A&I Of The Island's Invader Zim
Chow Chow
(Click on breed to view standings)

Call Name: Zim - (Male)
Owner: Wendy Reyn
Breeder:
Handler: Owner
Website: http://www.winconline.com

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 29 29 24 22 20
All Breed Ranking: 238 237 215 204 190

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 8 6 9 9   0 0 0 0 0   370
Win Record - 2015
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Honey Glendinning 18
  Group 1st   Michel Bouchard 19
  Winners Dog   Honey Glendinning N/A
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Winners Dog   Michel Bouchard N/A
  Best Of Breed   Michel Bouchard 0
  1st Open Dog Class   Honey Glendinning N/A
  1st Open Dog Class   Michel Bouchard N/A
Wednesday Group 4th   Michael Lanctot 8
  Winners Dog   Michael Lanctot N/A
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Winners Dog   Patricia Lanctot N/A
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 8
  1st Open Dog Class   Michael Lanctot N/A
  1st Open Dog Class   Patricia Lanctot N/A
Tuesday Winners Dog   Mike Macbeth N/A
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
  Winners Dog   Kristen Francis N/A
  Group 2nd   Mike Macbeth 18
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
  Group 2nd   Kristen Francis 19
  1st Open Dog Class   Mike Macbeth N/A
  1st Open Dog Class   Kristen Francis N/A

Show Date
London Canine Association July 10 to July 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Michael Gelinas 2
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0
Saturday Group 4th   Sandy Gelinas 2
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0

Show Date
Hamilton Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Mary White 8
  Best Of Breed   Mary White 0

Show Date
Monarch Kennel Club June 19 to June 21, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Group 2nd   Donald Fitzsimmons 7
  Best Of Breed   Donald Fitzsimmons 0
Friday Best Puppy In Show   John Hodgkinson N/A
  BPIG   Joy Hodgkinson N/A
  Group 1st   Joy Hodgkinson 8
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0

Show Date
Ontario County Kennel Club June 12 to June 14, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
  BPIG   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 3rd   Peggy Gutierrez-Otero 18
Saturday Best Puppy In Show   Rick Fehler N/A
  BPIG   Rick Fehler N/A
  Group 3rd   Rick Fehler 17
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
Friday Best Puppy In Show   Sylvia Barkey N/A
  BPIG   Sylvia Barkey N/A
  Group 2nd   Sylvia Barkey 8
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Betty Leininger 1
Saturday Group 3rd   Joan Goldstein 19
  Best Of Breed   Joan Goldstein 1
Friday BPIG   Carolyn Cederman N/A
  Group 3rd   Carolyn Cederman 26
  Best Of Breed   Carolyn Cederman 1

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Kim Leblanc (1-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Kim Leblanc N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Kim Leblanc N/A
  BPIG   Kim Leblanc N/A
Saturday Winners Dog   Roberto Alvarez Marquez (2-0-2-0)
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
  BPIG   Roberto Alvarez Marquez N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Roberto Alvarez Marquez N/A
Friday 1st Senior Puppy Dog Class   Ted Fahlgren N/A
  Winners Dog   Ted Fahlgren (2-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Chow Chow Fanciers Of Ontario May 02 to May 02, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Winners Dog   David Cook N/A
  Best Puppy In Breed   David Cook N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Honey Glendinning (4-4-1-1)
  Best Puppy In Breed   Honey Glendinning N/A
  Best Of Winners   Honey Glendinning (4-4-1-1)
  1st Senior Puppy Dog Class   Honey Glendinning N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Nancy Popovich N/A
  BPIG   Nancy Popovich N/A
Friday Reserve Winners Dog   Olga Gagne N/A
  Best Puppy In Breed   Olga Gagne N/A
  1st Senior Puppy Dog Class   Olga Gagne N/A

Show Date
Kent Kennel Klub April 10 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Thomas Alexander N/A
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  BPIG   Thomas Alexander N/A
  Group 1st   Thomas Alexander 9
Saturday Group 3rd   Heather Langfeld 7
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Best Puppy In Show   Marilyn Foulds N/A
  Group 3rd   Sumiko Ikeda 5
  BPIG   Marilyn Foulds N/A
  Group 1st   Marilyn Foulds 8
  Best Of Breed   Sumiko Ikeda 0
  Best Of Breed   Marilyn Foulds 0

Show Date
Nickel District Kennel Club March 27 to March 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Patrice Johansen N/A
  Best Puppy In Breed   Patrice Johansen N/A
  Winners Dog   Doug Windsor N/A
  Group 4th   Patrice Johansen 5
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Group 1st   Doug Windsor 16
  Best Of Breed   Patrice Johansen 0
  Best Of Breed   Doug Windsor 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Patrice Johansen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
Saturday Winners Dog   Dianne Jovanovic N/A
  Best Puppy In Breed   Dianne Jovanovic N/A
  Group 4th   Dianne Jovanovic 7
  Winners Dog   Joy Hodgkinson N/A
  Group 4th   Joy Hodgkinson 7
  Best Puppy In Breed   Joy Hodgkinson N/A
  Best Of Breed   Dianne Jovanovic 0
  Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  1st Junior Puppy Dog Class   Dianne Jovanovic N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Joy Hodgkinson N/A
Friday Group 2nd   David Paterson 5
  Winners Dog   David Paterson N/A
  BPIG   Wendy Anderson N/A
  Best Puppy In Breed   David Paterson N/A
  Winners Dog   Wendy Anderson N/A
  Group 1st   Wendy Anderson 9
  Best Puppy In Breed   Wendy Anderson N/A
  Best Of Breed   David Paterson 0
  Best Of Breed   Wendy Anderson 0
  1st Junior Puppy Dog Class   David Paterson N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Wendy Anderson N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jacqueline Stacy N/A
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
  Best Puppy In Breed   Jacqueline Stacy N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jacqueline Stacy N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
  Group 4th   Richard Lopaschuk 8
  Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Robert Rowbotham N/A
  BPIG   Robert Rowbotham N/A
  Group 2nd   Robert Rowbotham 8
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Winners Dog   Robert Rowbotham N/A
  Best Puppy In Breed   Robert Rowbotham N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jon Cole N/A
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Breed   Jon Cole 0
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Jon Cole N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
Saturday Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Barbara Dempsey Alderman N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Group 4th   Barbara Dempsey Alderman 18
Friday Winners Dog   Bruce Owen N/A
  Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Bruce Owen N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 05 to February 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday 1st Junior Puppy Dog Class   Ron Tolson N/A
  Best Of Breed   Ron Tolson 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Ron Tolson (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Ron Tolson N/A
  Group 4th   Ron Tolson 7
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Taylor N/A
  Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Patricia Taylor (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Taylor N/A
Friday 1st Junior Puppy Dog Class   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 1 (1-0-1-0)
  Winners Dog   Doug Windsor (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  BPIG   Doug Windsor N/A
  Group 1st   Doug Windsor 24
Thursday Best Puppy In Show   Judith Taylor N/A
  Winners Dog   Jocelyne Gagne (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Jocelyne Gagne N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jocelyne Gagne N/A
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Jocelyne Gagne N/A
  Group 3rd   Jocelyne Gagne 20

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Wendy Anderson N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Lee Steeves N/A
  Best Baby Puppy In Group   Natalja Skalin N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By