RBIS GCh Wasenshi’s Locked’N Loaded
Basenji
(Click on breed to view standings)

Call Name: Wyatt - (Male)
Owner: Dr Kimberly Pennie
Breeder: Dr Kimberly Pennie
Conformation Handler: Dr Kimberly Pennie
Website: http://Www.wasenshiakitas.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 39 39 39 33 27
All Breed Ranking: 365 358 338 284 251

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 2 4 5 3   0 0 0 0 0   241
Win Record - 2018
Show Date
Halifax Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Harto Stockmari 2 (1-1-1-0)

Show Date
Lady Slipper Kennel Club July 21 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lynda Saranchuk 8
  Group 2nd   Mel Saranchuk 9
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   James Reynolds 0

Show Date
Abegweit Kennel Club July 20 to July 20, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Evangeline Kennel Club June 30 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 2 (1-1-1-0)
Saturday Select Dog   Paula Hartinger N/A
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (1-1-1-0)

Show Date
South Shore Kennel Club June 02 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Societe Canine de Thetford May 26 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Lucie Paradis 11
  Group 1st   Mel Saranchuk 14
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Reserve Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 126
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 13
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 10
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1

Show Date
Tantramar Kennel Club May 19 to May 20, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Stephen Dainard 7
  Group 3rd   Lucie Paradis 7
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Saturday Group 3rd   Avery Gaudin 7
  Group 3rd   Doug Gaudin 7
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

Show Date
Dartmouth Kennel Club May 12 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Janet Lobb 4
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Karl Erik Johansson 5
  Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Group 4th   Barbara Heal 7
  Best Of Breed   Barbara Heal 0

Show Date
Halifax Kennel Club February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 3rd   Doug Windsor 11
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 6 6 6 7 10
Group Ranking: 156 156 150 159 273
All Breed Ranking: 1397 1388 1302 1393 2343

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 1 2   0 0 0 0 0   54
Win Record - 2017
Show Date
Moncton Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Friday Best Of Breed   Veronica Mercer 0

Show Date
Island Dog Club October 28 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Deirdre McKinnon 4
  Group 4th   Michel Bouchard 4
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0

Show Date
Halifax Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Allan Brown 0
Saturday Group 2nd   Lee Steeves 15
  Group 2nd   Sandra Lex 17
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0

Show Date
Cape Breton Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ron Mahon 3
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 5
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Saturday Group 2nd   Sharon Derrick 3
  Group 3rd   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0

Show Date
Cobequid Dog Club March 25 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   John Muldoon N/A
  Best Of Breed   John Muldoon 0
  Winners Dog   John Muldoon N/A
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Colette Muldoon N/A
  Best Of Breed   Colette Muldoon 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Colette Muldoon (1-1-0-0)
  Winners Dog   Colette Muldoon (1-1-0-0)

Show Date
Halifax Kennel Club February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Winners Dog   Richard Paquette N/A
Friday 1st Bred By Exhibitor Dog Class   Allan Pepper N/A
  Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Winners Dog   Allan Pepper N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 8 8 9 N/A N/A
Group Ranking: 245 244 328 N/A N/A
All Breed Ranking: 2017 1995 2477 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 1 0   0 0 0 0 0   31
Win Record - 2016
Show Date
Moncton Kennel Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Pamela Bruce N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (1-1-1-0)
  Best Of Winners   Pamela Bruce (1-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Winners Dog   Pamela Bruce (1-1-1-0)
Saturday BPIG   Edna St Hilaire N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Edna St Hilaire N/A
  Best Of Breed   Edna St Hilaire 0
  Best Puppy In Breed   Edna St Hilaire N/A
  Winners Dog   Edna St Hilaire N/A
Friday Group 3rd   David Denis 9
  BPIG   David Denis N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   David Denis N/A
  Best Of Breed   David Denis 0
  Best Puppy In Breed   David Denis N/A
  Winners Dog   David Denis N/A

Show Date
Cobequid Dog Club October 08 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn O'Neill 9
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
Saturday Group 2nd   Deirdre McKinnon 11
  1st Junior Puppy Dog Class   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (1-1-0-0)
  Best Of Winners   Deirdre McKinnon (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Winners Dog   Deirdre McKinnon (1-1-0-0)

Show Date
Evangeline Kennel Club June 25 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Rick Fehler N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Rick Fehler N/A
Saturday 1st 3-6 Month Dog Class   Rita Walker N/A

Show Date
South Shore Kennel Club June 04 to June 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Show   Donald Emslie N/A
  Best Baby Puppy In Group   Tim Doxtater N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Tim Doxtater N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Kenneth Chuah N/A
  1st 3-6 Month Dog Class   Kenneth Chuah N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By