Ch Taja Knox Your Sox Off
Chinese Crested Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Knox - (Male)
Owner: Shelley Donally, Clint Donally, Tara Jamani
Breeder: Tara Jamani
Conformation Handler: Ally Donally, Clint Donally
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 8 8 11 8 N/A
Group Ranking: 107 88 114 73 N/A
All Breed Ranking: 715 606 803 515 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 2 0 0   0 0 0 0 0   59
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Maribel Sy 2 (0-1-2-0)
  Select Dog   Patricia Taylor N/A
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 2 (0-1-2-0)
  Select Dog   Ainslie Mills N/A
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 19
Saturday Select Dog   Patricia Lanctot N/A
  Select Dog   Michael Lanctot N/A
Friday Group 2nd   David Denis 21
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   David Denis 2 (0-1-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Mario Knoll 14 (4-5-4-2)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 12 12 11 9 12
Group Ranking: 135 134 128 115 132
All Breed Ranking: 939 918 869 815 894

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 2 0 1   0 0 0 0 0   96
Win Record - 2023
Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rita Walker N/A
  Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Lynn White N/A
  Best Of Breed   Lynn White 7 (2-3-2-1)
  Select Dog   Ted Fahlgren N/A
Friday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Best Of Breed   Dianne Ivey 7 (2-3-2-1)
  Select Dog   Pierrette McLean N/A
  BPIG   Dianne Ivey N/A
  Group 4th   Dianne Ivey 16

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 28 to August 30, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Puppy In Show   Ron Mahon N/A
  BPIG   Ron Mahon N/A
  Group 1st   Ron Mahon 23
  Best Puppy In Breed   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Best Puppy In Breed   Ron Mahon N/A
  Best Of Breed   Ron Mahon 10 (3-4-3-1)
Tuesday BPIG   Stewart Dankner N/A
  Select Dog   Cheryl Myers-Egerton N/A
  Best Puppy In Breed   Stewart Dankner N/A
  Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A
Monday Best Puppy In Show   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Show   William Byrne N/A
  Best Of Winners   William Byrne (5-5-1-1)
  Best Of Breed   William Byrne 11 (5-5-1-1)
  Winners Dog   William Byrne (5-5-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   William Byrne N/A
  BPIG   Judith Byrne N/A
  Group 2nd   Judith Byrne 22
  BPIG   William Byrne N/A
  Group 2nd   William Byrne 23
  Best Puppy In Breed   Judith Byrne N/A
  Best Of Winners   Judith Byrne (4-4-1-1)
  Best Of Breed   Judith Byrne 9 (4-4-1-1)
  Winners Dog   Judith Byrne (4-4-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Byrne N/A
  Best Puppy In Breed   William Byrne N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 21 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Carol Graham (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 2 (1-0-2-0)
  Winners Dog   Patricia Taylor (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
Saturday Winners Dog   Patricia Lanctot (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
Friday Winners Dog   Donna Conod (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Donna Conod N/A
  Winners Dog   Terry Gains (1-0-2-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Terry Gains N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
Sunday Winners Dog   Carmen Haller (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carmen Haller N/A
  Winners Dog   Brenton Wright (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Brenton Wright N/A
Saturday Winners Dog   Nancy Popovich (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Popovich N/A
  Winners Dog   Lee Anne Bateman (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
Friday Winners Dog   Edna St Hilaire (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Edna St Hilaire N/A
  Best Puppy In Breed   Judith Shurb N/A
  Winners Dog   Judith Shurb (1-0-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Judith Shurb N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Stephen Dainard N/A
  Reserve Winners Dog   David Denis N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   David Denis N/A
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 3 (2-0-1-1)
  Winners Dog   Stephen Dainard (2-0-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Stephen Dainard N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Judy McVeigh N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Judy McVeigh N/A
  Reserve Winners Dog   Honey Glendinning N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Bonnie Derry N/A
  Reserve Winners Dog   Lee Anne Bateman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Lee Anne Bateman N/A
  Best Puppy In Breed   Bonnie Derry N/A
  Winners Dog   Bonnie Derry (2-0-1-1)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Barbara Heal N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By