Limestone City Obedience & Kennel Club
Saturday, July 23, 2016



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger --
Can. Am. Ch. SassyTails Material Girl
Owner/Breeder/Handler: Helene Belanger & Laurel Brown
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: Juan Naveda Carrero
Poodle (Standard)  
Ch Dawin Hot Cakes
Points: 211 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Juan Naveda Carrero
Shetland Sheepdog   Laureate Game Of Thrones
Best Baby Puppy In Show
Judge: Juan Naveda Carrero
Alaskan Malamute   Oakiok N' Wild Wind's Strange Addiction








Group 1 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   56
Group 2nd    Starcastle's Silent Hunter   Vizsla (Smooth-Haired)   53
Group 3rd   
Brookside's Brighter Shade Of Pink
  Weimaraner   44
Group 4th   Ch Shillalah's Lord Of The Rings   Setter (Irish)   39
BPIG    Oakpoint's Knock On Wood   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Miron Sweet Sabrina   Retriever (Labrador)   0
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Pageska's IT Enzo

Best Of Opposite Sex
Duchasseur Puce

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pageska's IT Enzo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pageska's IT Enzo

Open Dog Class
1st Pageska's IT Enzo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Duchasseur Puce

Open Bitch Class
1st Duchasseur Puce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Solivia's Viva La Vida



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Solivia's Viva La Vida

Reserve Winners Bitch
Solivia's The Once-Over

12-18 Month Bitch Class
1st Solivia's The Once-Over

Open Bitch Class
1st Solivia's Viva La Vida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Leaside's Fields Of Gold

Best Of Opposite Sex
Leasides Bohemian Rhapsody

Best Puppy In Breed
Leasides Bohemian Rhapsody



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Leasides Bohemian Rhapsody

Reserve Winners Bitch
Hiddenview's Stonecrest Pagan

Junior Puppy Bitch Class
1st Leasides Bohemian Rhapsody

12-18 Month Bitch Class
1st Hiddenview's Stonecrest Pagan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberblac's True Brew




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Gold Loves Prince Of The West William

Best Of Opposite Sex
GCh Spiritrider Card To Coppermoon

Best Puppy In Breed
Ch Sir Charles Tanqueray De Jazz

Select Dog
Ch Norsehaven's Travel To Auz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 12 pts (3-4-4-2)
GCh Chablais Casablanca

Best Of Opposite Sex
Ch Castlegar Misdemeanor V Basel

Best Of Winners: (3-4-4-2)
Chablais Coeur Vaillant

Best Puppy In Breed
Windup Barberry Urban Ursus

Select Dog
GCh Kindspirit In The Beginning


Winners Dog: (3-4-4-2)
Chablais Coeur Vaillant

Reserve Winners Dog
Windup Barberry Urban Ursus

Senior Puppy Dog Class
1st Windup Barberry Urban Ursus

Open Dog Class
1st Chablais Coeur Vaillant


Winners Bitch: (3-4-4-2)
Miron Lady Kim

Reserve Winners Bitch
Mooselake's No Trouble

Senior Puppy Bitch Class
1st Crosstickle's Chummy Jigger

12-18 Month Bitch Class
1st Miron Lady Kim
2nd Masonridge Lucy In The Sky

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mooselake's No Trouble

3-6 Month Bitch Class
1st Miron Sweet Sabrina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Reidwood Run For The Roses

Best Of Opposite Sex
GCh Darkenwald Sunny's Halo

Select Bitch
Ch Hylife Sweet Dreams By Gold Rush




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 6 pts (0-3-4-0)
Ch Shillalah's Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Silverstone Sky Bright Future

Select Dog
GCh Captiva's Time Is On My Side



Winners Bitch: (0-3-4-0)
Silverstone Sky Bright Future

Reserve Winners Bitch
Shillalah's Red Cedar

12-18 Month Bitch Class
1st Silverstone Sky Bright Future

Open Bitch Class
1st Shillalah's Red Cedar
2nd Shillalah's Sparkling Shannon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Carfrae Radar Love



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Carfrae Radar Love

Reserve Winners Bitch
Carfrae Whole Lotta Love

Open Bitch Class
1st Carfrae Radar Love
2nd Carfrae Whole Lotta Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bryden's Walk The Line

Best Of Opposite Sex
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Ch Starcastle's Silent Hunter

Best Of Opposite Sex
Starcastle's Rising From The Ashes

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Starcastle's Rising From The Ashes

Best Puppy In Breed
Ch Chakra's Just Watch Her Go


Winners Dog: (1-5-2-1)
BraemarsRoses Master Splinter

Canadian Bred Dog Class
1st BraemarsRoses Master Splinter


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Starcastle's Rising From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Chakra's Just Watch Her Go

Senior Puppy Bitch Class
1st Chakra's Just Watch Her Go

12-18 Month Bitch Class
1st BraemarsRose C The Boys Blush

Canadian Bred Bitch Class
1st Braemarsrose Dancing Moon

Open Bitch Class
1st Starcastle's Rising From The Ashes
2nd Suzu's Star Frangelico


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Ch Brookside's Brighter Shade Of Pink

Best Of Opposite Sex
Oakpoint's Knock On Wood

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Oakpoint's Knock On Wood

Best Puppy In Breed
Oakpoint's Knock On Wood


Winners Dog: (3-1-0-1)
Oakpoint's Knock On Wood

Reserve Winners Dog
Silversmith New Horizon Rocket Man

Junior Puppy Dog Class
1st Leith Gramayre Unforgettable Fire

12-18 Month Dog Class
1st Silversmith New Horizon Rocket Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Oakpoint's Knock On Wood


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Brookside's Tickled Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brookside's Tickled Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star
  Norwegian Elkhound   28
Group 2nd    Priderock's Sword In The Stone   Rhodesian Ridgeback   27
Group 3rd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   23
Group 4th   
GCh MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker
  Basenji   18
BPIG    Priderock's Sword In The Stone   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jantar Gifted Dreams   Borzoi   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Ch Mijkelh Apalachee

Select Dog
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Select Bitch
Ch Mijkelh Apalachee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch D'Elegance Kirakov Krista



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Ch Palakore's Perfect Alibi

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Egbar's In The Sky

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's In Flanders Fields

Select Dog
Ch Halfahund's Smoke N Thunder


Winners Dog: (1-2-2-1)
Egbar's In Flanders Fields

Senior Puppy Dog Class
1st Egbar's In Flanders Fields


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Egbar's In The Sky

Reserve Winners Bitch
Palakore's I Dream Of Jeannie

Senior Puppy Bitch Class
1st Egbar's In The Sky
2nd Palakore's I Dream Of Jeannie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote

Best Of Opposite Sex
Ch Kaldaun's Arwen

Best Of Winners: (1-1-1-0)
BaileySong Turkish D-Lite


Winners Dog: (1-1-1-0)
BaileySong Turkish D-Lite

Canadian Bred Dog Class
1st BaileySong Turkish D-Lite


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Kaldaun's Arwen

Open Bitch Class
1st Kaldaun's Arwen

3-6 Month Bitch Class
1st Kaldaun's Beltane


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daggarwoods Bjorn 2B A Star




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Priderock's Sword In The Stone

Best Of Opposite Sex
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Puppy In Breed
Ch Priderock's Sword In The Stone

Select Bitch
GCh Mountinridge's Etosha Too


Winners Dog: (2-0-0-2)
Priderock's Sword In The Stone

Reserve Winners Dog
Dykumos Rising Sun At Kariba-Pride

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Priderock's Sword In The Stone

Open Dog Class
1st Dykumos Rising Sun At Kariba-Pride



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Vrymeer Cartier Halo

Best Of Opposite Sex
Ch Touchstone Storm Warning

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Alacrity N McCartney Celia

Best Puppy In Breed
Ch Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (2-2-0-2)
Touchstone Storm Warning

Reserve Winners Dog
Touchstone Prince Of Thieves

Senior Puppy Dog Class
1st Touchstone Prince Of Thieves

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Touchstone Storm Warning


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Alacrity N McCartney Celia

Reserve Winners Bitch
Windryder's Belle Of The Biker Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Alacrity N McCartney Celia

Open Bitch Class
1st Windryder's Belle Of The Biker Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   GCh Summerford's What Ever   Newfoundland   30
Group 2nd   
GCh Tiburon Demolition Man
  Doberman Pinscher   29
Group 3rd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   27
Group 4th   Ch La Stonehenge Fly By Knight   Great Dane   25
BPIG   
Vasfor's Revo Four Twenty
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oakiok N' Wild Wind's Strange Addiction   Alaskan Malamute   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Ironpride's Goin' Rogue

Best Of Opposite Sex
GCh Ironpride's Echo The Fight

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Integrity's Eclipse At Fall Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Best Of Opposite Sex
Ch GuardnAngel's My Kind Of Rain

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Guardnangel's Journey's End

Select Dog
Ch Majestic Thunderstruck


Winners Dog: (1-2-2-1)
Guardnangel's Journey's End

12-18 Month Dog Class
1st Guardnangel's Journey's End


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Majestic Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Majestic Sweet Emotion

Canadian Bred Bitch Class
1st Majestic Sweet Emotion

Open Bitch Class
1st Majestic Girls Got Rhythm

3-6 Month Bitch Class
1st Bramstoke's Embracing 5th Avenue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Tiburon Demolition Man



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Woodland Park's K. Uther Of Locksley



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh La Stonehenge Fly By Knight

Best Of Opposite Sex
Ch CaMe Alone In The Storm



3-6 Month Bitch Class
1st CaMe Voila Clementine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
GCh Seabury's Sophie Tucker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Diomedes Vom Mullins Haus

Best Of Opposite Sex
Roxanhaus' Chunky Monkey

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Diomedes Vom Mullins Haus

Best Puppy In Breed
Vasfor's Revo Four Twenty


Winners Dog: (2-1-0-0)
Roxanhaus' Chunky Monkey

Reserve Winners Dog
Vasfor's Revo Four Twenty

Junior Puppy Dog Class
1st Vasfor's Revo Four Twenty

12-18 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Chunky Monkey


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Diomedes Vom Mullins Haus

Open Bitch Class
1st Diomedes Vom Mullins Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold

Open Bitch Class
1st Sancha's Victorious Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Highlander's Huskystar Halley

Best Of Opposite Sex
GCh Huskystars Blazing Baelfire

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Highlander's Huskystar Halley

Select Bitch
GCh Snoebear's Chandelier O'Perun


Winners Dog: (1-1-1-2)
Kortar's Kash Kollector

Open Dog Class
1st Kortar's Kash Kollector


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Highlander's Huskystar Halley

12-18 Month Bitch Class
1st Highlander's Huskystar Halley


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   13
Group 3rd   
GCh Clandara's Outlaw
  Staffordshire Bull Terrier   12
Group 4th   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   11
BPIG   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky

Open Dog Class
1st Arily's Holding Up The Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace

Best Puppy In Breed
GCh Baytree Choose Peace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Daisy Rose Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
Ch Fireball Of Bully Lake

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Yanni House Vendetta

Best Puppy In Breed
Yanni House Vendetta


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Yanni House Vendetta

Junior Puppy Bitch Class
1st Yanni House Vendetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Best Of Opposite Sex
Mazara's Undercover Angel

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Best Puppy In Breed
Mazara's Riding With The King


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mazara's Riding With The King

Senior Puppy Dog Class
1st Mazara's Riding With The King


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mazara's Undercover Angel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mazara's Undercover Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oooh La La




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Crownpark Tuxntails Dreamweaver

Best Of Opposite Sex
Pawzazz's Dolphus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Pawzazz's Loose Change

Best Puppy In Breed
Pawzazz's Loose Change


Winners Dog: (1-1-0-1)
Pawzazz's Dolphus

Junior Puppy Dog Class
1st Pawzazz's Dolphus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pawzazz's Loose Change

Open Bitch Class
1st Pawzazz's Loose Change


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Clandara's Outlaw




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oldhavanas Shes Got The Spirit
  Havanese   26
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   21
Group 3rd   
Ch DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   20
Group 4th    Noble's Bluechip Sting Like A Bee   Papillon   18
BPIG   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Secret At Sigma Chi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Secret At Sigma Chi

Open Bitch Class
1st Mardigrais Secret At Sigma Chi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picasso's Gorgeous George


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picasso's Gorgeous George

Canadian Bred Dog Class
1st Picasso's Gorgeous George



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mini's Savannah

Best Puppy In Breed
Mini's Savannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mini's Savannah

Junior Puppy Bitch Class
1st Mini's Savannah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh SassyTails Material Girl

Best Of Opposite Sex
Desertsun's Imagine

Select Bitch
Ch Whispering Lane Girl Gone Wild


Winners Dog: (1-0-0-2)
Desertsun's Imagine

Open Dog Class
1st Desertsun's Imagine



Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Riverport's Big Bang



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Oldhavanas Shes Got The Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Select Bitch
Ch Weylinmarsh Linda G's Kookidoe



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Giocoso's Joy For Sonrisas

Reserve Winners Bitch
Sonrisas Ebony

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giocoso's Joy For Sonrisas

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ebony


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Belina Feisty Miss Silverland

Select Bitch
Ch Marchwind Riverport's Blew-By-U



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Belina Feisty Miss Silverland

Open Bitch Class
1st Belina Feisty Miss Silverland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Noble's Bluechip Sting Like A Bee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Junior Puppy Dog Class
1st Noble's Bluechip Sting Like A Bee


3-6 Month Bitch Class
1st Rockalily's Bravo Zulu


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Coodeefoo Enkido

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Select Dog
Ch Wyn-D-Hill Kamelot Parti At The Round Table




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Weepawz Mighty Mouse

Select Dog
Ch Weepawz Bonnie Prinz Charlie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Gryphon's First Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Gryphon's Single Malt



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Gryphon's First Lady

Reserve Winners Bitch
Hugapugs Lady Gaga

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's First Lady
2nd Heroncrest Libby

Open Bitch Class
1st Hugapugs Lady Gaga

3-6 Month Bitch Class
1st Gryphons They All Fall Down
2nd Gryphon's Play It Forward


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh DeeBet's Excalibur

Select Dog
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   Ch Schutzu Memories Of Shente   Shih Tzu   18
Group 3rd   
Ch Flatface Connection Iggy Pop Konigliche
  French Bulldog   14
Group 4th   GCh Sincerely JP Moonlight Milla   Poodle (Miniature)   10
BPIG   
Ch Flatface Connection Iggy Pop Konigliche
  French Bulldog   N/A
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
GCh Gumby's Jive Talking Underdog


3-6 Month Dog Class
1st Gumby's Darkside Of The Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Opposite Sex
GCh Asa's Undercover Secret

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Honey Bear And Caralots Wynter

Best Puppy In Breed
Honey Bear And Caralots Wynter


Winners Dog: (3-1-1-1)
Asa's Where I Come From

Reserve Winners Dog
Asa's Willy Wonka Glow Factory

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Where I Come From

Canadian Bred Dog Class
1st Asa's Willy Wonka Glow Factory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asa's Where I Grew Up


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Honey Bear And Caralots Wynter

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear And Caralots Wynter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Of Opposite Sex
Alaman's Gentleman's Style

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Dawin Wildrose Fastest Girl In Town

Best Puppy In Breed
Dawin Wildrose Fastest Girl In Town


Winners Dog: (2-2-0-1)
Alaman's Gentleman's Style

Reserve Winners Dog
Piccadilly's Wilson Leclerc

Junior Puppy Dog Class
1st Piccadilly's Wilson Leclerc

Open Dog Class
1st Alaman's Gentleman's Style


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Deloran's Good Witch Of The North

Best Puppy In Breed
Ch Mardeck's Iridessa



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Deloran's Good Witch Of The North

Reserve Winners Bitch
Mardeck's Musically Inspired

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardeck's Iridessa

12-18 Month Bitch Class
1st Deloran's Good Witch Of The North

Open Bitch Class
1st Mardeck's Musically Inspired


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kortar's Kommonwealth Kween

Best Puppy In Breed
Ch Kortar's Kommonwealth Kween




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Schutzu Memories Of Shente

Best Of Opposite Sex
Celamour Jersey's Isle

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Celamour Disney's Magic

Best Puppy In Breed
Celamour Jersey's Isle


Winners Dog: (2-1-1-0)
Celamour Disney's Magic

Reserve Winners Dog
Celamour The Candy Man

Junior Puppy Dog Class
1st Celamour The Candy Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Celamour Disney's Magic


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Celamour Jersey's Isle

Junior Puppy Bitch Class
1st Celamour Jersey's Isle


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Mark Houston-McMillan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   28
Group 2nd   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   18
Group 3rd    It Takes Two du Nouveau   Briard   13
Group 4th   
Ch Cameron's Morning Glory
  Bearded Collie   11
BPIG    Laureate Game Of Thrones   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Robillane's Maggie   German Shepherd Dog   0
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst Sweet Sadie Rednsted


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Desertia Somom Victoria Secret

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Danells One For The Gipper

Best Puppy In Breed
Ch Maplewind Autumn Whisper

Select Dog
Ch Somom's The Next In Line


Winners Dog: (1-2-2-0)
Danells One For The Gipper

Open Dog Class
1st Danells One For The Gipper


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Desertia Somom Victoria Secret

Reserve Winners Bitch
Maplewind Autumn Whisper

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplewind Autumn Whisper

12-18 Month Bitch Class
1st Desertia Somom Victoria Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cameron's Morning Glory



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Romar's Wendy's Song At Sassway

12-18 Month Bitch Class
1st Romar's Wendy's Song At Sassway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
It Takes Two du Nouveau

Best Of Opposite Sex
Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
It Takes Two du Nouveau

Best Puppy In Breed
Llewellyn Kairos de la Chaume du Bois Dieu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
It Takes Two du Nouveau

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st It Takes Two du Nouveau


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown

Best Of Opposite Sex
Northuist Some Like It Hot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown

Open Dog Class
1st Northuist Basic Brown


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northuist Some Like It Hot

Open Bitch Class
1st Northuist Some Like It Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch R. O. Charlotte Russe

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Select Bitch
GCh Carena Vom Burgimwald



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 9 pts (2-6-2-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Laureate Madam President

Best Of Winners: (2-6-2-0)
Laureate Game Of Thrones

Best Puppy In Breed
Laureate Game Of Thrones

Select Dog
Ch Glencastle Clean Sweep


Winners Dog: (2-6-2-0)
Laureate Game Of Thrones

Reserve Winners Dog
Divine Extraordinaire

Junior Puppy Dog Class
1st Laureate Game Of Thrones
2nd Divine Extraordinaire


Winners Bitch: (2-6-2-0)
Laureate Madam President

Reserve Winners Bitch
Canami Mother Of Dragons

Senior Puppy Bitch Class
1st Canami Mother Of Dragons
2nd Laureate Valhalla

12-18 Month Bitch Class
1st Glencastle Limestone Lady

Canadian Bred Bitch Class
1st Cinderye's Sweet Talkin'Canami

Open Bitch Class
1st Laureate Madam President
2nd Paray's Lil Black Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mark Houston-McMillan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cymry Moonlit Dianthus



3-6 Month Bitch Class
1st Cymry Hoiles Spirit Of Myth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 23rd of June 2017 06:40:22 PM