BPIS GCH Peregrine's Semper Fidelis
Pointer (German Short-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Normandy - (Male)
Owner: Daniel Watwood
Breeder: Leah M Thorsteinson
Conformation Handler: Bettyanne Taylor-Watwood
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2020

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 3 3 1 1
Group Ranking: 38 38 38 30 27
All Breed Ranking: 163 163 163 123 121

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   66
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Terry Carter 59
  Best Of Breed   Terry Carter 5 (1-1-2-2)
Saturday Best Of Breed   Danik Dancause 5 (1-1-2-2)
Friday Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (0-1-1-1)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 3 3 3 5 6
Group Ranking: 32 31 35 41 44
All Breed Ranking: 160 157 169 195 186

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 8 3 3   0 0 0 0 0   615
Win Record - 2019
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Charles Trotter 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Patricia Trotter 2 (0-0-2-1)
Saturday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
  Best Of Breed   Guy Jeavons 2 (0-0-2-1)
Friday Select Dog   Linda Kraft N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Virginia Lyne N/A
Saturday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 4 (0-0-2-3)
  Group 4th   Lucie Paradis (Dr) 27
Friday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Shirley Hubenig 1 (0-0-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 25

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (0-2-2-0)
Saturday Select Dog   Judith Byrne N/A
Friday Select Dog   Javinder Singh Pawar N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arthur Fry 3 (1-1-2-0)
Sunday Best Of Breed   Eric Liebes 5 (1-1-3-1)
  Group 3rd   Eric Liebes 52
Friday Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Hans van den Berg 61

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Grant Townsend N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Murray Eason N/A
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 3 (0-1-1-2)
  Group 4th   Joe Purkhiser (Col) 15

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rick Fehler N/A
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-0-2-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 19 (2-5-9-4)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 63

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Donna Conod 18
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
Saturday Group 2nd   Barbara Heal 17
  Group 3rd   Cheryl Myers-Egerton 16
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
Friday Group 2nd   Richard Lopaschuk 20
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Of Breed   Shawn Bennett 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 2 (1-0-1-1)
Sunday Group 3rd   Doug Gaudin 30
  Best Of Breed   Doug Gaudin 5 (2-2-1-1)
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 4 (2-1-1-1)
Friday Select Dog   Janet Lobb N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Del Richards 5 (1-1-3-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 9 (3-3-3-1)
  Group 2nd   Sandra Anderson 79
Friday Best Of Breed   Shawn Bennett 8 (3-2-2-2)
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 63

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mary White 44
  Best Of Breed   Mary White 5
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 56
  Best Of Breed   Nancy Popovich 5

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Nikki Riggsbee N/A
  Winners Dog   Nikki Riggsbee (3-2-0-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A
  Winners Dog   Robert Shreve (3-2-0-3)
Friday Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (3-1-0-3)
  Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (3-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Lucie Paradis (Dr) N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Winners   Linda Kraft (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Linda Kraft N/A
  Winners Dog   Linda Kraft (1-1-0-3)
Saturday Best Of Opposite Sex   Karsten Kaemling N/A
  Winners Dog   Karsten Kaemling (1-1-0-3)
Friday Winners Dog   Wendy Hamilton-Petkau (1-1-0-3)
  Best Of Winners   Richard Lopaschuk (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Richard Lopaschuk N/A
  Winners Dog   Richard Lopaschuk (1-1-0-3)
  Best Of Winners   Wendy Hamilton-Petkau (1-1-0-3)
  Best Of Opposite Sex   Wendy Hamilton-Petkau N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Winners   Jon Cole (1-1-1-1)
  Winners Dog   Jon Cole (1-1-1-1)
Saturday Best Puppy In Show   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (1-1-1-1)
  Winners Dog   Ekarat Sangkunakup (1-1-1-1)
  BPIG   Ekarat Sangkunakup N/A
  Best Puppy In Breed   Ekarat Sangkunakup N/A
Friday Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Winners Dog   Ted Fahlgren (1-1-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 07 to September 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (1-1-1-4)
Saturday Best Puppy In Breed   Lynda Saranchuk N/A
  Winners Dog   Lynda Saranchuk (1-1-1-4)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By