GCh Romar’s Wendy You Want To Eat CGN
Bearded Collie
(Click on breed to view standings)

Call Name: Eddie - (Male)
Owner: Sean Beattie
Breeder: Marsha Rienzo, Romar Bearded Collies
Conformation Handler: Peter Scott; Kathryn Beattie
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Pamela Bruce N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Stewart Dankner N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 21 20 18 17 16
Group Ranking: 657 647 621 593 535
All Breed Ranking: 3943 3879 3693 3504 3234

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   6
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Virginia Lyne N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Sandy Alexander N/A
Sunday Best Of Breed   Joanne Paulk 6 (0-3-2-2)
Saturday Select Dog   Garry Newton N/A
Friday Select Dog   Michael Yates N/A

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 12 12 12 12 16
Group Ranking: 172 166 155 146 248
All Breed Ranking: 955 927 885 839 1432

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 6 2   0 0 0 0 0   88
Win Record - 2018
Show Date
Essex County Kennel Club September 01 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Ed Wild 4
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Kathrine Grant 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Thomas Alexander 7
  Group 3rd   Kathrine Grant 8
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (1-0-1-0)
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 17
  Group 4th   Patricia Taylor 13

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to August 31, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Anna Hewson 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (1-0-1-0)
  Group 3rd   Anna Hewson 9
  Group 3rd   Barbara Arndt 10

Show Date
Nickel District Kennel Club March 30 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Anna Hewson 11
  Group 4th   Johan Becerra-Hernandez 9
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Saturday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Philip Wendling 0
Friday Best Of Opposite Sex   Doug Windsor N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Schira N/A

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 24 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Elizabeth Muthard N/A
  Select Dog   Charles Olvis N/A
Saturday Select Dog   Sue-Ellyn Rempel N/A
  Select Dog   Ed Wild N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 22 25 N/A N/A N/A
Group Ranking: 463 625 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 2762 3843 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   16
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Brian Reid N/A
Thursday Best Of Breed   Bruce Owen 5 (3-2-1-0)
Wednesday Winners Dog   Jeremy Browne (4-2-0-0)
  Best Of Winners   Jeremy Browne (4-2-0-0)
  1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Best Of Breed   Jeremy Browne 5 (4-2-0-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Winners Dog   Benny Blid von Schedvin N/A
  1st Open Dog Class   William (Bill) Shelton N/A
Saturday Best Of Breed   Nina Karlsdotter 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   Nina Karlsdotter (2-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Nina Karlsdotter N/A
Friday Best Of Breed   William (Bill) Shelton 1 (2-0-0-0)
  Winners Dog   William (Bill) Shelton (2-0-0-0)
  1st Open Dog Class   Benny Blid von Schedvin N/A

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 05, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1
  Best Of Breed   Wendy Paquette 1
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 1
  Best Of Breed   Ainslie Mills 1

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 28 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 714 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 4949 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   2
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Winners Dog   Davor Javor (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Davor Javor N/A
  Best Of Winners   Davor Javor (1-2-0-0)
  Best Of Breed   Davor Javor 2 (1-2-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Davor Javor N/A
Monday Reserve Winners Dog   Irene Latchford N/A
  2nd Junior Puppy Dog Class   Irene Latchford N/A
Sunday Winners Dog   Doug Gaudin (1-2-0-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Opposite Sex   Doug Gaudin N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Gaudin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By