BIS & NSBIS Am & Can Ch. Seasyde Hollywood FDJ
Pointer
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rodayo - (Female)
Owner: Helyne Medeiros and Sean McCarthy
Breeder: Helyne Medeiros, Sean McCarthy, Tamara McCarthy
Handler: Hailey Griffith
Website: http://www.seasydepointers.com/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 7 7 7 7 5
All Breed Ranking: 42 44 42 38 31

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 11 31 20 10   0 0 0 0 1   2213
Win Record - 2012
Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club December 07 to December 09, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 3
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 2
  Group 4th   Peggy Beisel-McIlwaine 45
Friday Best Of Breed   Martin Doherty 4

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club November 30 to December 02, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Andrews 0
  Group 2nd   Stephen Andrews 41
Saturday Group 2nd   Grant Townsend 48
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 23 to November 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jaime Ganoza 4
Saturday Best Of Breed   John (Fred) Peddie 4

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
Saturday Best Of Breed   Len Harfield 0
  Group 3rd   Len Harfield 50
Friday Best Of Breed   Linda Millman 0
  Group 2nd   Linda Millman 35

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charlotte McGowan 4
  Group 2nd   Charlotte McGowan 45

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
Saturday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 3rd   Joy Lynne Huntley 36
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 4th   Michel Bouchard 14
  Group 2nd   Barbara Heal 19

Show Date
Wine Country Kennel Club October 05 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Mary White 1
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 46
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 3
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 4

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 28 to September 30, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
Saturday Best Of Breed   Skip Stanbridge 0
Friday Group 4th   Joe Lobb 14
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hennigan 0
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Friday Group 3rd   Fred Dewsbury 24
  Best Of Breed   Fred Dewsbury 0

Show Date
Pointer Club Of Canada August 25 to August 25, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Steven Herman (Dr) 32

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Conny Gutierrez-Otero 11

Show Date
St Catharines & District Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Lewington 0
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Group 3rd   Peter Machen 17
  Group 4th   John Lewington 26
Saturday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 3rd   Joan Beech 17
  Group 3rd   Brian Taylor 24
Friday Best Of Breed   Jim Bricknell 0
  Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 3rd   Kristen Francis 23
  Group 2nd   Dianne Miller 24

Show Date
Temiskaming Kennel Club August 14 to August 16, 2012
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Ron Mahon 83
  Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Group 1st   Ron Mahon 15
  Group 2nd   Peter Machen 16
Wednesday Group 2nd   Fred Gordon 17
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Best Of Breed   Fred Gordon 0
  Group 2nd   Morley Thornton 14
Tuesday Group 3rd   Judith Taylor 8
  Group 3rd   Thomas Alexander 13
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0
Sunday Group 2nd   Marilyn O'Neill 42
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 2

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Bett 0
Thursday Group 4th   Michel Chaloux 19
  Group 4th   Elaine Whitney 14
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
Wednesday Group 4th   Letitia Bett 11
  Group 2nd   Robert Whitney 27
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 27 to July 29, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 3
Friday Best Of Breed   Kim Leblanc 3

Show Date
Valley Kennel Club July 23 to July 25, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Sandra Lex 2
  Group 2nd   Sandra Lex 23
Tuesday Best Of Breed   Eugene Phoa 3
  Group 2nd   Eugene Phoa 25
Monday Best Of Breed   Rosemary Kemp 3

Show Date
Kars Dog Club July 20 to July 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
Saturday Best Of Breed   James Osborne 2
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 2
  Group 2nd   Sandra Anderson 42

Show Date
London Canine Association July 13 to July 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Arne Berg 0
  Group 1st   Arne Berg 29
Saturday Best Of Breed   Melvin Beech 0
Friday Best Of Breed   Donald Wallace 0

Show Date
Bluewater Kennel Club July 05 to July 07, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   John B. Ross 1
Thursday Best Of Breed   Linda Millman 1

Show Date
Kawartha Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michelle Scott 30
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 1st   Peggy Beisel-McIlwaine 37
  Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Friday Group 2nd   Pierrette McLean 28
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 26 to June 28, 2012
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Ray Smith 28
  Best Of Breed   Ray Smith 2
Tuesday Group 2nd   William Gunn 32
  Best Of Breed   William Gunn 2

Show Date
Hamilton Kennel Club June 21 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Virginia Lyne 44
  Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 44
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Group 1st   Charles Cyopik 33
  Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 0
Thursday Best Of Breed   Lisa Avery 0
  Best Of Breed   David Eadie 0
  Group 2nd   Lisa Avery 24

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Avery Gaudin 2
  Group 2nd   Avery Gaudin 44
Friday Best Of Breed   David Paterson 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 2
  Group 3rd   David Paterson 23
  Group 2nd   Doug Gaudin 29

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 3rd   Christopher Neilson 25
Thursday Best Of Breed   Alan Bennett 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1
  Group 3rd   Peter Machen 23
  Group 4th   Alan Bennett 20

Show Date
Erie Shores Kennel Club May 31 to June 03, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Chris Walkowicz 5
Friday Best Of Breed   Eugene Blake 3
  Group 2nd   Eugene Blake 87

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Doxtater 0
  Group 1st   Tim Doxtater 38
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Group 2nd   Joe Lobb 31
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Group 1st   Olga Gagne 24

Show Date
K-W Kennel Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Richard Paquette 17
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 34
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 3rd   Mel Saranchuk 24

Show Date
Forest City Kennel Club May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 1
  Group 1st   Mike Macbeth 25
Friday Best Of Breed   Walter Pinsker 1
  Group 1st   Walter Pinsker 21

Show Date
Seaway Kennel Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Bruce Owen 26
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Saturday Best Of Breed   David Markus 0
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 0

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Pamela Bruce 44
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2
Saturday Group 2nd   Morley Thornton 28
  Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   Morley Thornton 0
Friday Group 2nd   Barbara Heal 36
  Best Of Breed   Barbara Heal 2

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 20 to April 22, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Theo Horchner 1

Show Date
Kent Kennel Klub April 13 to April 15, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Brian Taylor 25
  Best Of Breed   Brian Taylor 1
Saturday Best Of Breed   Wendy Paquette 1
  Group 2nd   Wendy Paquette 35
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 3
  Group 2nd   Denys Janssen 29

Show Date
Norfolk Kennel & Obedience Club April 06 to April 08, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Deborah Graffmann 62
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 2
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 48
  Best Of Breed   Stephen Dainard 2

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 4th   Thomas Alexander 10
  Group 2nd   Wendy Schira 22
Saturday Best Of Breed   Patricia Fitzsimmons 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 12
  Group 3rd   Patricia Fitzsimmons 12
Friday Best Of Breed   Charles Cyopik 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0
  Group 2nd   Charles Cyopik 22
  Group 3rd   Martin Doherty 20

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By