GCh Seulement Tissage Mes Reves
French Bulldog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Brad (Bradley) - (Male)
Owner: Rhichard Devrieze
Breeder: Rhichard Devrieze
Handler: Rhichard Devrieze
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 6 6 6 6 6
Group Ranking: 59 59 58 53 48
All Breed Ranking: 533 517 489 461 418

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 3 3 4   0 0 0 0 0   179
Win Record - 2019
Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 06 to August 08, 2019
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Ron Mahon N/A
Wednesday Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Richard Paquette 9
  Group 4th   Denise Cornelssen 6
Tuesday Best Of Opposite Sex   Judith Byrne N/A
  Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 31 to August 02, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (1-1-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Dianne Miller N/A
Wednesday Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Joy Lynne Huntley 18
  Group 4th   Rick Fehler 15

Show Date
Sarnia Kennel Club July 05 to July 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Kristen Francis 18
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (1-1-2-1)
Saturday Best Of Breed   Roger Hartinger 4 (1-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   Paula Hartinger 3 (2-0-1-1)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 13

Show Date
Hamilton Kennel Club June 28 to June 30, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Brenton Wright N/A

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Jaime Ganoza 11
  Best Of Breed   Heather Brennan 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Jaime Ganoza 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Heather Brennan 4

Show Date
Sault Ste Marie Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Allan Brown 5
Saturday Best Of Breed   Olga Gagne 5
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 5
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 24

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sharon Derrick 6 (2-3-2-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 25
Saturday Select Dog   Richard Paquette N/A
Friday Best Of Breed   David Swartwood 4 (1-2-2-0)
  Select Dog   Thomas Nesbitt N/A
  Group 2nd   David Swartwood 16

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 24 to February 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Edd Bivin N/A
Friday Select Dog   Donna Conod N/A

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 29 34 32 28 25
Group Ranking: 242 277 263 248 224
All Breed Ranking: 2017 2238 2137 2048 1876

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 0 0 0   0 0 0 0 0   31
Win Record - 2016
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Guy Jeavons N/A
Saturday Best Of Breed   Per Kristian Andersen 5 (2-2-2-0)

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   John Reeve-Newson (Dr) N/A

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Mark Houston-McMillan N/A
Saturday Select Dog   Juan Naveda Carrero N/A
Friday Select Dog   Guy Jeavons N/A
  Select Dog   William Gunn N/A

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Larry Kereluke N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Sue-Ellyn Rempel N/A

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   James Frederiksen 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   James Frederiksen 26
Saturday Best Of Opposite Sex   Patricia Lanctot N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Michael Lanctot N/A
Thursday Select Dog   Joy Hodgkinson N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 39 40 41 37 32
All Breed Ranking: 309 323 315 304 282

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 5 10 4   0 0 0 0 1   291
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Dog   Doug Gaudin N/A
Monday Best Of Breed   Avery Gaudin 7 (1-4-2-1)
Sunday Select Dog   Wendy Anderson N/A

Show Date
Club VI Ontario December 05 to December 05, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Donna Conod 9

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 13 to November 15, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mark Houston-McMillan 24
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 5

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 23 to October 25, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Roger Hartinger 2

Show Date
New Brunswick Kennel Club August 14 to August 17, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Margaret Jones 4
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-0-1-1)
Sunday Best Of Opposite Sex   Mike Macbeth N/A
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 2 (0-0-1-2)
  Group 2nd   Michael Hill 9
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 2 (0-0-1-2)
  Best Of Breed   Elaine Whitney 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   Robert Whitney 12

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 04 to August 06, 2015
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Michel Bouchard 3 (0-3-1-0)
Wednesday Group 1st   Patricia Lanctot 18
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (1-1-1-0)
Tuesday Best Of Breed   Mike Macbeth 3 (0-3-1-0)
  Select Dog   Kristen Francis N/A
  Group 3rd   Mike Macbeth 17

Show Date
Muskoka District Kennel Club July 29 to July 31, 2015
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
Thursday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   Rosemary Shoreman 5
  Best Of Breed   David Paterson 1 (0-1-1-0)
Wednesday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Michael Woods (Dr) 9

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Leyda Perez N/A
Saturday Select Dog   David Swartwood N/A

Show Date
Sarnia Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Best Puppy In Breed   Geraldine Taylor N/A
  BPIG   Geraldine Taylor N/A
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Puppy In Breed   Richard Meen (Dr) N/A
  BPIG   Richard Meen (Dr) N/A
  Group 2nd   Richard Meen (Dr) 12
Friday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Doug Gaudin N/A
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
  Best Puppy In Breed   Avery Gaudin N/A
  Group 4th   Avery Gaudin 6

Show Date
K-W Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (1-4-1-0)
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  BPIG   Lee Anne Bateman N/A
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 13
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-2-1-0)
Sunday Select Dog   Lucie Paradis (Dr) N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Doug Windsor N/A
  Best Of Breed   Doug Windsor 5 (2-3-1-0)
  Group 3rd   Doug Windsor 13

Show Date
Forest City Kennel Club May 08 to May 10, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Kim Ramey-Leblanc N/A
  Group 4th   Kim Ramey-Leblanc 7
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 3 (1-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 0
  Best Puppy In Breed   Roberto Alvarez Marquez N/A
Friday Group 2nd   Ted Fahlgren 9
  Best Puppy In Breed   Ted Fahlgren N/A
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (1-0-1-0)
  Best Puppy In Breed   Donna Conod N/A
  Best Of Breed   Donna Conod 1 (1-0-1-0)
  BPIG   Ted Fahlgren N/A

Show Date
Seaway Kennel Club May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Honey Glendinning N/A
Saturday Best BBE In Group   Nancy Popovich N/A
  Best Puppy In Breed   Nancy Popovich N/A
  Best Of Breed   Nancy Popovich 7 (3-4-1-0)
Friday Select Dog   Olga Gagne N/A

Show Date
Guelph & District Kennel Club April 17 to April 19, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Francis Smith Moffat N/A
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 6 (1-3-2-1)
  Group 3rd   Francis Smith Moffat 17
Saturday Select Dog   Mavis McClintock N/A
Friday Group 1st   David Swartwood 12
  Best Puppy In Breed   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   David Swartwood 2 (0-1-2-0)
  Select Dog   Katelon Bajona-Fox N/A
  BPIG   David Swartwood N/A

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 11 to April 12, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ray Smith 8
  Group 2nd   Larry Kereluke 14
  Best Of Breed   Ray Smith 2
  Best Of Breed   Larry Kereluke 2
Saturday Best Of Breed   Shirley Limoges 2
  Group 3rd   Shirley Limoges 11

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club March 21 to March 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   James Frederiksen N/A
  Best Of Winners   James Frederiksen (1-1-0-0)
  Winners Dog   Ed Wild (1-1-0-0)
  Best Of Breed   James Frederiksen 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   James Frederiksen N/A
  Best Puppy In Breed   Ed Wild N/A
  Best Of Breed   Ed Wild 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Ed Wild N/A
  Group 4th   James Frederiksen 9
  Best Of Winners   Ed Wild (1-1-0-0)
  BPIG   Ed Wild N/A
  Group 3rd   Ed Wild 9
  Winners Dog   James Frederiksen (1-1-0-0)
Saturday Group 3rd   Patricia Cruz 9
  Winners Dog   Patricia Cruz (1-1-0-0)
  Best Puppy In Breed   Patricia Cruz N/A
  Best Of Winners   Patricia Cruz (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Oscar Echandi 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Oscar Echandi N/A
  Winners Dog   Oscar Echandi (1-1-0-0)
  Best Of Breed   Patricia Cruz 1 (1-1-0-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Patricia Cruz N/A
  Best Puppy In Breed   Oscar Echandi N/A
  Group 3rd   Oscar Echandi 9
  Best Of Winners   Oscar Echandi (1-1-0-0)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 13 to March 15, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday 2nd Junior Puppy Dog Class   Richard Lopaschuk N/A
  Reserve Winners Dog   Richard Lopaschuk N/A

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 20 to February 22, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   Jon Cole (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Jon Cole N/A
  Best Of Winners   Jon Cole (1-3-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Jon Cole N/A
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Jon Cole N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Jon Cole N/A
Saturday 1st Junior Puppy Dog Class   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Opposite Sex   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman (1-3-0-1)
  Best Puppy In Breed   Barbara Dempsey Alderman N/A
  Best Of Winners   Barbara Dempsey Alderman (1-3-0-1)
  1st Junior Puppy Sweepstakes   Barbara Dempsey Alderman N/A
Friday 1st Junior Puppy Sweepstakes   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (1-3-0-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Bruce Owen N/A
  Best Puppy In Breed   Bruce Owen N/A
  Best Of Winners   Bruce Owen (1-3-0-1)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Owen N/A

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2014
Show Date
Belleville & District Kennel Club October 24 to October 26, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Martin Doherty N/A
Saturday Best Baby Puppy In Show   Margaret Jones N/A
  Best Baby Puppy In Group   Margaret Jones N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By