St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Friday, August 18, 2017 - Show # 2



Related Results

Conformation

Friday, August 18 (Show # 1)
Friday, August 18 (Show # 2)
Saturday, August 19
Saturday, August 19 (Ltd Breed Show - Group 3)
Sunday, August 20
Sunday, August 20 (Ltd Breed Show - Group 6)

Obedience

Saturday, August 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 19 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, August 18 (Rally Trial 1)
Friday, August 18 (Rally Trial 2)
Sunday, August 20 (Rally Trial 3)
Sunday, August 20 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Southern Belle
Points: 93 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Borzoi  GCh Ionesco du Grand Fresnoy
Best Puppy In Show
Judge: Gail Forsythe (Dr)
Pekingese   Diaquiris Walk Of Fame








Group 1 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   Ch Seasyde I Love Lucy   Pointer   22
Group 2nd   
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   19
Group 3rd   GCh Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer   Retriever (Golden)   16
Group 4th   Ch Pirate's Seer For Dragonloft   Retriever (Labrador)   9
BPIG   
Katyra Dragon Prince Of Avatar
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Seasyde I Love Lucy

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer

Best Of Opposite Sex
Regalgoldens Hugs And Kisses

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Regalgoldens Hugs And Kisses

Best Puppy In Breed
Zenevieva Luchair


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Regalgoldens Hugs And Kisses

Reserve Winners Bitch
Gowrielea's Flourish

Senior Puppy Bitch Class
1st Zenevieva Luchair

Open Bitch Class
1st Regalgoldens Hugs And Kisses
2nd Gowrielea's Flourish


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Pirate's Seer For Dragonloft

Best Of Opposite Sex
Applemeadow Chinook

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Street Walker V. Budiloum Hof


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Applemeadow Chinook

Open Bitch Class
1st Applemeadow Chinook


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Best Puppy In Breed
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Select Bitch
Ch Katyra's Next Best Thing


Winners Dog: (1-0-0-2)
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra Dragon Prince Of Avatar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crimsonacre Dreams Of You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Triumphant's Hot Topic

Best Of Opposite Sex
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Triumphant's Hot Topic

Reserve Winners Bitch
Windy Hill's Pink Diamond

Open Bitch Class
1st Triumphant's Hot Topic
2nd Windy Hill's Pink Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Especially Tri'n Make Me

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Especially Tri'n Make Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Especially Tri'n Make Me


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   12
Group 2nd   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   11
Group 3rd   
GCh Trakehndachs CC Electra
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   8
Group 4th   GCh Pawprints N Chetcote Couture   Dachshund (Miniature Long-Haired)   6
BPIG   
Ch Chetcote Dragon Fire
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Tirzah's Cameo Of Candyland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tirzah's Cameo Of Candyland

Reserve Winners Bitch
Tirzah Effervescence

Canadian Bred Bitch Class
1st Tirzah's Cameo Of Candyland

Open Bitch Class
1st Tirzah Effervescence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Of Opposite Sex
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Dragon Fire

Select Bitch
Ch Chetcote Dragon Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Trakehndachs CC Electra

Best Puppy In Breed
Disguise AintGonnaBLonelyTnite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Disguise AintGonnaBLonelyTnite

Junior Puppy Bitch Class
1st Disguise AintGonnaBLonelyTnite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telkel Vision Of Love SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telkel Vision Of Love SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Vision Of Love SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yaana

Best Puppy In Breed
Yaana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yaana

Senior Puppy Bitch Class
1st Yaana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Shades Of Cool

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo

Open Dog Class
1st Ridgeville's Amorsolo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool

Open Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hi-Air Northrop Lightning
  Great Dane   6
Group 2nd   Ch Merlin Flirfar des Legendes de Retz   Eurasier   5
Group 3rd   Ch Belnois Timeless Symphinny   Bernese Mountain Dog   4
Group 4th   GCh Fado's Magical Inspiration   Portuguese Water Dog   2
BPIG    Fado's Tesouro Dos Sonhos   Portuguese Water Dog   N/A
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Belnois Timeless Symphinny


Winners Dog: (1-0-1-0)
Coyotelane Stompin' To The Top

12-18 Month Dog Class
1st Coyotelane Stompin' To The Top



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eastport's Dreamboat Ziva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Merlin Flirfar des Legendes de Retz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Carol Gray

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hi-Air Northrop Lightning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Fado's Magical Inspiration

Best Of Opposite Sex
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Best Puppy In Breed
Fado's Tesouro Dos Sonhos


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fado's Tesouro Dos Sonhos

Junior Puppy Dog Class
1st Fado's Tesouro Dos Sonhos



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   7
Group 2nd   
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin
  Scottish Terrier   5
Group 3rd   Ch Yvana La Fee Vivianne   Schnauzer (Miniature)   4
Group 4th   Ch Lucia Of Bully Lake   Bull Terrier (Miniature)   3
BPIG   Ch Yvana La Fee Vivianne   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Foxheart Westchester Supergirl

Select Bitch
Ch Traymar Terrydale HK Nexus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lucia Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch Lucia Of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Julerr Ameretto Afiori


Winners Dog: (1-0-0-0)
Julerr Ameretto Afiori

Open Dog Class
1st Julerr Ameretto Afiori



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart's Tsarshadow StormWarning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Yvana La Fee Vivianne

Best Puppy In Breed
Ch Yvana La Fee Vivianne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CurlyQ's Christmas Star
  Pug   11
Group 2nd   
GCh DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   7
Group 3rd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   6
Group 4th    Tallygolds Lavender Rose   Cavalier King Charles Spaniel   5
BPIG    Diaquiris Walk Of Fame   Pekingese   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tallygolds Lavender Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tallygolds Lavender Rose

Reserve Winners Bitch
Dakshad's Wild Thing

Open Bitch Class
1st Tallygolds Lavender Rose
2nd Dakshad's Wild Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gingery's Totally Awesome




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgate Katie Hearts Delite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Best Puppy In Breed
Diaquiris Walk Of Fame


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Walk Of Fame



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Northgates Somebody's Watchin Me

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Casey's Sugar Cube

Best Puppy In Breed
Casey's Sugar Cube


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Casey's Sugar Cube

Reserve Winners Bitch
Struttin With Bobby

Junior Puppy Bitch Class
1st Casey's Sugar Cube

Open Bitch Class
1st Struttin With Bobby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Beswicks Ring Of Gold
  Shih Tzu   13
Group 2nd   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   9
Group 3rd   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   8
Group 4th   Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man   French Bulldog   7
BPIG   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiff Of A Winner Of Sassy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiff Of A Winner Of Sassy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wiff Of A Winner Of Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brightspot Beholder

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Beholder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man

Best Of Opposite Sex
Paris Dream Coconut

Best Puppy In Breed
Ch Bullmarket Windridge I'm Your Man



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Paris Dream Coconut

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts Work It Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Paris Dream Coconut
2nd Aristocrafts Work It Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Beswicks Ring Of Gold

Best Of Opposite Sex
Lashalimar Oops A Daisy

Best Puppy In Breed
Shente's Hollywood Dreamer

Select Dog
GCh Schutzu's Memories Of Shente



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lashalimar Oops A Daisy

Reserve Winners Bitch
Shente's Hollywood Dreamer

Junior Puppy Bitch Class
1st Shente's Hollywood Dreamer

Open Bitch Class
1st Lashalimar Oops A Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Algos Diamond From The Skye

Best Of Opposite Sex
Algos Rocket Man

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Algos Diamond From The Skye

Best Puppy In Breed
Algos Diamond From The Skye


Winners Dog: (1-2-0-0)
Algos Rocket Man

Senior Puppy Dog Class
1st Algos Rocket Man


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Algos Diamond From The Skye

Reserve Winners Bitch
Algos Kookies-n-Kream At Dabalar

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Kookies-n-Kream At Dabalar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Diamond From The Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   16
Group 2nd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   11
Group 3rd   
GCh Windsong Every Single Day
  Collie (Rough)   8
Group 4th   
Ch Asset's I'm On Fire
  Border Collie   4
BPIG    Shadland's Harper's Bazaar   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Puppy In Breed
Byeyo's Gonna Get Me Sum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Junior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Hearthside Plays In Dirt

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hearthside Plays In Dirt


Winners Dog: (1-1-1-0)
Callibreeze All That Jazz

Open Dog Class
1st Callibreeze All That Jazz


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hearthside Plays In Dirt

12-18 Month Bitch Class
1st Hearthside Plays In Dirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Asset's I'm On Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Windsong Every Single Day

Best Puppy In Breed
Kicking Up A Storm



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Brookdale Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Kicking Up A Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Kicking Up A Storm

Open Bitch Class
1st Brookdale Perfect Storm
2nd Cadent's Back To The Future


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Greendor Ravenscourt Playboy

Best Of Opposite Sex
Shadland's Harper's Bazaar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Greendor Ravenscourt Playboy

Best Puppy In Breed
Shadland's Harper's Bazaar


Winners Dog: (1-2-0-0)
Greendor Ravenscourt Playboy

Open Dog Class
1st Greendor Ravenscourt Playboy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Shadland's Harper's Bazaar

Reserve Winners Bitch
Anamchara Fashion Piece

Junior Puppy Bitch Class
1st Anamchara Fashion Piece

Senior Puppy Bitch Class
1st Shadland's Harper's Bazaar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 19th of October 2017 11:28:30 AM