GCh Maplemyst's Moonshadow
Finnish Lapphund
(Click on breed to view standings)

Call Name: Lüka - (Male)
Owner: Edward Rule, Shirley Rule
Breeder: Manon Briseboise
Conformation Handler: Noreena Seery
Performance Handler: Noreena Seery
Website: http://www.maplemyst.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 74 72 68 66 58
All Breed Ranking: 464 451 429 422 387

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 3 4   0 0 0 0 1   206
Win Record - 2018
Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   James Moses N/A

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 3 (1-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Working & Herding Club Of Southern Ontario August 12 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynn White 3

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 10 to August 13, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Edgar Bajona 3 (1-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Michael Gelinas 3 (1-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Gelinas 1 (1-0-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club August 01 to August 03, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Robert Rowbotham 13
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Judi Elford 4 (0-2-2-1)
Wednesday Group 3rd   William Byrne 24
  Best Of Breed   William Byrne 4 (0-2-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anna Hewson 21
  Best Of Breed   Anna Hewson 4 (1-0-4-0)
Saturday Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 4 (1-0-4-0)
Friday Select Dog LTD Breed Show Diane Adorno-LeGrande N/A
  Best Of Breed   Maribel Sy 4 (1-0-4-0)
Thursday Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (1-0-3-0)

Show Date
Kawartha Kennel Club July 07 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 9
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-1-1-1)
Saturday Select Dog   Richard Paquette N/A
  Select Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club July 05 to July 06, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   David Swartwood 18
  Best Of Breed   David Swartwood 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (1-1-2-1)
Thursday Best Of Breed   Sean Shields 4 (1-1-2-1)
  Best Of Breed   Tony Vandendool 3 (1-1-1-1)

Show Date
Hamilton Kennel Club June 22 to June 24, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Cathy Delmar 17
  Best Of Breed   Cathy Delmar 5 (3-0-2-1)
Saturday Group 3rd   Dianne Miller 18
  Best Of Breed   Dianne Miller 6 (3-1-2-1)
Friday Group 3rd   Terry Gains 14
  Group 4th   Sean Delmar 13
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Sean Delmar 3 (1-1-1-1)

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 4

Show Date
Victoria County Kennel Club April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 6

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Baby Puppy In Group   Thomas Nesbitt N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By