Ch Milo's He Shoots He Skors At Leedal
Dalmatian
(Click on breed to view standings)

Call Name: Skor - (Male)
Owner: Larry Leeder . Andre Mcallister
Breeder: Doris Mcallister
Conformation Handler: Larry Leeder
Website: https://www.leedalmatians.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 17 16 14 13 11
Group Ranking: 142 136 128 120 100
All Breed Ranking: 1164 1133 1080 1015 884

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   74
Win Record - 2023
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joe Lobb N/A
Saturday Select Dog   Vickie Umpleby N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Opposite Sex   Richard Paquette N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   John Rowton N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Betty Pirs N/A
Thursday Best Of Opposite Sex   Christian Gomez N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A
  Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Best Of Opposite Sex   Lee Anne Bateman N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Edna St Hilaire N/A
  Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Grant Townsend N/A
Sunday Select Dog   Brenton Wright N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A
  Best Of Opposite Sex   Stephen Dainard N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Judy McVeigh N/A
  Select Dog   Honey Glendinning N/A
Friday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Opposite Sex   Bonnie Derry N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Anna Hewson N/A
  Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Anderson N/A
  Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Donna Conod N/A
  Best Of Opposite Sex   Mike Jackman N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   James Moses N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 20 to May 21, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Raymond Yurick N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Taylor N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Heather Brennan N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Honey Glendinning N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Joyce Love N/A
Friday Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 05 to May 07, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Dianne Miller N/A
Friday Select Dog   Olga Gagne N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Ted Fahlgren 10 (0-1-4-6)
  Group 2nd   Ted Fahlgren 74
Friday Select Dog   Ed Wild N/A

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 48 43 41 39
Group Ranking: 563 536 499 462
All Breed Ranking: 4505 4231 3961 3636

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Winners Dog   John Rowton (1-0-4-3)
  1st Open Dog Class   John Rowton N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday 1st Open Dog Class   Carol Graham N/A
  Best Of Winners   Carol Graham (2-2-3-2)
  Winners Dog   Carol Graham (2-2-3-2)
Friday Winners Dog   Joyce Love (1-2-1-1)
  1st Open Dog Class   Joyce Love N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   David Swartwood (2-3-3-4)
  1st Open Dog Class   David Swartwood N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Dianne Ivey N/A
  1st Open Dog Class   Dianne Ivey N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Open Dog Class   Cindy Lane N/A
Saturday 1st Open Dog Class   Linda Kraft N/A
Friday 1st Open Dog Class   Robert Rowbotham N/A
Thursday 1st Open Dog Class   Brian Reid N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Hisayoshi Kadowaki (1-2-1-3)
  1st Open Dog Class   Hisayoshi Kadowaki N/A
Sunday Winners Dog   John Constantine-Amodei (1-2-1-4)
  1st Open Dog Class   John Constantine-Amodei N/A
Saturday Winners Dog LTD Breed Show Thora Brown (1-1-1-3)
  1st Open Dog Class LTD Breed Show Thora Brown N/A
  Best Of Winners   Susan Ross Godek (1-3-1-4)
  Winners Dog   Susan Ross Godek (1-3-1-4)
  1st Open Dog Class   Susan Ross Godek N/A
Friday 1st Open Dog Class   Wendy Paquette N/A
  Reserve Winners Dog   Wendy Paquette N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A
  Winners Dog   Stewart Dankner (1-1-0-2)
  1st Open Dog Class   Stewart Dankner N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Johnny Shoemaker N/A
  Winners Dog   Johnny Shoemaker (1-1-0-2)
  1st Open Dog Class   Johnny Shoemaker N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-2-0-2)
  1st Open Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
Friday Best Puppy In Breed   David Denis N/A
  Best Of Winners   David Denis (1-1-0-2)
  Best Of Breed   David Denis 3 (1-1-0-2)
  Winners Dog   David Denis (1-1-0-2)
  1st Open Dog Class   David Denis N/A

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Nancy Popovich (1-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Tannis Postma N/A
  Best Of Winners   Tannis Postma (1-1-1-2)
  Winners Dog   Tannis Postma (1-1-1-2)
Saturday Winners Dog   Joy Hodgkinson (1-1-1-2)
  Winners Dog   Honey Glendinning (1-1-1-2)
Friday Best Of Winners   Letitia Bett (1-1-1-2)
  Winners Dog   Letitia Bett (1-1-1-2)
  Best Puppy In Breed   Letitia Bett N/A
  Winners Dog   Charles Bett (1-1-1-2)

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
  Winners Dog   Michael Lanctot (1-1-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
  Winners Dog   Patricia Lanctot (1-1-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Saturday Winners Dog   Thomas Alexander (1-0-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  Best Of Opposite Sex   Geraldine Taylor N/A
  Winners Dog   Geraldine Taylor (1-0-0-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Geraldine Taylor N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Friday Reserve Winners Dog   Ainslie Mills N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Ainslie Mills N/A
  Reserve Winners Dog   Yvonne Savard N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Dianne Ivey N/A
  Reserve Winners Dog   Dianne Ivey N/A
  2nd Open Dog Class   Dianne Ivey N/A
Sunday 2nd Open Dog Class   Margaret Jones N/A
Saturday 2nd Open Dog Class   Nancy Simmons N/A
Friday Reserve Winners Dog   Marilyn O'Neill N/A
  2nd Open Dog Class   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Winners Dog   Janet Lobb N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
Sunday Reserve Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Karen Day N/A
  Reserve Winners Dog   Karen Day N/A
Friday Winners Dog   Mel Saranchuk (2-5-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   Valerie Hansen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Valerie Hansen N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Wayne Thompson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wayne Thompson N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Guy Jeavons N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Guy Jeavons N/A
Friday Reserve Winners Dog   Joan Colbourn N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Joan Colbourn N/A

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Glen Stark N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By