Ch Sonoma's Bet On Me ML
Dachshund (Miniature Long-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Copper - (Male)
Owner: Ken Ramey & Julie Vandendool
Breeder: Ken Ramey & Julie Vandendool
Conformation Handler: Rachel Vandendool
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 22 22 21 23 22
All Breed Ranking: 195 195 187 181 170

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 1 1   0 0 0 0 0   79
Win Record - 2020
Show Date
Wildwood Kennel Club October 23 to October 25, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Richard Paquette N/A
Saturday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (1-1-2-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club October 09 to October 12, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Gelinas N/A
Saturday Select Dog   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Judith Taylor 2
Friday Best Of Breed   Starr White 3 (1-1-2-0)

Show Date
Elgin County Kennel Club August 28 to August 30, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 3 (1-1-2-0)
  Group 4th   Donna Conod 49
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 3 (1-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Owen 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 18

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 36 35 34 33 32
Group Ranking: 479 469 442 422 395
All Breed Ranking: 3556 3497 3324 3159 2926

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2019
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sylvia Barkey N/A

Show Date
Elgin County Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Filburn 3 (2-0-1-1)
  Winners Dog   Raymond Filburn (2-0-1-1)

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Wednesday 1st Canadian Bred Dog Class   Judith Byrne N/A
  Winners Dog   Gail Forsythe (Dr) (1-2-2-2)
  Best Of Winners   Gail Forsythe (Dr) (1-2-2-2)
  Winners Dog   Judith Byrne (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Judith Byrne (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (1-1-1-0)
  1st Canadian Bred Dog Class   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Judith Taylor (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Darle Heck (2-0-0-0)
  Best Of Breed   Darle Heck 1 (2-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Judith Taylor N/A
  1st Open Dog Class   Darle Heck N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 08 to March 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Gerardo Paolucci N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Gerardo Paolucci N/A
  Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
  Winners Dog   Gerardo Paolucci N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 22 to February 24, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Winners Dog   Anna Hewson (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Anna Hewson N/A
  Best Of Winners   Anna Hewson (1-1-1-0)
  1st Senior Puppy Dog Class   Anna Hewson N/A
  Best Of Breed   Anna Hewson 2 (1-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A
  Winners Dog   Robert Rowbotham (1-0-1-0)

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 49 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 543 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4213 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   4
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Winners Dog   Wendy Anderson (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Winners   Wendy Anderson (3-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Wendy Anderson 4 (3-1-1-0)

Show Date
Dachshund Club Of Greater Ontario October 27 to October 27, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   James Reynolds N/A

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Sean Shields (2-0-6-1)
  Best Puppy In Breed   Sean Shields N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By