GCHX.Motlikru-Buaidh Kryptonite.HC.RN.
Bearded Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Clark - (Male)
Owner: Trina Neil, Susan Lybrand, Nellie Neil
Breeder: Trina Neil, Nellie Neil, Edwina Miller
Handler: Trina Neil
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 2
Group Ranking: 14 13 14 11 14
All Breed Ranking: 111 103 109 93 93

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 6 4 2 2   0 1 0 0 1   841
Win Record - 2018
Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   James Frederiksen N/A
Saturday Best Of Breed   Jon Cole 3 (1-0-2-1)
Friday Group 4th   Ekarat Sangkunakup 43
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 3 (1-0-2-1)

Show Date
Alberta Kennel Club August 03 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Margaret Jones 69
  Best Of Breed   Margaret Jones 14
Friday Group 3rd   Sergio Pizzorno 83
  Best Of Breed   Sergio Pizzorno 22

Show Date
Bearded Collie Club Of Canada [National] August 03 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Bea Sawka N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 12 to July 15, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2 (0-0-2-1)
Friday Group 3rd   Sandy Alexander 36
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2 (0-0-2-1)
Thursday Select Dog   Maribel Sy N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 12 to July 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 24
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 2

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Javier Ramirez Gomez 24
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
Sunday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 0
Saturday Group 2nd   Kathrine Grant 27
  Group 2nd   Tempest Deptuch 31
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Judith Shurb 31
  Group 1st   Larry Kereluke 37
  Best Of Breed   Judith Shurb 1
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Sunday Best In Show   Wendy Maisey 169
  Group 1st   Wendy Maisey 43
  Best Of Breed   Wendy Maisey 1
Saturday Reserve Best In Show   Guy Jeavons 151
  Group 1st   Lynn White 42
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 42
  Best Of Breed   Lynn White 1
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1
Friday Group 2nd   Joe Lobb 27
  Group 1st   Janet Lobb 42
  Best Of Breed   Joe Lobb 1
  Best Of Breed   Janet Lobb 1

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 8 8 N/A N/A N/A
Group Ranking: 135 135 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 857 856 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 0 0 0   0 0 0 0 0   99
Win Record - 2017
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 17 to November 19, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Janet Lobb 32
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Joe Lobb 33
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich N/A
  Group 1st   Brenton Wright 16
  Group 1st   Nancy Popovich 18
  Best Of Breed   Brenton Wright 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 10 10 11 13 11
All Breed Ranking: 70 69 91 116 113

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 17 7 9 14   0 0 0 0 3   1256
Win Record - 2015
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 20 to November 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 31
  Group 3rd   Heather Langfeld 22
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Saturday Group 1st   William Byrne 37
  Best Of Breed   Judith Byrne 1
  Best Of Breed   William Byrne 1
Friday Group 1st   Peter Machen 33
  Group 1st   Alan Ewles 32
  Best Of Breed   Peter Machen 1
  Best Of Breed   Alan Ewles 1

Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 15
  Best Of Breed   Ray Smith 1
Saturday Group 2nd   Richard Lopaschuk 21
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Friday Best In Show   Gloria Kerr 168 *
  Group 1st   Gloria Kerr 31
  Group 3rd   Brenton Wright 19
  Best Of Breed   Brenton Wright 1
  Best Of Breed   Gloria Kerr 1

Show Date
Battle River Canine Association October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 69
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Group 1st   Richard Lewis 73
  Best Of Breed   Richard Lewis 2
Friday Group 1st   Joe Lobb 72
  Best Of Breed   Joe Lobb 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   William Gunn N/A
  Group 1st   William Gunn 19
  BPIG   William Gunn N/A
  Best Of Breed   William Gunn 0
Saturday Best Puppy In Show   Wayne Thompson N/A
  Group 3rd   Wayne Thompson 15
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Group 1st   Barbara du Pree 16
  BPIG   Barbara du Pree N/A
  Best Of Breed   Barbara du Pree 0

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 04 to September 07, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Michael Gelinas N/A
  BPIG   Sandy Gelinas N/A
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 1
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 12
  BPIG   Michael Gelinas N/A
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 1
Friday Best Of Breed   Patricia Trotter 1

Show Date
Sagebrush Working Herding & Obedience Club Of B.C September 04 to September 06, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Hill 7
  Best Of Breed   Michael Hill 1
Saturday Group 4th   Larry Kereluke 15
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 1
Friday Best Puppy In Show   Terry Carter N/A
  Group 4th   Catherine Barlow 6
  BPIG   Catherine Barlow N/A
  Group 4th   Terry Carter 5
  BPIG   Terry Carter N/A
  Best Of Breed   Catherine Barlow 1
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michel Chaloux N/A
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Aramis (Joy) Lim N/A
  BPIG   Karen Day N/A
  Best Of Breed   Karen Day 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Group 4th   Jean McErlane 49
  BPIG   Jean McErlane N/A
  Best Of Breed   Jean McErlane 0
Thursday Best Of Breed   Pamela Bruce 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Patricia Cummins 2
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 2
Thursday Best Of Breed   Judith Taylor 2

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 5
Sunday Best Of Breed   Joanne Sewell 6
Saturday BPIG   Virginia Lyne N/A
  Best Of Breed   Virginia Lyne 7
Friday BPIG   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 6

Show Date
Medicine Hat Canine Association July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Maisey N/A
  Best Puppy In Show   Wendy Maisey N/A
  Group 1st   Wendy Maisey 16
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 3rd   Allan Brown 15
  BPIG   Allan Brown N/A
  Group 3rd   Donald Fitzsimmons 12
  BPIG   Donald Fitzsimmons N/A
  Best Of Breed   Allan Brown 0
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Neil Graves 0

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 10 to July 13, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Alex Yu-Feng Zee N/A
  BPIG   Chris Graham N/A
  Best Of Breed   Chris Graham 0
Sunday Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 0
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 1
Friday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Group 4th   Federico Fernandez 30
  BPIG   Federico Fernandez N/A
  Best Of Breed   Federico Fernandez 1

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Michael Lanctot N/A
  Group 3rd   Michael Lanctot 8
  BPIG   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Saturday Best Puppy In Show   Patricia Lanctot N/A
  Group 4th   Patricia Lanctot 4
  BPIG   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Puppy In Show   Patricia Taylor N/A
  Group 4th   Corinne Walker 1
  Group 1st   Patricia Taylor 12
  BPIG   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   David Denis 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Linda Kraft 8
  BPIG   Linda Kraft N/A
  Group 2nd   Judy McVeigh 14
  BPIG   Judy McVeigh N/A
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0
Saturday BPIG   Michael Shoreman N/A
  Group 4th   Rosemary Shoreman 9
  BPIG   Rosemary Shoreman N/A
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
Friday Best Puppy In Show   Denise Cornelssen N/A
  BPIG   Laura Thompson N/A
  BPIG   Denise Cornelssen N/A
  Best Of Breed   Laura Thompson 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Prairie Canine Academy June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Stephen Andrews 20
  BPIG   Stephen Andrews N/A
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0
Saturday Group 1st   Barbara Heal 28
  BPIG   Barbara Heal N/A
  Best BBE In Group   Barbara Heal N/A
  Group 4th   Michel Bouchard 22
  BPIG   Michel Bouchard N/A
  Best BBE In Group   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 18
  Group 1st   Patricia Cummins 26
  BPIG   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Best Of Breed   Patricia Cummins 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Saturday Group 3rd   Lee Anne Bateman 11
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Friday Best Puppy In Show   Joy Lynne Huntley N/A
  Group 2nd   Larry Kereluke 15
  BPIG   Larry Kereluke N/A
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  Group 4th   Yvonne Savard 13
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3
Sunday Best Of Breed   Michelle Scott 3
Saturday Group 2nd   Margaret Moran McQuinn 10
  BPIG   Margaret Moran McQuinn N/A
  BPIG   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 3
  Best Of Breed   Richard Paquette 3

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 20
  BPIG   Thora Brown N/A
  Best Of Breed   Thora Brown 2
Saturday Best Puppy In Show   Alan Ewles N/A
  BPIG   Alan Ewles N/A
  BPIG   Mary White N/A
  Best Of Breed   Mary White 2
  Best Of Breed   Alan Ewles 2
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 2

Show Date
Saskatoon Working & Herding Dog Association May 02 to May 02, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 4

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   William Gunn N/A
  Best Of Breed   William Gunn 2
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 2

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 23
  BPIG   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 3rd   Lucie Paradis 28
  BPIG   Lucie Paradis N/A
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 1st   Elaine Whitney 26
  BPIG   Elaine Whitney N/A
  Group 1st   Robert Whitney 30
  BPIG   Robert Whitney N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 03 to April 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Houston Clark 6

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Wendy Maisey 37
  BPIG   Wendy Maisey N/A
  Best Of Breed   Wendy Maisey 3
  Best Of Breed   Rita Walker 3

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2016

Win Record - 2016
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club April 02 to April 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Karen Graham Banman 70.0
Saturday Novice B   Karen Graham Banman 90.0
  Novice B   Cathie Newans 85.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By