Multi BIS BISS RBIS Ch. Rexroth's Angelina
Miniature Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Angelina - (Female)
Owner: Steve & Leslie Walter
Breeder: Steve & Leslie Walter
Handler: Steve & Leslie Walter
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 6 6 6 5 6

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
16 8 83 28 11 5   1 0 1 0 3   5635
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 21
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 30
Wednesday Best In Show   Sylvia Barkey 333 *
  Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 1st   Kim Hamel 32

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Glen Stark 22
  Best Of Breed   Glen Stark 0
Saturday Group 1st   Janet Lobb 21
  Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 26 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Liebes 0
Saturday Group 4th   Nina Karlsdotter 50
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
Friday Best Of Breed   Benny Blid von Schedvin 0
  Group 4th   Benny Blid von Schedvin 47

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   William deVilleneuve 30
  Best Of Breed   William deVilleneuve 0
Saturday Group 1st   Michael Gelinas 38
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Friday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
  Group 1st   Jocelyne Gagne 37

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ainslie Mills 15
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Group 3rd   Wendy Paquette 13
  Group 1st   Thomas Nesbitt 15
  Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Orford 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Gloria Geringer 0
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 27
Saturday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
  Group 2nd   Laurie Campbell 34
Friday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 2nd   Barbara Heal 19
  Group 1st   Guy Jeavons 21

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Ramon Acasuso Signoret 11
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
Sunday Reserve Best In Show   Federico Fernandez N/A
  Group 1st   Stephen Dainard 15
  Group 1st   Federico Fernandez 13
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
Saturday Group 4th   Bonnie Derry 6
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 30 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Donna Conod 15
  Group 1st   Rick Fehler 16
Saturday Best In Show   Joy Lynne Huntley 134 *
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Group 1st   Glen Stark 25
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 25

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 22 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Rowbotham 198 *
  Group 1st   Robert Rowbotham 16
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
Saturday Best Bred By In Show   Marilyn O'Neill N/A
  Best BBE In Group   Marilyn O'Neill N/A
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 22
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Group 1st   Richard Paquette 20
  Group 2nd   Larry Kereluke 18
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers September 16 to September 16, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 3rd   Virginia Lyne 18

Show Date
Sudbury & District Kennel Club September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   James Reynolds 14
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 16
  Best Of Breed   James Reynolds 0
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Group 2nd   William Gunn 18
  Best Of Breed   Joan Colbourn 0
  Best Of Breed   William Gunn 0
Friday Best Of Breed   Ray Smith 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 2nd   Ray Smith 17

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Hans van den Berg 0
  Group 3rd   Ekarat Sangkunakup 33
  Group 1st LTD Breed Show Hans van den Berg 43
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Best Of Breed   Alberto Berrios 0
  Group 4th   Terry Berrios 25
Friday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 28

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-0-1)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 19
Sunday Group 3rd   William Gunter 19
  Group 2nd   Elizabeth Gunter 22
  Best Of Breed   William Gunter 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Elizabeth Gunter 1 (1-0-0-1)
Saturday Best In Show   Sandy Gelinas 149 *
  Group 2nd   Michael Gelinas 26
  Group 1st   Sandy Gelinas 28
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (1-0-0-1)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club September 01 to September 01, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Kristen Francis 16
  Group 2nd   Barbara Heal 9
  Best Of Breed   Kristen Francis 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 1 (1-0-0-1)

Show Date
Markham Kennel Club August 23 to August 24, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   William Byrne 0
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   William Byrne 16
  Group 1st   Sandra Lex 18
Wednesday Best In Show   Kerrie Reeder 157 *
  Best Of Breed   Kerrie Reeder 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Kerrie Reeder 39
  Group 2nd   Robert Whitney 31

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kirkland 0
  Group 1st   Kristen Francis 18
  Group 1st LTD Breed Show David Kirkland 15
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 20
Friday Group 2nd   Ed Wild 14
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 11 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Erodotus Neofytou 0
  Group 1st   Erodotus Neofytou 32
Saturday Group 1st   Luiz Ribas Silva 46
  Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 0
Friday Group 1st   Peter Machen 20
  Best Of Breed   Peter Machen 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club August 05 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Carmen Navarro N/A
  Group 1st   Francois Bernier 22
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Sunday Best In Show   Michael Hill 330 *
  Best BBE In Group   Carlos Quinones N/A
  Group 1st   Carlos Quinones 46
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Carmen Navarro 0
  Best In Limited Breeds Show   Carmen Navarro N/A
Saturday Reserve Best In Show   Carlos Quinones N/A
  Group 1st   Michael Hill 42
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
London Canine Association July 15 to July 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 158 *
  Reserve Best In Show   Ole Nielsen N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
  Group 1st   Cheryl Paterson 26
  Group 1st   Ole Nielsen 23
Saturday Best In Show   Melvin Beech 165 *
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Group 1st   Melvin Beech 25
  Group 1st   Joan Beech 23

Show Date
Sarnia Kennel Club June 30 to July 03, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Brian Taylor 30
  Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 30
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 26
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Ted Fahlgren 0
  Group 1st LTD Breed Show Ted Fahlgren 21
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 25

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 29 to June 30, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 3rd   Terry Carter 16
  Group 1st   Janet Lobb 14
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Best Canadian Bred In Group   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Canadian Bred In Group   Janet Lobb N/A
Thursday Group 2nd   John Rowton 13
  Group 1st   Joe Lobb 11
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Darle Heck 16
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 18
Friday Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Best Of Breed   Bill Walkey 0
  Group 1st   Nancy Tibben 13

Show Date
Monarch Kennel Club June 16 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Philip Wendling 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 1st   Philip Wendling 23
  Group 2nd   Bruce Owen 26
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Group 1st   Ed Wild 28
  Group 2nd   Stephen Dainard 24
Friday Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 19

Show Date
Ontario County Kennel Club June 09 to June 11, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 3rd   Garry Allan 15
Saturday Best Of Breed   Ivan Sandoval 0
  Group 3rd   Ivan Sandoval 21
Friday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Joanne Fernall 0
  Group 1st   Elaine Whitney 23
  Group 1st   Joanne Fernall 22

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Randy Garren 1 (0-0-1-1)
Sunday Group 4th   Paul Lawless 29
  Best Of Breed   Paul Lawless 2 (0-1-1-1)
Saturday Group 1st   Kay Sneath 55
  Best Of Breed   Kay Sneath 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Dennis McCoy 2 (0-1-1-1)

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 20 to May 22, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Martin Doherty 109 *
  Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 18
  Group 2nd   Bruce Owen 16
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
Sunday Best In Show   Ron Mahon 116 *
  Best In Show   Jacqueline Rusby 117 *
  Best Owner Handled In Show   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Ron Mahon 0
  Best Owner Handled In Group   Stephen Dainard N/A
  Group 1st   Ron Mahon 17
  Group 1st   Stephen Dainard 17
Saturday Best In Show   Michelle Scott 118 *
  Reserve Best In Show   Stephen Dainard N/A
  Best Owner Handled In Show   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Owner Handled In Group   Jacqueline Rusby N/A
  Group 1st   Jacqueline Rusby 22
  Group 1st   Michelle Scott 20

Show Date
Forest City Kennel Club May 12 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Long-Doyle 0
Saturday Group 3rd   John Walsh 19
  Best Of Breed   John Walsh 0
Friday Group 1st   Ben Wasylyshen 26
  Group 1st   Richard Lake 26
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Best Of Breed   Richard Lake 0

Show Date
Seaway Kennel Club May 05 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 2nd   Sharon Derrick 14
Saturday Best Bred By In Show   Patricia Taylor N/A
  Best BBE In Group   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 16
Friday Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 3rd   John Hodgkinson 13
  Group 2nd   Joy Hodgkinson 13

Show Date
Victoria County Kennel Club April 28 to April 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Martin Doherty 160 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 15
Saturday Best Of Breed   Martin Doherty 0
  Group 1st   Martin Doherty 26
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Kim Leblanc 0
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 24

Show Date
Champlain Dog Club April 21 to April 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 7
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 1st   Sandy Alexander 4
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Group 1st   Doug Gaudin 5
  Group 1st   Avery Gaudin 5

Show Date
Toy Dog Club Of Lambton-Kent April 15 to April 15, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Robert Whitney 30

Show Date
Kent Kennel Klub April 14 to April 16, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 15
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Reserve Best In Show   Denys Janssen N/A
  Reserve Best In Show   Robert Whitney N/A
  Group 1st   Sherry Daigle 25
  Group 1st   Denys Janssen 22
  Best Of Breed   Sherry Daigle 0
  Best Of Breed   Denys Janssen 0
Friday Best Of Breed   Michael Forte 0
  Group 1st   Michael Forte 22
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 18 to March 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Michael Shoreman 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Ed Wild 13
  Group 1st   Michael Shoreman 11
Saturday Group 1st   Laurie Campbell 14
  Group 1st   Rosemary Shoreman 16
  Best Of Breed   Laurie Campbell 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-0-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 10 to March 12, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Denise Cornelssen 0
  Group 1st   Denise Cornelssen 32
Saturday Best In Show   Thora Brown 290 *
  Best Of Breed   Valerie Gervais 0
  Group 1st   Valerie Gervais 31
Friday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
  Group 1st   Thora Brown 25
  Group 1st   Nancy Tibben 25

Show Date
Ontario Breeders Association March 03 to March 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 294
  Best B/O Handled In Show   Lee Anne Bateman N/A
  Best B/O Handled In Group   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  Group 1st   Michel Bouchard 17
Saturday Best B/O Handled In Show   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best B/O Handled In Group   Mike Jackman N/A
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Mike Jackman 31
Friday Best B/O Handled In Group   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 23

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
  Group 3rd   Edd Bivin 32
Saturday Group 1st   Donna Conod 33
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Friday Group 2nd   Glen Stark 28
  Best Of Breed   Glen Stark 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 02 to February 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 288 *
  Best Of Breed   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 0
  Group 1st   Rene Echevarria-Cofino (Dr) 35
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 39
  Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Best BBE In Group   Francisco Chapa Guajardo (Dr) N/A
Friday Group 1st   Doug Gaudin 33
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Thursday Group 1st   Avery Gaudin 29
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 8 11 19
All Breed Ranking: 46 46 47 78 136

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 1 23 17 15 8   1 0 1 0 3   1647
Win Record - 2016
Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 26 to November 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 0
  Group 3rd   Johnny Shoemaker 40

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Hearn 0
  Group 1st   Ann Hearn 43
Saturday Best Of Breed   David Kirkland 0
Friday Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Group 1st   Ted Fahlgren 24
Saturday Best Of Breed   Bruce Owen 0
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Group 3rd   Judith Shurb 19

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 05 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Best Of Breed   Paula Hartinger 0
  Group 2nd   Sandra Lex 14
  Group 3rd   Paula Hartinger 14
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 0
  Best Of Breed   James Frederiksen 0
  Group 2nd   Roger Hartinger 16
  Group 1st   James Frederiksen 21

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joe Walton 0
  Best Of Breed   Michael Leonard 0
  Group 2nd   Michael Leonard 40
  Group 1st   Joe Walton 52
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 0
  Group 4th   Robert Ennis 45
Friday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
  Group 1st   Laurie Campbell 50

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Phyllis Pancel 6
  Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Saturday Group 1st   Sandra Anderson 22
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best In Show   Joe Lobb 184 *
  Reserve Best In Show   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 22
  Group 1st   Joe Lobb 22
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Joe Purkhiser (Col) N/A
  Best Bred By In Show   Joe Purkhiser (Col) N/A
  Best BBE In Group   Murrel Purkhiser N/A
  Best Of Breed   Murrel Purkhiser 0
  BPIG   Murrel Purkhiser N/A
  Group 1st   Murrel Purkhiser 19
Saturday Best Bred By In Show   Murrel Purkhiser N/A
  Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 0
  BPIG   Joe Purkhiser (Col) N/A
  Group 1st   Joe Purkhiser (Col) 15
Friday Best Puppy In Show   Carlos Quinones N/A
  Best Of Breed   Carlos Quinones 0
  BPIG   Carlos Quinones N/A
  Group 3rd   Carlos Quinones 7

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Richard Paquette 9
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  BPIG   Richard Paquette N/A
Saturday Best Puppy In Show   Richard Paquette N/A
  BPIG   Paul Odenkirchen N/A
  Group 3rd   Paul Odenkirchen 4
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
Friday Best Puppy In Show   Gail Forsythe (Dr) N/A
  BPIG   Shawn Nichols N/A
  Group 2nd   Shawn Nichols 14
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 17
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  BPIG   Ray Smith N/A
  Group 2nd   Ray Smith 12
  Best Of Breed   Ray Smith 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 3rd   Thora Brown 15

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 1st   Kristen Francis 16
  BPIG   Kristen Francis N/A
Saturday Best Puppy In Show   Bruce Fraser N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
  BPIG   Bruce Fraser N/A
Friday Best Puppy In Show   Stephen Dainard N/A
  Best Puppy In Breed   Glen Stark N/A
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  BPIG   Glen Stark N/A
  Group 3rd   Glen Stark 17
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 3rd   Stephen Dainard 16

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Gloria Geringer N/A
  BPIG   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Group 3rd   Bonnie Linnell Clarke 32
  Best Puppy In Breed   Bonnie Linnell Clarke N/A
  Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
Saturday Best Puppy In Show   William Gunn N/A
  BPIG   Gloria Geringer N/A
  Group 2nd   Gloria Geringer 30
  Best BBE In Group   Gloria Geringer N/A
  Best Puppy In Breed   Nancy Tibben N/A
  Best Of Breed   Nancy Tibben 0
Friday Best Bred By In Show   Maida Puterman N/A
  BPIG   Deirdre McKinnon N/A
  Group 3rd   Deirdre McKinnon 14
  Best BBE In Group   Deirdre McKinnon N/A
  Best Puppy In Breed   Maida Puterman N/A
  Best BBE In Group   Maida Puterman N/A
  Best Of Breed   Maida Puterman 0
  Best Puppy In Breed   Deirdre McKinnon N/A
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0

Show Date
Essex County Kennel Club September 03 to September 05, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Patricia Hastings 104 *
  Best Puppy In Show   Patricia Hastings N/A
  BPIG   Robert Denis N/A
  Group 1st   Robert Denis 24
  Best Puppy In Breed   Robert Denis N/A
  Best Of Breed   Robert Denis 0
Sunday Best Puppy In Show   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
  BPIG   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 27
  BPIG   Janet Lobb N/A
  Group 1st   Janet Lobb 31
  Best Puppy In Breed   Sue-Ellyn Rempel N/A
Saturday Best In Show   Janet Lobb 124 *
  Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Best Puppy In Breed   Michael Guy N/A
  Best Of Breed   Michael Guy 0
  BPIG   Joe Lobb N/A
  Group 1st   Joe Lobb 31
  BPIG   Michael Guy N/A
  Group 2nd   Michael Guy 19

Show Date
St. Catharines & District Kennel & Obedience Club August 12 to August 14, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Pamela Bruce N/A
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Best Puppy In Show   Loraine Boutwell N/A
  BPIG   Loraine Boutwell N/A
  Best Puppy In Breed   Loraine Boutwell N/A
  Best Of Breed   Loraine Boutwell 0
Friday Best Puppy In Show   Len Harfield N/A
  Best Puppy In Breed   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Puppy In Breed   Len Harfield N/A
  Best Of Breed   Len Harfield 0
  BPIG   Marilyn O'Neill N/A
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 7
  BPIG   Len Harfield N/A
  Group 3rd   Len Harfield 6

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 24
Saturday Best Puppy In Show   Joyce Love N/A
  Group 2nd   Joyce Love 22
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  BPIG   Joyce Love N/A
Friday BPIG   Christian Molina Galvez (Dr) N/A
  Group 1st   Christian Molina Galvez (Dr) 18
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Paul Stanton N/A
  Best Of Breed   Paul Stanton 0
  BPIG   Paul Stanton N/A
  Group 3rd   Paul Stanton 13
Sunday Best Puppy In Show   Ed Wild N/A
  Group 4th   Ed Wild 12
  BPIG   Ed Wild N/A
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday BPIG   Nicholas De Bedout N/A
  Best Puppy In Breed   Nicholas De Bedout N/A
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
  Best Puppy In Breed   Juan Naveda Carrero N/A
  Group 3rd   Juan Naveda Carrero 16
Saturday Best Puppy In Breed   Guy Jeavons N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  BPIG   Guy Jeavons N/A
  Group 2nd   Guy Jeavons 21
Friday Best Puppy In Show   William Gunn N/A
  Best Puppy In Show   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Puppy In Breed   William Gunn N/A
  Best Of Breed   William Gunn 0
  Best Puppy In Breed   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  BPIG   William Gunn N/A
  Group 2nd   William Gunn 14
  BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
  Group 2nd   Mark Houston-McMillan 12

Show Date
London Canine Association July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Winners Bitch   Ben Wasylyshen N/A
  Best Puppy In Breed   Ben Wasylyshen N/A
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Ben Wasylyshen N/A
Saturday Winners Bitch   Ted Fahlgren N/A
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
  Winners Bitch   Geraldine Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Ted Fahlgren N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Toy Dog Club Of Ontario July 09 to July 09, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Toy Dog Club of Lambton-Kent July 03 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Federico Fernandez 24
  Best Of Breed   Federico Fernandez 0
  BPIG   Federico Fernandez N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 01 to July 04, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Federico Fernandez 98 *
  Best Puppy In Show   Mary White N/A
  Best Puppy In Show   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Betsy Dale 0
  Best Puppy In Breed   Norma Egginton N/A
  Best Of Breed   Norma Egginton 0
  BPIG   Betsy Dale N/A
  Group 1st   Betsy Dale 14
  BPIG   Norma Egginton N/A
  Group 1st   Norma Egginton 14
  Best Puppy In Breed   Betsy Dale N/A
Sunday Best Bred By In Show   Rene Echevarria-Cofino (Dr) N/A
  BPIG   Mary White N/A
  Group 2nd   Mary White 19
  Winners Bitch   Mary White N/A
  Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Mary White N/A
  Best BBE In Group   Mary White N/A
Saturday Best Puppy In Show   Lawrence Sinclair N/A
  BPIG   Cheryl Paterson N/A
  Group 2nd   Cheryl Paterson 14
  Winners Bitch   Cheryl Paterson N/A
  Best Puppy In Breed   Cheryl Paterson N/A
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Cheryl Paterson N/A
Friday BPIG   Joan Beech N/A
  Group 1st   Joan Beech 11
  BPIG   Melvin Beech N/A
  Group 1st   Melvin Beech 15
  Winners Bitch   Joan Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Joan Beech N/A
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Winners Bitch   Melvin Beech N/A
  Best Puppy In Breed   Melvin Beech N/A
  Best Of Breed   Melvin Beech 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Joan Beech N/A
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Melvin Beech N/A

Show Date
Hamilton Kennel Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Kristen Francis N/A
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  BPIG   Lynda Saranchuk N/A
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 5
Saturday Best Bred By In Show   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best BBE In Group   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A
  Group 1st   Mel Saranchuk 7
Friday Best Of Breed   Harold Pybus 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  BPIG   Harold Pybus N/A
  Group 3rd   Harold Pybus 5
  BPIG   Kristen Francis N/A
  Group 1st   Kristen Francis 10

Show Date
Monarch Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  BPIG   Gail Forsythe (Dr) N/A
  Group 2nd   Gail Forsythe (Dr) 17
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 4th   Elaine Whitney 3
Saturday Best Bred By In Show   Kim Leblanc N/A
  Best Bred By In Show   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Best Of Breed   Kim Leblanc 0
  BPIG   Kim Leblanc N/A
  Group 4th   Kim Leblanc 5
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Group 4th   Robert Whitney 5

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Francesca Browning-Christina N/A
  BPIG   Colin Hamilton N/A
  Group 4th   Colin Hamilton 19
  Winners Bitch   Colin Hamilton N/A
  Best Puppy In Breed   Colin Hamilton N/A
  Best Of Breed   Colin Hamilton 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Colin Hamilton N/A
Sunday Group 4th   Frank Washabaugh 26
  Winners Bitch   Frank Washabaugh N/A
  Best Puppy In Breed   Frank Washabaugh N/A
  Best Of Breed   Frank Washabaugh 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Frank Washabaugh N/A
Saturday Winners Bitch   Robert Hutton N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Hutton N/A
  Best Of Breed   Robert Hutton 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Robert Hutton N/A
Friday Best Bred By In Show   Fabio Amorim N/A
  BPIG   Fabio Amorim N/A
  Group 4th   Fabio Amorim 31
  Winners Bitch   Fabio Amorim N/A
  Best Puppy In Breed   Fabio Amorim N/A
  Best Of Breed   Fabio Amorim 0
  1st Bred By Exhibitor Bitch Class   Fabio Amorim N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By