Ch. Vanderbilt's Feeling Lucky
Samoyed
(Click on breed to view standings)

Call Name: Dice - (Male)
Owner: Susan Dollevoet, Judi Elford, Blair Elford
Breeder: Judi Elford
Conformation Handler: Susan Dollevoet
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 9 5 N/A N/A N/A
Group Ranking: 118 99 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 753 636 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 2   0 0 0 0 0   55
Win Record - 2024
Show Date
Kelowna Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 3 (0-2-2-0)
  Best Puppy In Breed   Shawn Nichols N/A
  Group 4th   Shawn Nichols 14
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (0-2-2-0)
Sunday Best Puppy In Breed   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (0-2-2-0)
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class LTD Breed Show Wayne Thompson N/A
  Best Puppy In Breed   Brenton Wright N/A
  Best Of Winners   Brenton Wright (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Brenton Wright 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog   Brenton Wright (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Brenton Wright N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Wayne Thompson N/A
  Best Of Winners LTD Breed Show Wayne Thompson (1-2-0-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Wayne Thompson 2 (1-2-0-0)
  Winners Dog LTD Breed Show Wayne Thompson (1-2-0-0)
  Best Puppy in Limited Breeds Show   Wayne Thompson N/A
Friday Best Puppy In Breed   Mike Jackman N/A
  Best Of Winners   Mike Jackman (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Mike Jackman 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Mike Jackman (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Mike Jackman N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 09 to May 12, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Mary White N/A
  Best Of Winners   Mary White (1-1-1-2)
  Best Of Breed   Mary White 4 (1-1-1-2)
  Winners Dog   Mary White (1-1-1-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Mary White N/A
Saturday Winners Dog   Fernando Navia (Dr) (1-1-1-2)
  1st Junior Puppy Dog Class   Fernando Navia (Dr) N/A
Friday Group 4th   Patricia Nemirovsky-Alsina 25
  Best Puppy In Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina N/A
  Best Of Winners   Patricia Nemirovsky-Alsina (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky-Alsina 3 (1-1-1-1)
  Winners Dog   Patricia Nemirovsky-Alsina (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Nemirovsky-Alsina N/A
Thursday Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Winners   Tannis Postma (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 1 (1-1-0-0)
  Winners Dog   Tannis Postma (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Tannis Postma N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Lee Whittier N/A
Saturday Best Baby Puppy In Group   Richard Lewis N/A
Friday Best Baby Puppy In Group   Darle Heck N/A
Thursday Best Baby Puppy In Group   Lynne Harwood N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By