GChB Quinta Od Guvernera
Welsh Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Quinta - (Female)
Owner: Grazyna Benaissa
Breeder: Lucie Lieblova
Conformation Handler: Benny & Grazyna Benaissa
Performance Handler: Benny & Grazyna Benaissa
Website: http://www.copperfields.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 159 157 153 147 129
All Breed Ranking: 1636 1601 1526 1430 1265

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 1 0 0   0 0 0 0 0   46
Win Record - 2023
Show Date
London Canine Association July 06 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Grant Townsend 6
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Kawartha Kennel Club July 01 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Ted Fahlgren 18
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (1-0-0-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 0
Saturday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0
Friday Best Of Breed   Richard Paquette 0
Thursday Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Group 2nd   Maribel Sy 22

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 2
Group Ranking: 31 41 50 52
All Breed Ranking: 321 365 402 480 515

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 5 9 6 6   0 0 0 0 1   327
Win Record - 2022
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 31
Saturday Best Of Breed   Birte Scheel 0
Friday Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Group 3rd   Jeremy Browne 16

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cathy Delmar 0
  Group 2nd   Cathy Delmar 27
Saturday Best Of Breed   Sean Delmar 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joao Machado 0
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Best Of Breed   Stefan Sinko 0
  Group 4th   Stefan Sinko 20

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 4th   Wendy Schira 10
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 3rd   Lee Steeves 16

Show Date
Wine Country Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Richard Paquette 13

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 10, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Roberto Velez-Pico 0
  Group 4th   Roberto Velez-Pico 6
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
Friday Best Of Breed   Gerardo Paolucci 0
  Group 4th   Gerardo Paolucci 13

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Anthony Kelly 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Colm Hastings 0
  Group 2nd   Anthony Kelly 32
Friday Best Of Breed   Rosemary Green 0

Show Date
Elgin County Kennel Club August 25 to August 28, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   David Kelland 12
  Best Of Breed   David Kelland 0
Thursday Group 2nd   John Rowton 6
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 19 to August 21, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sylvia Barkey 1 (0-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Rodi Hubenthal 0
  Best Of Breed   Wera Hubenthal 0
  Group 1st   Rodi Hubenthal 15
  Group 4th   Wera Hubenthal 10

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 2nd   Stephen Dainard 5
  Group 2nd   Stewart Dankner 5

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Sunday Group 2nd   Andras Korozs 22
  Best Of Breed   Andras Korozs 0
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 27 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Ted Fahlgren 4
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-0-2)
Thursday Group 2nd   Peter Machen 4
  Group 3rd   Judith Byrne 3
  Best Of Breed   Peter Machen 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Judith Byrne 1 (0-0-0-2)
Wednesday Group 3rd   Thora Brown 6
  Group 1st   William Byrne 8
  Best Of Breed   Thora Brown 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-0-0-2)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Wayne Thompson N/A
  2nd Open Bitch Class   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Richard Paquette (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Richard Paquette N/A
  Group 3rd   Richard Paquette 7

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Bitch   Cheryl Myers-Egerton N/A
  2nd Open Bitch Class   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Judith Taylor N/A
Thursday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Ed Wild (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Ed Wild N/A
  Reserve Winners Bitch   Dawne Deeley N/A
  2nd Open Bitch Class   Dawne Deeley N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Doug Gaudin 2
  Best Of Breed   Doug Gaudin 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Doug Gaudin (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Doug Gaudin N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Sandra Anderson N/A
  2nd Open Bitch Class   Sandra Anderson N/A
Friday Group 2nd   Jeremy Browne 6
  Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Jeremy Browne (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (0-2-0-0)
  Winners Bitch   Barbara Heal (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Barbara Heal N/A

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Carrie Paine (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Carrie Paine 1 (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Carrie Paine N/A
Sunday Reserve Winners Bitch   Dann Wilson N/A
  2nd Open Bitch Class   Dann Wilson N/A
Saturday Reserve Winners Bitch   Rony Doedijns N/A
  2nd Open Bitch Class   Rony Doedijns N/A
Friday 1st Open Bitch Class   Paul Stanton N/A
  Winners Bitch   Paul Stanton (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Paul Stanton 1 (0-2-0-0)

Show Date
K-W Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Winners Bitch   Philip Wendling (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Philip Wendling 1 (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Philip Wendling N/A
Sunday Winners Bitch   Anik Primeau (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Anik Primeau 1 (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Anik Primeau N/A
  Group 3rd   Anik Primeau 18
Saturday Reserve Winners Bitch   Ron Mahon N/A
  2nd Open Bitch Class   Ron Mahon N/A

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Olga Gagne (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Olga Gagne N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Joy Lynne Huntley N/A
  Winners Bitch   Kathrine Grant (0-2-0-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (0-2-0-0)
  1st Open Bitch Class   Joy Lynne Huntley N/A
  1st Open Bitch Class   Kathrine Grant N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Bitch   Carmen Haller N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Dianne Miller N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Bitch   Honey Glendinning (0-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Winners Bitch   Carol Graham (0-1-0-0)
  1st Open Bitch Class   Carol Graham N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
Wildwood Kennel Club January 30 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Bitch   Arne Foss (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Arne Foss 0
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Winners Bitch   Michael Woods (Dr) (0-1-0-0)
Thursday Winners Bitch   Victoria Thomas (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Victoria Thomas 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By