MBIS BISS CH. Hope Wind He's So Rav'n
Australian Shepherd
(Click on breed to view standings)

Call Name: Rave - (Male)
Owner: Sarah Baryluk
Breeder: Deborah Tapp & Kristin Elmini
Handler: Sarah Baryluk
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Veteran In Group   Olga Gagne N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 40 39 38 37 34
Group Ranking: 285 277 269 259 242
All Breed Ranking: 1881 1848 1757 1666 1553

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   33
Win Record - 2014
Show Date
Argus Kennel Club June 27 to June 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 3rd   Sandy Alexander 9
  Best Of Breed   Sandy Alexander 2
Friday Group 4th   Alan Bennett 10
  Best Of Breed   Alan Bennett 5
  Group 3rd   Thomas Alexander 12
  Best Of Breed   Thomas Alexander 5

2013

Dec. 2013 Nov. 2013 Oct. 2013 Sept.2013 Aug. 2013
Breed Ranking: 4 4 4 4 4
Group Ranking: 25 25 23 22 20
All Breed Ranking: 187 181 173 153 139

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 0 8 1 2 1   0 0 0 0 0   530
Win Record - 2013
Show Date
Argus Kennel Club June 21 to June 23, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 4
  Best Of Breed   Charles Cyopik 4
  Group 1st   Sheila Verhulst 28
Saturday Best Of Breed   Thomas Touzel 5
  Best Of Breed   Kim Leblanc 5
  Group 3rd   Kim Leblanc 20
Friday Best In Show   Sheila Verhulst 101
  Best Of Breed   Robert Verhulst 4
  Best Of Breed   Larry Kereluke 4
  Group 4th   Robert Verhulst 10
  Group 1st   Larry Kereluke 30

Show Date
Mid Canada Dog Association May 10 to May 12, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Phyllis Pancel 5
  Best Of Breed   Michel Bouchard 5
  Group 1st   Michel Bouchard 22
  Group 3rd   Phyllis Pancel 18
Saturday Best Of Breed   Marilyn Foulds 5
  Best Of Breed   Deborah Graffmann 5
  Group 1st   Marilyn Foulds 20
  Group 1st   Deborah Graffmann 23
Friday Best Of Breed   Philip Wendling 5
  Group 2nd   Philip Wendling 20

Show Date
Lakehead Kennel Club May 03 to May 05, 2013
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Susan Quesnel 36
  Best Of Breed   Susan Quesnel 5
Saturday Best In Show   Neil Graves 186
  Group 1st   Neil Graves 37
  Best Of Breed   Neil Graves 6
Friday Group 1st   Judi Elford 37
  Best Of Breed   Judi Elford 6

2012

Dec. 2012 Nov. 2012 Oct. 2012 Sept.2012 Aug. 2012
Breed Ranking: 2 1 1 1 1
Group Ranking: 18 17 18 19 20
All Breed Ranking: 126 124 117 140 130

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 10 11 5 5   0 0 0 0 0   897
Win Record - 2012
Show Date
Wheat City Kennel Club November 16 to November 18, 2012
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Thomas Alexander 10
  Group 2nd   Thomas Alexander 35

Show Date
Fort Garry Kennel Club October 06 to October 08, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 1
  Group 2nd   Brenton Wright 19
Sunday Best Of Breed   Sheila Verhulst 1
  Group 4th   Sheila Verhulst 19
Saturday Best In Show   Deborah Graffmann 175
  Best Of Breed   David Paterson 1
  Group 1st   David Paterson 19

Show Date
Thunder Bay Kennel & Training Club September 14 to September 16, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn Foulds 29
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 5
Friday Group 4th   Michael Shoreman 7
  Best Of Breed   Michael Shoreman 4

Show Date
Manitoba Canine Association August 16 to August 19, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 5
Thursday Group 4th   Larry Kereluke 42
  Best Of Breed   Larry Kereluke 3

Show Date
Portage Kennel Club June 29 to July 01, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Skip Stanbridge 6
Saturday Group 2nd   Lee Anne Bateman 23
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5
Friday Group 1st   Michel Chaloux 17
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0

Show Date
Argus Kennel Club June 22 to June 24, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Butch MacDonald 0
  Group 2nd   Butch MacDonald 18
Saturday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 3rd   Sue-Ellyn Rempel 18
  Group 1st   Thomas Alexander 28
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Garry Allan 0
  Group 2nd   Garry Allan 24
  Group 1st   Sandy Alexander 28

Show Date
Kenora & District Dog Club June 15 to June 17, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 4
  Best Of Breed   Phyllis Wolfish 4
  Group 4th   Thomas Nesbitt 16
Saturday Best Of Breed   Michael Shoreman 3
  Group 2nd   Michael Shoreman 25
Friday Group 3rd   Tim Doxtater 16
  Best Of Breed   Donald Emslie 3
  Best Of Breed   Tim Doxtater 3

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 25 to May 27, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Group 4th   Doug Windsor 9
  Best Of Breed   Doug Windsor 0

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 19 to May 21, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Sandy Alexander 43
  Best Of Breed   Sandy Alexander 7

Show Date
Mid Canada Dog Association May 11 to May 13, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 18
  Group 1st   Leslie Rogers 15
  Best Of Breed   Leslie Rogers 0
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Saturday Group 2nd   Karsten Kaemling 16
  Group 1st   John B. Ross 17
  Best Of Breed   John B. Ross 0
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 0
Friday Group 3rd   Geraldine Taylor 9
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 04 to May 06, 2012
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Donna Cole 49
  Best Of Breed   Donna Cole 12

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 27 to April 29, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 2nd   Robert Whitney 29
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
Friday Best Of Breed   Donna Conod 0
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0

Show Date
Northwinds Dog Club March 23 to March 25, 2012
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 1
  Best Of Breed   Allan Brown 1
  Group 2nd   Allan Brown 22
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 2
  Best Of Breed   Rick Fehler 2
  Group 2nd   Thomas Alexander 23
Friday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 1st   Sandy Alexander 23
  Group 3rd   Mel Saranchuk 13

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 20, 2012
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Beverly Capstick 5
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 7
Saturday Best Of Breed   Denise Cornelssen 5
  Group 2nd   Denise Cornelssen 34
Friday Best Of Breed   John Rowton 5

2011

Dec. 2011 Nov. 2011 Oct. 2011 Sept.2011 Aug. 2011
Breed Ranking: 3 2 3 3 3
Group Ranking: 21 20 31 28 24
All Breed Ranking: 174 169 238 213 194

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 5 4 4 4   0 0 0 0 1   671
Win Record - 2011
Show Date
Canadian National Australian Shepherd Association November 19 to November 19, 2011
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bud Haverstock 23

Show Date
Wheat City Kennel Club November 18 to November 20, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Neil Graves 13
  Group 1st   Neil Graves 47
Saturday Best Of Breed   Jack Kilgour 14
  Group 2nd   Jack Kilgour 56

Show Date
Red Deer & District Kennel Club November 04 to November 06, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 7
  Group 2nd   Javier Ramirez Gomez 42
Saturday Group 2nd   Sandy Alexander 50
  Best Of Breed   Sandy Alexander 7

Show Date
Lakehead Kennel Kennel July 23 to July 24, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joan Beech 27
  Group 3rd   Brian Taylor 11
  Best Of Breed   Brian Taylor 0
  Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Argus Kennel Club June 24 to June 26, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1
Saturday Group 4th   Jack Kilgour 7
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 22
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 1
  Best Of Breed   Jack Kilgour 1
Friday Best Of Breed   Christopher Neilson 0
  Group 4th   Christopher Neilson 6
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Kenora & District Dog Club June 17 to June 19, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Lanctot 10
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2
  Group 2nd   Patricia Lanctot 26
  Best Of Breed   Michael Lanctot 2
Saturday Group 4th   Bart Miller 18
  Best Of Breed   Joan Bulger 2
  Best Of Breed   Bart Miller 2
Friday Best In Show   Donna Cole 165
  Group 1st   Donna Cole 38
  Group 1st   Denise Cornelssen 39
  Best Of Breed   Donna Cole 2
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2

Show Date
Lakehead Kennel Club April 29 to May 01, 2011
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Sandy Alexander 45
  Best Of Breed   Sandy Alexander 5
Saturday Group 3rd   Carmen Haller 31
  Best Of Breed   Carmen Haller 5
Friday Group 1st   Terry Carter 42
  Best Of Breed   Terry Carter 1

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By