Evangeline Kennel Club
Saturday, June 24, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, June 24 (Show # 1)
Saturday, June 24 (Show # 2)
Sunday, June 25 (Show # 3)
Sunday, June 25 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Robert Smith (Dr)
Rhodesian Ridgeback  GCh Trumphill's Exquisite Lizzie
Points: 128 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Smith (Dr)
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Best Puppy In Show
Judge: Robert Smith (Dr)
Boxer   Briley's Perfect Chemistry
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Smith (Dr)
Samoyed   Vanderbilt's Ride The Dragon
Best Altered In Show
Judge: Robert Smith (Dr)
Shih Tzu  
Ch Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Robert Smith (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   22
Group 2nd   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   21
Group 3rd   
Ch Bluestone's Little Black Dress
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 4th    Egerton's Amazing Gift Of Love   Vizsla (Smooth-Haired)   18
BPIG    Egerton's Amazing Gift Of Love   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Remme's Sunset Sam
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Best Of Opposite Sex
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Prairielight All In The Family


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fleetwing's Hey Good Lookin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fleetwing's Hey Good Lookin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Goldiva's Sunrise Mimosas With Poeticgold

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Best Puppy In Breed
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Select Bitch
GCh Ambertru's Magical Quetip


Winners Dog: (1-1-3-2)
Canwin's Do D Crime Do D Time

Junior Puppy Dog Class
1st Canwin's Do D Crime Do D Time


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ourgang's Burning Desire

Best Of Opposite Sex
Camlab's Traveling Soul

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ourgang's Burning Desire

Best Puppy In Breed
Camlab's Traveling Soul


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ourgang's Burning Desire

12-18 Month Dog Class
1st Ourgang's Burning Desire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Camlab's Traveling Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Camlab's Traveling Soul


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Best Puppy In Breed
Palarset's Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Junior Puppy Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Nevaehlea's Limited Edition

Best Puppy In Breed
Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Nevaehlea's Limited Edition

Reserve Winners Bitch
Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Senior Puppy Bitch Class
1st Kaplar N' Telme's Dreams Do Come True

Canadian Bred Bitch Class
1st Nevaehlea's Limited Edition


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bluestone's Little Black Dress

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Best Of Opposite Sex
GCh Segre's Big Cheese at Remme



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ruskate Shore Alicenwonderland

Open Bitch Class
1st Ruskate Shore Alicenwonderland

3-6 Month Bitch Class
1st Remme's Sunset Sam


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Egerton's Amazing Gift Of Love

Best Puppy In Breed
Egerton's Amazing Gift Of Love



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Polly Smith Top Dog
Points
Group 1st   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
Ch Obiwan Heart Of Darkness
  Afghan Hound   10
Group 3rd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   7
Group 4th   Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   4
BPIG   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Trumphill Totalchaos At Lutalo   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Obiwan Heart Of Darkness

Best Of Opposite Sex
Just Amira Of Meadow Valley

Best Puppy In Breed
Just Amira Of Meadow Valley

Select Dog
Ch Polo's Crime Of Passion At Xenos



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Senior Puppy Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Best Of Opposite Sex
Kinobi Lessons Learned

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kinobi Lessons Learned

Open Dog Class
1st Kinobi Lessons Learned


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kinobi Overachiever At Norjon

Open Bitch Class
1st Kinobi Overachiever At Norjon


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami

Best Of Opposite Sex
Longonlovings Finn vom Waldhaus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

Best Puppy In Breed
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus

Junior Puppy Bitch Class
1st Mighty Mini Mouse Vomwaldhaus


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun


3-6 Month Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo


3-6 Month Bitch Class
1st Trumphill's Eyes Wide Open


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Sporting Fields Sand Prints

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sporting Fields Sand Prints

Best Puppy In Breed
Sporting Fields Sand Prints


Winners Dog: (1-1-1-0)
Templar Bringin' Sexxxy Back

Open Dog Class
1st Templar Bringin' Sexxxy Back


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sporting Fields Sand Prints

Open Bitch Class
1st Sporting Fields Sand Prints


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Robert Smith (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    Briley's Perfect Chemistry   Boxer   24
Group 2nd   Ch Trojan's New Girl in Town   Rottweiler   22
Group 3rd    Sharinway's You Are Not Alone   Doberman Pinscher   21
Group 4th   Ch Maribelle's Unforgettable Fire   Bullmastiff   20
BPIG    Briley's Perfect Chemistry   Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Ride The Dragon   Samoyed   0
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Briley's Perfect Chemistry

Best Of Opposite Sex
Briley Officer And A Gentleman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Briley's Perfect Chemistry

Best Puppy In Breed
Briley's Perfect Chemistry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Briley Officer And A Gentleman

Senior Puppy Dog Class
1st Briley Officer And A Gentleman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Briley's Perfect Chemistry

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's Perfect Chemistry

3-6 Month Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Maribelle's Unforgettable Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Bramstoke's Walkin In Memphis



Winners Bitch: (0-1-1-1)
GiZah's Out of This World

12-18 Month Bitch Class
1st GiZah's Out of This World


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse


Winners Dog: (1-1-0-1)
Elio Del Ecousse

12-18 Month Dog Class
1st Elio Del Ecousse


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Evalina Del Ecousse

12-18 Month Bitch Class
1st Evalina Del Ecousse


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sharinway's You Are Not Alone

Open Bitch Class
1st Sharinway's You Are Not Alone


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Riverwest Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Riverwest Becca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Liongate's Nordic Princess

Best Of Opposite Sex
Kingsrock Along The Watchtower

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Liongate's Nordic Princess

Best Puppy In Breed
Kingsrock Along The Watchtower


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kingsrock Along The Watchtower

Junior Puppy Dog Class
1st Kingsrock Along The Watchtower


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Liongate's Nordic Princess

Reserve Winners Bitch
Kingsrock Atlantic Monarch

Junior Puppy Bitch Class
1st Kingsrock Atlantic Monarch

Open Bitch Class
1st Liongate's Nordic Princess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Alegup's Hero Of Bishop Falls




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Ch Vanderbilt's Remember When

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Dangerous Deal


3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Ride The Dragon


Winners Bitch: (0-4-0-1)
Vanderbilt's Dangerous Deal

Reserve Winners Bitch
Polar Mist On A Kick At Vanderbilt

Junior Puppy Bitch Class
1st Polar Mist On A Kick At Vanderbilt

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowstar Light Camera Action

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanderbilt's Dangerous Deal

Open Bitch Class
1st Snowstar The Sound Of My Heart

3-6 Month Bitch Class
1st Snowstar Life Is A Highway
2nd Snowstar's Shining Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Champagne Ginger Rogers

Best Of Opposite Sex
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Puppy In Breed
Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Dog: (1-1-0-1)
Champagne Wmwallace Braveheart

Junior Puppy Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Champagne National Velvet

Junior Puppy Bitch Class
1st Champagne National Velvet


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Polly Smith Top Dog
Points
Group 1st   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   11
Group 2nd   
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca
  Bull Terrier   10
Group 3rd   
TriNor Pride and Joy
  Norwich Terrier   9
Group 4th    Penaire Bryndale Carolina On My Mind   Airedale Terrier   8
BPIG   Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter   Fox Terrier (Wire)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Boldheart's Gt'n Jiggy With It   Parson Russell Terrier   0
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Hollytroy's Angel Wings

12-18 Month Bitch Class
1st Hollytroy's Angel Wings


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Maybush Red Skye At Knight


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Comberdown Finnegan




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Reserve Winners Bitch
Crombie's Gracie Allen

12-18 Month Bitch Class
1st Crombie's Gracie Allen

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trollhattan's Katrina Two




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter

Best Puppy In Breed
Ch Dragonfox Fireball Kreuzritter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kalan The First Cut Is The Deepest

Best Puppy In Breed
Kalan The First Cut Is The Deepest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kalan The First Cut Is The Deepest

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalan The First Cut Is The Deepest


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TriNor Pride and Joy

Open Bitch Class
1st TriNor Pride and Joy


Class results courtesy of: John Macdonald





Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kalimar's Spirited Caper

Open Dog Class
1st Kalimar's Spirited Caper



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Robert Smith (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   16
Group 2nd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   15
Group 3rd   
GCh Mightymites Dragon Heart
  Miniature Pinscher   13
Group 4th   Ch Kildrummy's My Lucky Charm   Papillon   12
BPIG   
Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Altered In Group    Meander Mynameismarcus   Chihuahua (Long Coat)   0
Group 2nd (Altered)    Victorias Wandering Tripper   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Song Sung Blue


Sexually Altered Dog Class
1st Victorias Wandering Tripper


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue


Class results courtesy of: John Macdonald



Sexually Altered Dog Class
1st Meander Mynameismarcus



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid

Best Of Opposite Sex
Alika Tia Princess Cinderella

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Alika Tia Princess Cinderella

Junior Puppy Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sonrisas Littlewonder Kristoff



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mightymites Dragon Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Gnomehaven's Red Sonja

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Gnomehaven's Red Sonja

Best Puppy In Breed
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Select Dog
Ch Passionpaps Breaking Bad


Winners Dog: (2-2-2-0)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Reserve Winners Dog
Le Papillon Ravissant Antares

Junior Puppy Dog Class
1st Le Papillon Ravissant Antares

Senior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Gnomehaven's Red Sonja

Reserve Winners Bitch
Le Papillon Ravissant Alexandriya

Junior Puppy Bitch Class
1st Le Papillon Ravissant Alexandriya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehaven's Red Sonja


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Cheap Thrills

Best Puppy In Breed
Chriscendo Cheap Thrills


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Cheap Thrills

Junior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Cheap Thrills



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Robert Smith (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Polly Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   10
Group 2nd   Ch K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou   Poodle (Standard)   9
Group 3rd    Shore Eye Candy   French Bulldog   6
Group 4th   
GCh Bluemount Silver Spirit
  Bulldog   5
BPIG   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Valpo's Liberty Belle   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
Ch Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluemount Silver Spirit




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Best Of Opposite Sex
Eastway's Michele Anastasia Ursula

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)


Winners Dog: (1-1-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eastway's Michele Anastasia Ursula

12-18 Month Bitch Class
1st Eastway's Michele Anastasia Ursula


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit

Best Puppy In Breed
Cocoabeach's Hot Pursuit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit

Senior Puppy Bitch Class
1st Cocoabeach's Hot Pursuit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shore Eye Candy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shore Eye Candy

Open Bitch Class
1st Shore Eye Candy

3-6 Month Bitch Class
1st Valpo's Liberty Belle


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bijzondere Wilhelmina of James

Best Of Opposite Sex
Ch Bijzondere Setsail For Seawind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh K-Lar's Chocolate Cherub Of Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou



Winners Bitch: (0-2-0-1)
K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Reserve Winners Bitch
Heavenlys Blazing Star Maggie May

Senior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's Chocolate Daisy Bijou

Open Bitch Class
1st Heavenlys Blazing Star Maggie May


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Polly Smith Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   27
Group 2nd   
Ch Riverryan Ford Ranger
  German Shepherd Dog   14
Group 3rd   Ch Riviera Believe   Shetland Sheepdog   13
Group 4th   Ch Agassiz N Austlyn Heading East   Australian Cattle Dog   5
BPIG    Kelbren Esperanca   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Martinique Creme Frachie   Shetland Sheepdog   0
Best Altered In Group   Ch Wenlisa's Command Performance   Australian Shepherd   0
Group 2nd (Altered)    Valleybabes Pride Lawrencetown   Shetland Sheepdog   0
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 12 pts (0-5-4-4)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Puppy In Breed
Ch Novacoast Beyond The Limit

Select Dog
GCh Sunnyrain Sequel To A Dream

Select Bitch
Ch Risingstar's Totally Nova


Sexually Altered Dog Class
1st Ch Wenlisa's Command Performance


Winners Bitch: (0-5-4-4)
Shadomoon's Poisonous Kiss

Reserve Winners Bitch
Malka's Atlantic Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadomoon's Poisonous Kiss
2nd Malka's Atlantic Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Becen's Pretty In Pink
2nd Aleshanee Cheyenne Princess

Open Bitch Class
1st Risingstar's Get Your Groove On

Sexually Altered Bitch Class
1st Novacoast Secret Obsession


Class results courtesy of: John Macdonald




3-6 Month Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Medway's Aleck Chase

Best Of Opposite Sex
Ennismoor Moschi's Enchantment

Best Puppy In Breed
Ennismoor Moschi's Enchantment



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ennismoor Moschi's Enchantment

Reserve Winners Bitch
Medway's Hugs And Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Ennismoor Moschi's Enchantment

Canadian Bred Bitch Class
1st Medway's Hugs And Kisses


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cardross No Mystery Here

Best Of Opposite Sex
Cardross What You Want

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cardross No Mystery Here

Best Puppy In Breed
Cardross No Mystery Here


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cardross No Mystery Here

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross No Mystery Here


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cardross What You Want

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross What You Want


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Riverryan Ford Ranger




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Polly Smith

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
Ch Riviera Believe

Best Of Opposite Sex
Cincerlee's Atlantic Venture

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Kelbren Esperanca

Best Puppy In Breed
Kelbren Esperanca

Select Bitch
GCh Lyricisle's Miss Know It All


Winners Dog: (3-3-0-2)
Cincerlee's Atlantic Venture

Reserve Winners Dog
Martinique Masterchef

Junior Puppy Dog Class
1st Cincerlee's Atlantic Venture

Senior Puppy Dog Class
1st Martinique Masterchef

Open Dog Class
1st AppleAcres True Colors Of Herdabout


Winners Bitch: (3-3-0-2)
Kelbren Esperanca

Reserve Winners Bitch
Talisker's Just Four Ewe

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelbren Esperanca
2nd Talisker's Just Four Ewe

Open Bitch Class
1st Morningstar's Sound Off

3-6 Month Bitch Class
1st Martinique Creme Frachie

Sexually Altered Bitch Class
1st Valleybabes Pride Lawrencetown


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By