Ch Shawndee Witch Ride of Tanaire
Airedale Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Scarlett - (Female)
Owner: Carol Robson
Breeder: Carol Robson & Helen Blonski
Handler: Carol Robson
Website: http://www.shawndee.ca/

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 21 21 23 22 21
All Breed Ranking: 270 268 268 251 253

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 10 7 5   0 0 0 0 1   324
Win Record - 2015
Show Date
Wheat City Kennel Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 1
Saturday Best Of Breed   Ray Smith 1
Friday Group 3rd   Brenton Wright 14
  Group 4th   Russel Fletcher 11
  Best Of Breed   Russel Fletcher 1
  Best Of Breed   Brenton Wright 1

Show Date
Fort Garry Kennel Club September 11 to September 13, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Wayne Thompson 7
  Best Of Breed   William Gunn 1
Saturday Group 2nd   William Gunn 9
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1
Friday Group 2nd   Lee Steeves 8
  Best Of Breed   Lee Steeves 1

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 1

Show Date
All Terrier Club Of Alberta July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 6

Show Date
Alberta Kennel Club / Purina National July 31 to August 03, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Ekarat Sangkunakup 87
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 6

Show Date
Airedale Terrier Club of Canada July 31 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Edd Bivin N/A

Show Date
Portage Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 10
  Group 1st   Patricia Taylor 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ainslie Mills 3
  Group 2nd   Terry Carter 4
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Terry Carter 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Best Of Breed   James Ham 0

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 22 to May 24, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
Saturday Group 2nd   Nancy Popovich 11
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
Friday Group 1st   Larry Kereluke 12
  Best Of Breed   Larry Kereluke 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Yvonne Savard 3
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Group 4th   Michelle Scott 3
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Group 3rd   Sandra Anderson 2
  Group 2nd   Richard Paquette 4
  Best Of Breed   Sandra Anderson 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0

Show Date
Mid Canada Dog Association May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Alan Ewles 10
  Best Of Breed   Alan Ewles 0
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Friday Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 13
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Group 2nd   Lucie Paradis 14
  Best Of Breed   Lucie Paradis 0
Friday Group 2nd   Elaine Whitney 13
  Group 3rd   Robert Whitney 11
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Olga Gagne 12
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Saturday Group 1st   Sharon Derrick 16
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Friday Group 2nd   Wendy Maisey 12
  Best Of Breed   Rita Walker 0
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 14 to February 16, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Karen Doyle 0
  Best Of Breed   Katelon Bajona-Fox 0
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 8
  Group 3rd   Martin Doherty 6
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Martin Doherty 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By