Limestone City Obedience & Kennel Club
Friday, July 22, 2016 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Helene Belanger --
Can. Am. Ch. SassyTails Material Girl
Owner/Breeder/Handler: Helene Belanger & Laurel Brown
www.sassytails.com


Best In Show
Judge: William Gunn
Newfoundland  GCh Summerford's What Ever
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: William Gunn
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina








Group 1 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bryden's Walk The Line
  Spaniel (English Springer)   41
Group 2nd   Ch Kelore Goldensand Surfer Girl   Retriever (Golden)   40
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   34
Group 4th   Ch Shillalah's Lord Of The Rings   Setter (Irish)   33
BPIG   
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Blue Spruce Kismet

Best Puppy In Breed
Blue Spruce Kismet

Select Bitch
Ch Rover's Jackie O



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blue Spruce Kismet

Senior Puppy Bitch Class
1st Blue Spruce Kismet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Duchasseur Puce

Best Of Opposite Sex
Ch Pageska's IT Enzo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Duchasseur Puce


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pageska's IT Enzo

Open Dog Class
1st Pageska's IT Enzo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Duchasseur Puce

Open Bitch Class
1st Duchasseur Puce


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Solivia's The Once-Over



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Solivia's The Once-Over

Reserve Winners Bitch
Solivia's Viva La Vida

12-18 Month Bitch Class
1st Solivia's The Once-Over

Open Bitch Class
1st Solivia's Viva La Vida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hiddenview's Stonecrest Pagan



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hiddenview's Stonecrest Pagan

12-18 Month Bitch Class
1st Hiddenview's Stonecrest Pagan


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Timberblac's True Brew




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
Ch Staghorn's Reflection In Black

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Windup Barberry Urban Ursus

Best Puppy In Breed
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Dog
Ch Gorsebrook Solaia Vancouver

Select Bitch
Ch Gofetch Molasses Cody


Winners Dog: (2-2-3-2)
Windup Barberry Urban Ursus

Reserve Winners Dog
Chablais Coeur Vaillant

Senior Puppy Dog Class
1st Windup Barberry Urban Ursus

Open Dog Class
1st Chablais Coeur Vaillant


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Benacres Hollywood Reflection

Reserve Winners Bitch
Masonridge Lucy In The Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Benacres Hollywood Reflection

12-18 Month Bitch Class
1st Masonridge Lucy In The Sky


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts (0-2-4-0)
Ch Shillalah's Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Shillalah's Sparkling Shannon

Select Dog
GCh Captiva's Time Is On My Side



Winners Bitch: (0-2-4-0)
Shillalah's Sparkling Shannon

Reserve Winners Bitch
Silverstone Sky Bright Future

12-18 Month Bitch Class
1st Silverstone Sky Bright Future

Open Bitch Class
1st Shillalah's Sparkling Shannon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dogwood Hollow Bengal Zero Zero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Carfrae Whole Lotta Love



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Carfrae Whole Lotta Love

Reserve Winners Bitch
Carfrae Radar Love

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carfrae Don'trainonmyparade

Open Bitch Class
1st Carfrae Whole Lotta Love
2nd Carfrae Radar Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Walk The Line




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ch Starcastle N' Stardust's Take Center Stage

Best Of Opposite Sex
Ch Starcastle's Silent Hunter

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Starcastle N' Stardust's Take Center Stage


Winners Dog: (1-2-0-0)
Starcastle's Silent Hunter

Open Dog Class
1st Starcastle's Silent Hunter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brookside's Tickled Pink



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brookside's Tickled Pink

Reserve Winners Bitch
Brookside's Brighter Shade Of Pink

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brookside's Tickled Pink

Open Bitch Class
1st Brookside's Brighter Shade Of Pink


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker
  Basenji   26
Group 2nd   Ch Ludah's Take A Chance On Me   Whippet   25
Group 3rd    Mason's Ussard D'Lia Phail   Bloodhound   20
Group 4th   Ch Kaldaun's Aengus Na Tirnanog   Irish Wolfhound   18
BPIG    Tailwind Solomag Summer Reign   Whippet   N/A
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mijkelh Apalachee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx MiBre's Jedi Knight Luke Skywalker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ch Mason's Ussard D'Lia Phail

Best Of Opposite Sex
Ch Boru's Havin Myself A Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mason's Ussard D'Lia Phail


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mason's Ussard D'Lia Phail

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mason's Ussard D'Lia Phail


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Havin Myself A Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boru's Havin Myself A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Ch Palakore's Perfect Alibi

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Pawprints Chetcote Fire Cracker

Best Puppy In Breed
Palakore's I Dream Of Jeannie

Select Dog
GCh Egbar 'N' Chetcote Check Mate


Winners Dog: (1-2-3-1)
Egbar's In Flanders Fields

Senior Puppy Dog Class
1st Egbar's In Flanders Fields


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Pawprints Chetcote Fire Cracker

Reserve Winners Bitch
Palakore's I Dream Of Jeannie

Senior Puppy Bitch Class
1st Palakore's I Dream Of Jeannie

12-18 Month Bitch Class
1st Pawprints Chetcote Fire Cracker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Rhill's Total Standout MS

Best Of Opposite Sex
Ch Trakehndachs Pipen Hot Bunny MS

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Rhill's Total Standout MS

Best Puppy In Breed
Rhill's Total Standout MS


Winners Dog: (2-1-0-1)
Rhill's Total Standout MS

Reserve Winners Dog
Pawprints Chetcote Enigma

Junior Puppy Dog Class
1st Pawprints Chetcote Enigma

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rhill's Total Standout MS


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Pawprints Chetcote Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Pawprints Chetcote Star


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Puppy In Breed
Ch Telkel Too Hot To Be Cold SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Kaldaun's Aengus Na Tirnanog

Best Of Opposite Sex
Ch Kaldaun's Arwen

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Kaldaun's Arwen


Winners Dog: (2-1-2-0)
BaileySong Turkish D-Lite

Reserve Winners Dog
Baileysong MacTire At Kaldaun

Canadian Bred Dog Class
1st BaileySong Turkish D-Lite

Open Dog Class
1st Baileysong MacTire At Kaldaun


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Kaldaun's Arwen

Open Bitch Class
1st Kaldaun's Arwen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Mountinridge's Etosha Too

Best Of Opposite Sex
Dykumos Rising Sun At Kariba-Pride



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Ludah's Take A Chance On Me

Best Of Opposite Sex
Ch Touchstone Storm Warning

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Tailwind Solomag Summer Reign

Best Puppy In Breed
Tailwind Solomag Summer Reign

Select Bitch
Ch Vrymeer Cartier Halo


Winners Dog: (1-2-0-2)
Touchstone Storm Warning

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Touchstone Storm Warning


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Tailwind Solomag Summer Reign

Reserve Winners Bitch
Windryder's Belle Of The Biker Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Tailwind Solomag Summer Reign

Open Bitch Class
1st Windryder's Belle Of The Biker Ball


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   GCh Summerford's What Ever   Newfoundland   19
Group 2nd   
GCh Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   18
Group 3rd   
Ch VonBremen's Arthur Next In Line
  Rottweiler   17
Group 4th   
GCh Huskystars Blazing Baelfire
  Siberian Husky   12
BPIG   
Vasfor's Revo Four Twenty
  Rottweiler   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ironpride's Echo The Fight

Best Of Opposite Sex
Ch Ironpride's Goin' Rogue

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Ironpride's Goin' Rogue


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Ironpride's Goin' Rogue

Open Bitch Class
1st Ironpride's Goin' Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Majestic Thunderstruck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Liberator's Triple Crown




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Woodland Park's K. Uther Of Locksley



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch CaMe Alone In The Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's What Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Ch VonBremen's Arthur Next In Line

Best Of Opposite Sex
Diomedes Vom Mullins Haus

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Vasfor's Revo Four Twenty

Best Puppy In Breed
Vasfor's Revo Four Twenty


Winners Dog: (3-1-1-0)
Vasfor's Revo Four Twenty

Reserve Winners Dog
Roxanhaus' Chunky Monkey

Junior Puppy Dog Class
1st Vasfor's Revo Four Twenty
2nd Vasfor's Thirteen One Half

12-18 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Chunky Monkey


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Diomedes Vom Mullins Haus

Open Bitch Class
1st Diomedes Vom Mullins Haus


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sancha's Victorious Gold

Open Bitch Class
1st Sancha's Victorious Gold


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Huskystars Blazing Baelfire

Best Of Opposite Sex
Ch Highlander's Huskystar Halley

Select Bitch
Ch Kortar's Kaliforniadream



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Highlander's Huskystar Halley

Reserve Winners Bitch
Snowmist's Divergent Solomag

12-18 Month Bitch Class
1st Highlander's Huskystar Halley

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowmist's Divergent Solomag


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symphonie's Oooh La La
  Kerry Blue Terrier   13
Group 2nd   Ch Bliss Creek Wild About Harry   Norfolk Terrier   12
Group 3rd   Ch Camerata Don't Spoil The Party   Bedlington Terrier   11
Group 4th   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   10
BPIG   Ch Baytree Choose Peace   Border Terrier   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Arily's Holding Up The Sky

Open Dog Class
1st Arily's Holding Up The Sky



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Baytree Choose Peace

Best Puppy In Breed
GCh Baytree Choose Peace




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Daisy Rose Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
Ch Fireball Of Bully Lake

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Fireball Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Yanni House Vendetta


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Yanni House Vendetta

Junior Puppy Bitch Class
1st Yanni House Vendetta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Symphonie's Oooh La La




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bliss Creek Wild About Harry




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Crownpark Tuxntails Dreamweaver

Best Of Opposite Sex
GCh Ashlyn's Midnight Rider

Best Puppy In Breed
Pawzazz's Loose Change



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Pawzazz's Loose Change

Open Bitch Class
1st Pawzazz's Loose Change


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cresstock Flameboyant At Tebralmist

Best Of Opposite Sex
GCh Clandara's Outlaw



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cresstock Flameboyant At Tebralmist

12-18 Month Bitch Class
1st Cresstock Flameboyant At Tebralmist


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   19
Group 2nd   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   14
Group 3rd   
GCh SassyTails Material Girl
  Chinese Crested   13
Group 4th   Ch Marchwind Riverport's Enzo   Italian Greyhound   10
BPIG   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mardigrais Secret At Sigma Chi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mardigrais Secret At Sigma Chi

Open Bitch Class
1st Mardigrais Secret At Sigma Chi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh SassyTails Material Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Moon Harbour Lenny


Winners Dog: (1-0-1-1)
Desertsun's Imagine

Open Dog Class
1st Desertsun's Imagine



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Linda G's Kookidoe

Select Bitch
Ch Weylinmarsh Linda G's Kookidoe



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Sonrisas Ebony

Reserve Winners Bitch
Giocoso's Joy For Sonrisas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Giocoso's Joy For Sonrisas

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ebony


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Marchwind Riverport's Enzo

Best Of Opposite Sex
Ch Rhamah Rythm Believe It Or Not



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Belina Feisty Miss Silverland

Open Bitch Class
1st Belina Feisty Miss Silverland


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Noble's Bluechip Sting Like A Bee


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noble's Bluechip Sting Like A Bee

Junior Puppy Dog Class
1st Noble's Bluechip Sting Like A Bee



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Wyn-D-Hill Kamelot Parti At The Round Table

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou


Winners Dog: (2-0-0-1)
Wyn-D-Hill Kamelot Parti At The Round Table

Reserve Winners Dog
Leahcims Toccata

12-18 Month Dog Class
1st Leahcims Toccata

Open Dog Class
1st Wyn-D-Hill Kamelot Parti At The Round Table



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Weepawz Bonnie Prinz Charlie

Select Dog
Ch Weepawz Mighty Mouse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   23
Group 2nd   
Ch Flatface Connection Iggy Pop Konigliche
  French Bulldog   19
Group 3rd   
Ch Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   15
Group 4th   Ch Kortar's Kommonwealth Kween   Shiba Inu   14
BPIG   
Ch Flatface Connection Iggy Pop Konigliche
  French Bulldog   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tayann Incredible Awesomeness




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Element Standing Ovation

Best Puppy In Breed
GCh Element Standing Ovation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Asa's Where I Come From

Best Of Opposite Sex
GCh Sincerely JP Moonlight Milla

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Asa's Where I Come From

Best Puppy In Breed
Ch Asa's Where I Come From

Select Dog
GCh Asa's Undercover Secret


Winners Dog: (3-1-1-1)
Asa's Where I Come From

Reserve Winners Dog
Asa's Willy Wonka Glow Factory

Junior Puppy Dog Class
1st Asa's Where I Come From

Canadian Bred Dog Class
1st Asa's Willy Wonka Glow Factory

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Asa's Where I Grew Up


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Honey Bear And Caralots Wynter

Senior Puppy Bitch Class
1st Honey Bear And Caralots Wynter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Of Opposite Sex
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Piccadilly's Wilson Leclerc

Best Puppy In Breed
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc


Winners Dog: (1-2-0-1)
Piccadilly's Wilson Leclerc

Junior Puppy Dog Class
1st Piccadilly's Wilson Leclerc


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ch Mardeck's Iridessa

Best Puppy In Breed
Ch Mardeck's Iridessa



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mardeck's Iridessa

Reserve Winners Bitch
Deloran's Good Witch Of The North

Senior Puppy Bitch Class
1st Mardeck's Iridessa

12-18 Month Bitch Class
1st Deloran's Good Witch Of The North


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Kortar's Kommonwealth Kween

Best Of Opposite Sex
Ch Kortar's Kunsei

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Kortar's Kunsei

Best Puppy In Breed
Ch Kortar's Kommonwealth Kween


Winners Dog: (1-2-0-1)
Kortar's Kunsei

Junior Puppy Dog Class
1st Kortar's Kunsei


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kortar's Kolour Kalidoscope

Reserve Winners Bitch
Kortar's Khiklet

Canadian Bred Bitch Class
1st Kortar's Khiklet

Open Bitch Class
1st Kortar's Kolour Kalidoscope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schutzu Memories Of Shente




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Juan Naveda Carrero Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   17
Group 2nd   
GCh Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   13
Group 3rd   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   10
Group 4th   
Ch Cameron's Morning Glory
  Bearded Collie   9
BPIG No Entry
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Desertia Somom Victoria Secret

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Danells One For The Gipper

Best Puppy In Breed
Ch Riomesa Attraction Specialist


Winners Dog: (1-1-2-0)
Danells One For The Gipper

Open Dog Class
1st Danells One For The Gipper


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Desertia Somom Victoria Secret

12-18 Month Bitch Class
1st Desertia Somom Victoria Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Cameron's Morning Glory



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Romar's Wendy's Song At Sassway

12-18 Month Bitch Class
1st Romar's Wendy's Song At Sassway


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northuist Some Like It Hot

Best Of Opposite Sex
Northuist Basic Brown

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northuist Some Like It Hot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northuist Basic Brown

Open Dog Class
1st Northuist Basic Brown


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northuist Some Like It Hot

Open Bitch Class
1st Northuist Some Like It Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Cappi Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Whatever

Select Dog
GCh Cappi Vom Burgimwald



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Hellwigg's Whatever

Reserve Winners Bitch
Dershimer Alea V Elite Design Tokaye

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Whatever

Open Bitch Class
1st Dershimer Alea V Elite Design Tokaye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Glencastle Limestone Lady

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Glencastle Clean Sweep


Winners Dog: (1-1-1-0)
Glencastle Clean Sweep

12-18 Month Dog Class
1st Glencastle Clean Sweep


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Glencastle Limestone Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Glencastle Limestone Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Juan Naveda Carrero

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cymry Moonlit Dianthus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Friday 23rd of June 2017 06:44:47 PM