Limestone City Obedience & Kennel Club
Sunday, July 24, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger --
Can. Am. Ch. SassyTails Material Girl
Owner/Breeder/Handler: Helene Belanger & Laurel Brown
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: Guy Jeavons
Shetland Sheepdog  
GCh Laureate Invincible
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
Shetland Sheepdog   Laureate Game Of Thrones
Best Baby Puppy In Show
Judge: Guy Jeavons
Alaskan Malamute  
Oakiok N' Wild Wind's Strange Addiction








Group 1 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kindspirit In The Beginning
  Retriever (Labrador)   39
Group 2nd    Blue Spruce Kismet   Barbet   27
Group 3rd   
Ch Carannagh's Seamus
  Setter (Irish)   25
Group 4th   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   19
BPIG    Blue Spruce Kismet   Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miron Sweet Sabrina   Retriever (Labrador)   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Blue Spruce Kismet

Best Puppy In Breed
Blue Spruce Kismet

Select Bitch
Ch Neigenuveaux's Heaven Sent



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blue Spruce Kismet

Senior Puppy Bitch Class
1st Blue Spruce Kismet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Duchasseur Puce

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's IT Enzo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duchasseur Puce

Open Bitch Class
1st Duchasseur Puce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Leasides Bohemian Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Fields Of Gold

Best Puppy In Breed
Leasides Bohemian Rhapsody



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Leasides Bohemian Rhapsody

Reserve Winners Bitch
Hiddenview's Stonecrest Pagan

Junior Puppy Bitch Class
1st Leasides Bohemian Rhapsody

12-18 Month Bitch Class
1st Hiddenview's Stonecrest Pagan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Norsehaven's Travel To Auz

Best Of Opposite Sex
GCh Spiritrider Card To Coppermoon

Select Dog
GCh Gold Loves Prince Of The West William



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 11 pts (3-3-4-2)
GCh Kindspirit In The Beginning

Best Of Opposite Sex
Miron Lady Kim

Best Of Winners: (3-3-4-2)
Miron Lady Kim

Best Puppy In Breed
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
Ch Castlegar Misdemeanor V Basel


Winners Dog: (3-3-4-2)
Windup Barberry Urban Ursus

Reserve Winners Dog
Chablais Coeur Vaillant

Senior Puppy Dog Class
1st Windup Barberry Urban Ursus
2nd Mooselake's Breaking Bad

Open Dog Class
1st Chablais Coeur Vaillant


Winners Bitch: (3-3-4-2)
Miron Lady Kim

Reserve Winners Bitch
Mooselake's No Trouble

12-18 Month Bitch Class
1st Miron Lady Kim
2nd Masonridge Lucy In The Sky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mooselake's No Trouble

3-6 Month Bitch Class
1st Miron Sweet Sabrina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darkenwald Sunny's Halo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
Ch Carannagh's Seamus

Best Of Opposite Sex
Shillalah's Sparkling Shannon

Select Dog
GCh Captiva's Time Is On My Side



Winners Bitch: (0-2-4-0)
Shillalah's Sparkling Shannon

Reserve Winners Bitch
Silverstone Sky Bright Future

12-18 Month Bitch Class
1st Silverstone Sky Bright Future

Open Bitch Class
1st Shillalah's Sparkling Shannon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Ch Starcastle's Silent Hunter

Best Of Opposite Sex
Ch Starcastle N' Stardust's Take Center Stage

Best Of Winners: (1-4-1-1)
BraemarsRoses Master Splinter


Winners Dog: (1-4-1-1)
BraemarsRoses Master Splinter

Canadian Bred Dog Class
1st BraemarsRoses Master Splinter


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Starcastle's Rising From The Ashes

Reserve Winners Bitch
BraemarsRose C The Boys Blush

12-18 Month Bitch Class
1st BraemarsRose C The Boys Blush

Canadian Bred Bitch Class
1st Braemarsrose Dancing Moon

Open Bitch Class
1st Starcastle's Rising From The Ashes
2nd Suzu's Star Frangelico


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   21
Group 2nd   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   20
Group 3rd   
GCh MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker
  Basenji   16
Group 4th   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   14
BPIG   
Telkel Too Hot To Be Cold SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kaldaun's Beorn Frostfoot   Irish Wolfhound   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Seistan's Don't Tread On Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Palakore's Perfect Alibi

Best Of Opposite Sex
Ch Halfahund's Smoke N Thunder

Best Puppy In Breed
Egbar's In The Sky

Select Dog
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Egbar's In The Sky

Reserve Winners Bitch
Palakore's I Dream Of Jeannie

Senior Puppy Bitch Class
1st Egbar's In The Sky
2nd Palakore's I Dream Of Jeannie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Telkel Too Hot To Be Cold SL

Best Puppy In Breed
Ch Telkel Too Hot To Be Cold SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Baileysong MacTire At Kaldaun

Select Dog
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote


Winners Dog: (1-0-1-0)
Baileysong MacTire At Kaldaun

Open Dog Class
1st Baileysong MacTire At Kaldaun

3-6 Month Dog Class
1st Kaldaun's Beorn Frostfoot


3-6 Month Bitch Class
1st Kaldaun's Beltane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Priderock's Sword In The Stone

Best Puppy In Breed
Priderock's Sword In The Stone

Select Bitch
GCh Mountinridge's Etosha Too


Winners Dog: (2-0-0-2)
Priderock's Sword In The Stone

Reserve Winners Dog
Dykumos Rising Sun At Kariba-Pride

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Priderock's Sword In The Stone

Open Dog Class
1st Dykumos Rising Sun At Kariba-Pride



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Vrymeer Cartier Halo

Best Of Opposite Sex
Touchstone Prince Of Thieves

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Alacrity N McCartney Celia

Best Puppy In Breed
Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (1-2-0-1)
Touchstone Prince Of Thieves

Senior Puppy Dog Class
1st Touchstone Prince Of Thieves


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Alacrity N McCartney Celia

Reserve Winners Bitch
Windryder's Belle Of The Biker Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Alacrity N McCartney Celia

Open Bitch Class
1st Windryder's Belle Of The Biker Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   17
Group 3rd   
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee
  Bullmastiff   16
Group 4th   
Ch Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   12
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Oakiok N' Wild Wind's Strange Addiction
  Alaskan Malamute   0
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Ironpride's Echo The Fight

Best Of Opposite Sex
Ch Ironpride's Goin' Rogue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Majestic Girls Got Rhythm

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Guardnangel's Journey's End


Winners Dog: (1-1-2-0)
Guardnangel's Journey's End

12-18 Month Dog Class
1st Guardnangel's Journey's End


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Majestic Girls Got Rhythm

Open Bitch Class
1st Majestic Girls Got Rhythm

3-6 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
GCh Tiburon Demolition Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Chateaurouge Veni Vidi Vici



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch CaMe Alone In The Storm

Best Of Opposite Sex
GCh La Stonehenge Fly By Knight



3-6 Month Bitch Class
1st CaMe Voila Clementine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold

Open Bitch Class
1st Sancha's Victorious Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GCh Snoebear's Chandelier O'Perun

Best Of Opposite Sex
Kortar's Kash Kollector

Best Puppy In Breed
Innisfree Walking The Plank


Winners Dog: (2-0-0-2)
Kortar's Kash Kollector

Reserve Winners Dog
Innisfree Walking The Plank

Junior Puppy Dog Class
1st Innisfree Walking The Plank

Open Dog Class
1st Kortar's Kash Kollector



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   12
Group 2nd    Arily's Holding Up The Sky   Airedale Terrier   11
Group 3rd   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   10
Group 4th   Ch Camerata Don't Spoil The Party   Bedlington Terrier   9
BPIG   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   N/A
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky

Open Dog Class
1st Arily's Holding Up The Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party

Best Of Opposite Sex
Starcastle's Flash Up

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Starcastle's Flash Up

Best Puppy In Breed
Starcastle's Boys Step Aside


Winners Dog: (1-1-0-1)
Starcastle's Flash Up

Open Dog Class
1st Starcastle's Flash Up


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Starcastle's Boys Step Aside

Junior Puppy Bitch Class
1st Starcastle's Boys Step Aside


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace

Best Puppy In Breed
GCh Baytree Choose Peace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Best Of Opposite Sex
Mazara's Undercover Angel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Best Puppy In Breed
Mazara's Riding With The King


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Senior Puppy Dog Class
1st Mazara's Riding With The King


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mazara's Undercover Angel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Undercover Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oooh La La




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ashlyn's Midnight Rider

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Loose Change

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Tuxntails Forever In Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Tuxntails Forever In Blue Jeans


Winners Dog: (2-1-1-0)
Tuxntails Forever In Blue Jeans

Reserve Winners Dog
Pawzazz's Dolphus

Junior Puppy Dog Class
1st Tuxntails Forever In Blue Jeans
2nd Pawzazz's Dolphus


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Pawzazz's Loose Change

Open Bitch Class
1st Pawzazz's Loose Change


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
GCh SassyTails Material Girl
  Chinese Crested   22
Group 2nd   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   19
Group 3rd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   16
Group 4th   
Ch Oldhavanas Shes Got The Spirit
  Havanese   15
BPIG   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riverport's Big Bang   Coton De Tulear   0
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picasso's Gorgeous George


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picasso's Gorgeous George

Canadian Bred Dog Class
1st Picasso's Gorgeous George



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh SassyTails Material Girl

Best Of Opposite Sex
Desertsun's Imagine

Select Bitch
Ch Whispering Lane Girl Gone Wild


Winners Dog: (1-0-0-2)
Desertsun's Imagine

Open Dog Class
1st Desertsun's Imagine



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Riverport's Big Bang



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Oldhavanas Shes Got The Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Select Bitch
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Sonrisas Ebony

Reserve Winners Bitch
Giocoso's Joy For Sonrisas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giocoso's Joy For Sonrisas

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ebony


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Rhamah Rythm Believe It Or Not



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Belina Feisty Miss Silverland

Open Bitch Class
1st Belina Feisty Miss Silverland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Noble's Bluechip Sting Like A Bee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Junior Puppy Dog Class
1st Noble's Bluechip Sting Like A Bee


3-6 Month Bitch Class
1st Rockalily's Bravo Zulu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Of Opposite Sex
Ch Wyn-D-Hill Kamelot Parti At The Round Table

Best Puppy In Breed
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Select Dog
GCh Coodeefoo Enkido




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Weepawz Bonnie Prinz Charlie

Select Dog
Ch Weepawz Mighty Mouse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Gryphon's Single Malt

Best Of Opposite Sex
Hugapugs Lady Gaga



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Hugapugs Lady Gaga

Reserve Winners Bitch
Heroncrest Libby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heroncrest Libby
2nd Gryphon's First Lady

Open Bitch Class
1st Hugapugs Lady Gaga

3-6 Month Bitch Class
1st Gryphon's Play It Forward
2nd Gryphons They All Fall Down


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   17
Group 2nd   GCh Sincerely JP Moonlight Milla   Poodle (Miniature)   13
Group 3rd    Goldshield's Catch A Dream De La Rive Gauche   French Bulldog   8
Group 4th   
Mardeck's Iridessa
  Schipperke   5
BPIG   
Mardeck's Iridessa
  Schipperke   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gumby's Darkside Of The Moon   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayann Incredible Awesomeness




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
GCh Gumby's Jive Talking Underdog


3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Darkside Of The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Goldshield's Catch A Dream De La Rive Gauche

Select Dog
GCh Seulement Tissage Mes Reves




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Opposite Sex
Asa's Where I Come From

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Honey Bear And Caralots Wynter

Best Puppy In Breed
Honey Bear And Caralots Wynter


Winners Dog: (3-1-0-1)
Asa's Where I Come From

Reserve Winners Dog
Asa's Willy Wonka Glow Factory

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Where I Come From

Canadian Bred Dog Class
1st Asa's Willy Wonka Glow Factory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asa's Where I Grew Up


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Honey Bear And Caralots Wynter

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear And Caralots Wynter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Of Opposite Sex
Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Dawin Wildrose Fastest Girl In Town

Best Puppy In Breed
Dawin Wildrose Fastest Girl In Town


Winners Dog: (1-2-0-1)
Piccadilly's Wilson Leclerc

Junior Puppy Dog Class
1st Piccadilly's Wilson Leclerc


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mardeck's Iridessa

Best Puppy In Breed
Mardeck's Iridessa



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mardeck's Iridessa

Reserve Winners Bitch
Mardeck's Musically Inspired

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardeck's Iridessa

12-18 Month Bitch Class
1st Deloran's Good Witch Of The North

Open Bitch Class
1st Mardeck's Musically Inspired


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kortar's Kommonwealth Kween

Best Puppy In Breed
Ch Kortar's Kommonwealth Kween




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   23
Group 2nd    It Takes Two du Nouveau   Briard   15
Group 3rd   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   14
Group 4th   
Ch Cameron's Morning Glory
  Bearded Collie   9
BPIG    Laureate Game Of Thrones   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Hoiles Spirit Of Myth   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Of Opposite Sex
Austlyn N Aquila Captain Navar

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Puppy In Breed
Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Desertia Somom Victoria Secret

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Danells One For The Gipper

Best Puppy In Breed
Maplewind Autumn Whisper

Select Dog
Ch Somom's The Next In Line


Winners Dog: (1-2-2-0)
Danells One For The Gipper

Open Dog Class
1st Danells One For The Gipper


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Desertia Somom Victoria Secret

Reserve Winners Bitch
Maplewind Autumn Whisper

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewind Autumn Whisper

12-18 Month Bitch Class
1st Desertia Somom Victoria Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cameron's Morning Glory




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elvis Joli De Feja


Winners Dog: (1-0-0-0)
Elvis Joli De Feja

Open Dog Class
1st Elvis Joli De Feja



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
It Takes Two du Nouveau



Winners Bitch: (0-1-0-0)
It Takes Two du Nouveau

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st It Takes Two du Nouveau


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown

Best Of Opposite Sex
Northuist Some Like It Hot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown

Open Dog Class
1st Northuist Basic Brown


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northuist Some Like It Hot

Open Bitch Class
1st Northuist Some Like It Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Best Of Opposite Sex
Dershimer Alea V Elite Design Tokaye

Select Bitch
Ch Chica Vom Burgimwald


3-6 Month Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dershimer Alea V Elite Design Tokaye

Open Bitch Class
1st Dershimer Alea V Elite Design Tokaye

3-6 Month Bitch Class
1st Robillane's Maggie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Cinderye's Sweet Talkin'Canami

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Laureate Game Of Thrones

Best Puppy In Breed
Laureate Game Of Thrones

Select Dog
Ch Glencastle Clean Sweep


Winners Dog: (1-5-2-0)
Laureate Game Of Thrones

Junior Puppy Dog Class
1st Laureate Game Of Thrones


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Cinderye's Sweet Talkin'Canami

Reserve Winners Bitch
Laureate Valhalla

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Valhalla
2nd Canami Mother Of Dragons

12-18 Month Bitch Class
1st Glencastle Limestone Lady

Canadian Bred Bitch Class
1st Cinderye's Sweet Talkin'Canami

Open Bitch Class
1st Laureate Madam President


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Tuesday 12th of December 2017 09:54:45 AM