Association Canine Charlevoisienne
Saturday, July 13, 2013 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, July 13 (Show # 1)
Saturday, July 13 (Show # 2)
Sunday, July 14 (Show # 3)
Sunday, July 14 (Show # 4)

Obedience

Saturday, July 13 (Obedience Trial 1)
Saturday, July 13 (Obedience Trial 2)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 3)
Sunday, July 14 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
Yorkshire Terrier  
GCh NicNak's Second To None
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karsten Kaemling
Rottweiler  
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
Best Puppy In Show
Judge: Karsten Kaemling
Pekingese  
Little Lion Man








Group 1 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   45
Group 2nd   Ch Society's Sorcerer Merlyn   Spaniel (English Springer)   28
Group 3rd   
Ch Fieldday Aston Martin
  Retriever (Flat-Coated)   27
Group 4th   Ch Sunrunner's Vera Cruz   Setter (Gordon)   26
BPIG    BourgRoyal FD Barros Belimage   Griffon (Wire-Haired Pointing)   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Barbevoix Padoue



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 16 pts
GChEx Flash du Moulin de la Ramiere



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Brackenmoor Mustang Sally



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Laden Field's Try N'catch The Wind Of Jakalor



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Fieldday Aston Martin



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 8 pts
Ch SagaGold Amidala



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Northwest Slinkie



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrunner's Vera Cruz



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Ch Giroflee Eclipse



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Ch Society's Sorcerer Merlyn



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts
Ch Mystic de l'Amadis



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts
Toldin's You Are The One







Group 2 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   14
Group 2nd   
Ch Curtisfarms Take Me Away
  Beagle   13
Group 3rd   Ch Metsanvelho   Drever   12
Group 4th   
Stonedach ZutdeZut Dufailloux
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   11
BPIG   
Stonedach Trick Or Treat SS
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Deloubelle Final Decision



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts
Ch Africanadian Lyra Of Kongo



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
GCh Curtisfarms Take Me Away



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
GCh Nepachee's Copper Kettle



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts
Ch Stonedach ZutdeZut Dufailloux



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Metsanvelho



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Akiliridge Hadiya Shiraz



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Anna Hewson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
  Rottweiler   17
Group 2nd   
Ch KOC Borduas Mccoy Simply The Best
  Great Dane   16
Group 3rd   
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone
  Great Pyrenees   15
Group 4th   
Ch DeBlon's Rising Star To Pattedeau
  Portuguese Water Dog   14
BPIG   
Belnois Watch Me Waltz MtnHome
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts
Ch Belnois Watch Me Waltz MtnHome



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts
Ch Sanrose's Royal Wills



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts
Ultrasounds Alyx Princess Lola



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts
GCh KOC Borduas Mccoy Simply The Best



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts
Ch DeBlon's Rising Star To Pattedeau



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts
Ch Rustic's Enter The Yankee's Sandman







Group 4 - Karsten Kaemling Top Dog
Points
Group 1st    Wakefield Royal Assent   Lakeland Terrier   5
Group 2nd    Maya Lolita Lolly   Airedale Terrier   3
Group 3rd    Impudence Gladys Charme   West Highland White Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts
Ch Maya Lolita Lolly



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 1 pts
Wakefield Royal Assent



Judge: Karsten Kaemling

Best Of Breed: 0 pts
Impudence Gladys Charme







Group 5 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh NicNak's Second To None
  Yorkshire Terrier   25
Group 2nd   
Ch Touche Hugo Boss
  Japanese Chin   21
Group 3rd   
Ch Bugaboo Fortune Cookie
  Pug   20
Group 4th   
Little Lion Man
  Pekingese   19
BPIG   
Little Lion Man
  Pekingese   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts
Ch Dazzles Simon Says



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts
GChEx TEGS Too Bad She's Bad



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts
Ch Bopar Zhivago At White Magic



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
Loscompanero's Marley And Mee



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
DeReve Bella Rosa



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Touche Hugo Boss



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Flinters No Jokin Around



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Little Lion Man



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bugaboo Fortune Cookie



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
GCh Szulik's Golden Dixie Diventy



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts
GChEx NicNak's Second To None







Group 6 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Doreval Xavier Eliott
  Bulldog   10
Group 2nd    Draakrings Whisper To Franca   Keeshond   8
Group 3rd   
Ch Fabelhaft Robobull Mademoiselle Margaux
  French Bulldog   7
Group 4th   
Kortar's Kasen
  Shiba Inu   5
BPIG    Draakrings Whisper To Franca   Keeshond   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Doreval Xavier Eliott



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Troika N Element Agent Provocateur



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
GCh Fabelhaft Robobull Mademoiselle Margaux



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Draakrings Whisper To Franca



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Aldenter Piccola Shiraz



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kortar's Kasen



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Fabulous Johnny Boy





Group 7 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laureate Loverly
  Shetland Sheepdog   27
Group 2nd   
Ch Meliage's Bismuth Doreval
  German Shepherd Dog   21
Group 3rd   
Galheights Again Mauna Kea
  Bouvier des Flandres   16
Group 4th   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   12
BPIG   
Ch Laureate Loverly
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 7 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
Instinct's Kira



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts
Ch Galheights Again Mauna Kea



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts
Ch Meliage's Bismuth Doreval



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts
Mybeards Charm



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts
Ch Notadog Braidymont Diva



Judge: William Gunn

Best Of Breed: 5 pts
Ch Laureate Loverly



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By




Session Created on: Thursday 23rd of November 2017 10:27:37 AM