group Ranking: 308 275 169 N/A N/A
All Breed Ranking: 1923 1712 1008 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   7
Win Record - 2024
Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Rosemary Shoreman N/A
  Select Dog LTD Breed Show Irene Latchford N/A
Saturday Select Dog   Sandra Lex N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 26 to April 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 7 (1-5-2-0)
Saturday Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A
  Best Of Opposite Sex LTD Breed Show Anik Primeau N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie March 29 to April 01, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Terry Carter N/A

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 41 40 39 37 36
Group Ranking: 432 424 410 390 351
All Breed Ranking: 2736 2686 2562 2434 2213

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   18
Win Record - 2023
Show Date
United Kennel Club September 29 to October 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Lynda Saranchuk (2-4-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Saturday Winners Dog LTD Breed Show Sharon Luckhart (5-6-2-1)
  1st Senior Puppy Dog Class LTD Breed Show Sharon Luckhart N/A
  2nd Senior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Barbara Heal N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Raymond Yurick N/A
Saturday Winners Dog   Dominique Firetto (2-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Dominique Firetto N/A
  Best Of Opposite Sex   Dominique Firetto N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Barbara Heal N/A

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Alejandro Rojas Sanchez (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Alejandro Rojas Sanchez N/A
  Best Puppy In Breed   Alejandro Rojas Sanchez N/A
  Best Of Opposite Sex   Alejandro Rojas Sanchez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Denise Flaim N/A
  Winners Dog   Denise Flaim (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Denise Flaim N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-1-2-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) (1-1-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jean-Louis Blais N/A
  Best Of Winners   Jean-Louis Blais (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 2 (1-1-0-1)
  Winners Dog   Jean-Louis Blais (1-1-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jean-Louis Blais N/A
  Group 4th   Jean-Louis Blais 18
Saturday Best Puppy In Breed   Judy McVeigh N/A
  Winners Dog   Judy McVeigh (1-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judy McVeigh N/A

Show Date
Siberian Husky Club of Canada [Regional] July 08 to July 08, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 4th Junior Puppy Dog Class   Patricia Cummins N/A

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Judith Taylor N/A

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 08 to June 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Thomas Nesbitt N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Thomas Nesbitt N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   David Swartwood N/A
  Winners Dog   David Swartwood (3-5-2-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   David Swartwood N/A
  Reserve Winners Dog LTD Breed Show Robin Hughes N/A
  1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Robin Hughes N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Michael Woods (Dr) N/A
  Best Baby Puppy In Group   Michael Woods (Dr) N/A

Show Date
Hochelaga Kennel Club / Club Canin Hochelaga May 19 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Baby Puppy In Group   Joanne Fernall N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Joanne Fernall N/A
Sunday 1st 4-6 Month Dog Class   Kristen Francis N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Robert Whitney N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Rita Walker N/A
  1st 4-6 Month Dog Class   Rita Walker N/A
  Best Baby Puppy In Group   Rita Walker N/A
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Michelle Scott N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By