St. Catharines & District Kennel & Obedience Club
Friday, August 18, 2017 - Show # 1



Related Results

Conformation

Friday, August 18 (Show # 1)
Friday, August 18 (Show # 2)
Saturday, August 19
Saturday, August 19 (Ltd Breed Show - Group 3)
Sunday, August 20
Sunday, August 20 (Ltd Breed Show - Group 6)

Obedience

Saturday, August 19 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 19 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Friday, August 18 (Rally Trial 1)
Friday, August 18 (Rally Trial 2)
Sunday, August 20 (Rally Trial 3)
Sunday, August 20 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Shelley Ford --
Ch Hellwigg's Airbender CGN
Owner/Handler: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall


Best In Show
Judge: Linda Kraft
Afghan Hound  
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
Points: 94 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda Kraft
Schnauzer (Giant)  
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
Best Puppy In Show
Judge: Linda Kraft
Dalmatian  
Ch Brightspot Beholder








Group 1 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double
  Spaniel (Brittany)   22
Group 2nd   
GCh Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   19
Group 3rd   Ch Crimsonacre Dreams Of You   Setter (Irish)   16
Group 4th   Ch Lawpark Once In A Life Time   Retriever (Golden)   15
BPIG   
Katyra Dragon Prince Of Avatar
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal

Select Bitch
Ch Seasyde I Love Lucy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
Lawpark Once In A Life Time

Best Of Opposite Sex
Waynewood's Sugar Rush

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Lawpark Once In A Life Time

Best Puppy In Breed
Zenevieva Luchair

Select Dog
GCh Kidraised Gem's Lil Tom Sawyer


Winners Bitch: (3-4-1-0)
Waynewood's Sugar Rush

Reserve Winners Bitch
Regalgoldens Hugs And Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Zenevieva Luchair

Open Bitch Class
1st Waynewood's Sugar Rush
2nd Regalgoldens Hugs And Kisses
3rd Gowrielea's Flourish


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Pirate's Seer For Dragonloft

Best Of Opposite Sex
Applemeadow Chinook

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Applemeadow Chinook


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Applemeadow Chinook

Open Bitch Class
1st Applemeadow Chinook


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra

Best Of Opposite Sex
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Best Puppy In Breed
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Select Bitch
Ch Katyra's Next Best Thing


Winners Dog: (1-0-0-2)
Katyra Dragon Prince Of Avatar

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Katyra Dragon Prince Of Avatar



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crimsonacre Dreams Of You




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx RiverMist Broxden Make Mynah Double

Best Of Opposite Sex
Windy Hill's Pink Diamond



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Windy Hill's Pink Diamond

Reserve Winners Bitch
Triumphant's Hot Topic

Open Bitch Class
1st Windy Hill's Pink Diamond
2nd Triumphant's Hot Topic


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz
  Afghan Hound   12
Group 2nd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   9
Group 3rd   
GCh Trakehndachs CC Electra
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   8
Group 4th    Ridgeville's Amorsolo   Rhodesian Ridgeback   6
BPIG   
Ch Chetcote Dragon Fire
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
Tirzah's Cameo Of Candyland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Tirzah's Cameo Of Candyland

Reserve Winners Bitch
Tirzah Effervescence

Canadian Bred Bitch Class
1st Tirzah's Cameo Of Candyland

Open Bitch Class
1st Tirzah Effervescence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
GCh Pawprints N Chetcote Couture

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Dragon Fire

Select Bitch
Ch Chetcote Dragon Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Trakehndachs CC Electra

Best Puppy In Breed
Disguise AintGonnaBLonelyTnite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Disguise AintGonnaBLonelyTnite

Junior Puppy Bitch Class
1st Disguise AintGonnaBLonelyTnite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telkel Vision Of Love SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telkel Vision Of Love SL

12-18 Month Bitch Class
1st Telkel Vision Of Love SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yaana

Best Puppy In Breed
Yaana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yaana

Senior Puppy Bitch Class
1st Yaana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo

Best Of Opposite Sex
Ridgeville's Shades Of Cool

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ridgeville's Amorsolo

Open Dog Class
1st Ridgeville's Amorsolo


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ridgeville's Shades Of Cool

Open Bitch Class
1st Ridgeville's Shades Of Cool


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   6
Group 2nd   Ch Merlin Flirfar des Legendes de Retz   Eurasier   5
Group 3rd   
Ch Hi-Air Northrop Lightning
  Great Dane   4
Group 4th   
GCh Fado Salto Um Tesouro Precioso
  Portuguese Water Dog   3
BPIG No Entry
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Coyotelane Stompin' To The Top


Winners Dog: (1-0-0-0)
Coyotelane Stompin' To The Top

12-18 Month Dog Class
1st Coyotelane Stompin' To The Top



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eastport's Dreamboat Ziva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nantom's Perfect Storm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Merlin Flirfar des Legendes de Retz



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hi-Air Northrop Lightning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fado Salto Um Tesouro Precioso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   GCh Zlatapraha Peterson   Cesky Terrier   10
Group 2nd   Ch Lucia Of Bully Lake   Bull Terrier (Miniature)   6
Group 3rd   Ch Rexroth's Dirty Martini   Norwich Terrier   5
Group 4th   
Ch Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   4
BPIG   Ch Lucia Of Bully Lake   Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Foxheart Westchester Supergirl

Select Bitch
Ch Traymar Terrydale HK Nexus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lucia Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
Ch Lucia Of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Foxheart's Tsarshadow StormWarning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Yvana La Fee Vivianne

Best Puppy In Breed
Ch Yvana La Fee Vivianne




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh DeeBet's Excalibur
  Toy Manchester Terrier   12
Group 2nd   
GCh Castel's Montague
  Papillon   11
Group 3rd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   10
Group 4th    Tallygolds Lavender Rose   Cavalier King Charles Spaniel   9
BPIG    Diaquiris Walk Of Fame   Pekingese   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tallygolds Lavender Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tallygolds Lavender Rose

Reserve Winners Bitch
Dakshad's Wild Thing

Open Bitch Class
1st Tallygolds Lavender Rose
2nd Dakshad's Wild Thing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gingery's Totally Awesome




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Puppy In Breed
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Puppy In Breed
Diaquiris Walk Of Fame


Winners Dog: (1-0-1-0)
Diaquiris Walk Of Fame

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Diaquiris Walk Of Fame



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Opposite Sex
Northgates Somebody's Watchin Me

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Northgates Somebody's Watchin Me

Best Puppy In Breed
Casey's Sugar Cube


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Struttin With Bobby

Reserve Winners Bitch
Casey's Sugar Cube

Junior Puppy Bitch Class
1st Casey's Sugar Cube

Open Bitch Class
1st Struttin With Bobby


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DeeBet's Excalibur




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   12
Group 2nd   
Ch Paris Dream Coconut
  French Bulldog   11
Group 3rd   
Ch Beswicks Ring Of Gold
  Shih Tzu   8
Group 4th   
GCh Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   4
BPIG   
Ch Brightspot Beholder
  Dalmatian   N/A
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiff Of A Winner Of Sassy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiff Of A Winner Of Sassy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wiff Of A Winner Of Sassy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Bearposh Ever After




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brightspot Beholder

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Beholder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Paris Dream Coconut

Best Of Opposite Sex
Bullmarket Windridge I'm Your Man

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Paris Dream Coconut

Best Puppy In Breed
Paris Dream Coconut


Winners Dog: (1-2-0-0)
Bullmarket Windridge I'm Your Man

Canadian Bred Dog Class
1st Bullmarket Windridge I'm Your Man


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Paris Dream Coconut

Reserve Winners Bitch
Aristocrafts Work It Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Paris Dream Coconut
2nd Aristocrafts Work It Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keerocka's NeverEnding Story For Purrkees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Beswicks Ring Of Gold

Best Of Opposite Sex
Lashalimar Oops A Daisy

Best Puppy In Breed
Shente's Hollywood Dreamer

Select Dog
GCh Schutzu's Memories Of Shente



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lashalimar Oops A Daisy

Reserve Winners Bitch
Shente's Hollywood Dreamer

Junior Puppy Bitch Class
1st Shente's Hollywood Dreamer

Open Bitch Class
1st Lashalimar Oops A Daisy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Algos Diamond From The Skye

Best Puppy In Breed
Algos Diamond From The Skye



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Algos Diamond From The Skye

Reserve Winners Bitch
Algos North Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Algos Diamond From The Skye

Open Bitch Class
1st Algos North Star


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Gail Forsythe (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   14
Group 2nd   
Ch Sporting Fields Flying High At Asset
  Border Collie   8
Group 3rd   
GCh Windsong Every Single Day
  Collie (Rough)   7
Group 4th   
Hearthside Plays In Dirt
  Australian Shepherd   3
BPIG    Kicking Up A Storm   Collie (Rough)   N/A
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Puppy In Breed
Byeyo's Gonna Get Me Sum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Junior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Gonna Get Me Sum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hearthside Plays In Dirt

Best Of Opposite Sex
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hearthside Plays In Dirt


Winners Dog: (1-1-1-0)
Callibreeze All That Jazz

Open Dog Class
1st Callibreeze All That Jazz


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hearthside Plays In Dirt

12-18 Month Bitch Class
1st Hearthside Plays In Dirt


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Gail Forsythe (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sporting Fields Flying High At Asset




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Windsong Every Single Day

Best Puppy In Breed
Kicking Up A Storm



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Kicking Up A Storm

Reserve Winners Bitch
Cadent's Back To The Future

Junior Puppy Bitch Class
1st Kicking Up A Storm

Open Bitch Class
1st Cadent's Back To The Future
2nd Brookdale Perfect Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Cheradon Trinity Hills Rocketman V Erdberrehaus

Best Puppy In Breed
Hellwigg's Hot Damn Here I Am

Select Dog
GCh BergerAlemnd Catch Me If U Can

Select Bitch
Ch Erena Vom Burgimwald


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Hellwigg's Hot Damn Here I Am

Canadian Bred Bitch Class
1st Hellwigg's Hot Damn Here I Am


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 14th of December 2017 01:03:50 PM